Manjaro XFCE Emoji Picker

Σε μια αναζήτηση να στήσω το XFCE στο Manjaro όπως έχω το gnome-extension emoji selector έψαξα και βρήκα το παρακάτω

image

Βασική προϋπόθεση, απαιτεί Χ11

image
αναδυόμενο μενού διαλόγου με αποτέλεσμα αναζήτησης από πληκτρολόγηση

image
μενού διαλόγου με εμφάνιση όλων των emoji

Πάμε τώρα στην εγκατάσταση.

Η εγκατάσταση θα χρειατεί Τερματικό και yay, the “I use Arch btw” way :grin:

yay -S x11-emoji-picker-git

του λέμε δεν θέλουμε τα build requirements να τα κρατήσει και ότι δεν θέλουμε να διαβάσουμε τα diff (κλασσικά) και μετά από λίγο που θα το build-άρει θα είμαστε έτοιμοι.

Για XFCE πάμε στο Keyboard

Στην καρτέλα Application Shortcuts

Πατά με το Add

image

και δίνουμε την εντολή

emoji-picker

και στο επόμενο μενού του πατάμε το keyboard shortcut της αρεσκείας μας, για παράδειγμα
left super + .

Το αποτέλεσμα θα είναι να έχει περαστεί στη λίστα και να είναι άμεσα διαθέσιμο

image

Εάν χρησιμοποιήσατε τον ίδιο συνδιασμό πλήκτρων με εμένα, τότε πατήστε Super + .

Το μενού που αναδύεται είναι αναζήτηση emoji, π.χ. smile / cry θα τα βγάλει, με τα βέλη κάνουμε πλοήγηση και με το enter πέφτει στο clipboard για paste στο τρέχον παράθυρο. Μένει αναδυόμενο μπροστά μας για να πατήσουμε περισσότερα αν θέλουμε με απλό ESC κλείνει.

Με το F1 δείχνει όλα τα emoji’s, περισσότερες πληροφορίες δείτε τις οδηγίες εδώ →

Keybinds

  • Arrow keys => navigate through shown emojis
  • Return => write emoji to previously active window
  • Shift+Return => write emoji to previously active window and close emoji picker
  • F1 => show recently used emojis (default view)
  • F2 => show list of all emojis (if you press this while searching, the view will jump to the currently selected emoji aswell)
  • F4 => close emoji picker and open settings file
  • F5 => toggle input method for current process (press [F5 and then Return] a few times if emojis don’t get written into the window; there are 4 different modes)
  • Tab => toggle between emoji and kaomoji

Εύχομαι να το χαρείτε όπως εγώ ! :grin:

Edit: Υ.Γ. υπάρχει και το Emote μέσω Snap από εδώ

image

Το οποίο δεν έχω δοκιμάσει ακόμα, αλλά αν το δοκιμάσει κάποιο από τα μέλη, παρακαλώ κάντε μου mention πλιτζ! :wink:

3 «Μου αρέσει»

Εγώ από όταν μου μάθανε εδώ μέσα το espanso (thank you @Asfodelus ) χρησιμοποιώ ένα emoji add-on για αυτά (έχει και για kaimoji), αλλά ομολογουμένως δεν τα ψάχνει, πρέπει να έχεις memorized το κείμενο. Καλύτερο λοιπόν :smiling_face:

1 «Μου αρέσει»

Μόλις το τσέκαρα η όλη φάση με το espanso που βάζει και τα πακέτα του, είναι αρκετά ενδιαφέρον project.

Θα το τσεκάρω σύντομα να δω πως παίζει σε manjaro xfce στο laptop και σε manjaro gnome στο desktop :wink:

Ο Δικός μου σκοπός ήταν να παρομοιάσω το αναδυόμενο μενού όπως κάνει το gnome extension emoji selector, ή όπως κάνουν τα Windows με Super+., αλλά είναι όμορφη και η προσέγγιση με :+alias.

ε ναι, είναι ξεκάθαρα καλύτερο με το picker! απλά δεν βρήκα τρόπο (πέρα από το snap i guess?) να το βάλω στα debian :thinking: θα το τσεκάρω άλλη μέρα πάλι :person_shrugging:

1 «Μου αρέσει»