Λογιστικά φύλλα (Excel,Calc) εύρεση και εμφανιση γραμμής

Καλησπέρα φίλοι μου. Έχω φτιάξει ένα φίλο εργασίας στο exel με θέμα την στατιστική.
Κάθε γεγονός που αποθηκεύω είναι σε μια γραμμή και κρατάω στατιστικά από 4 έως 6 κελιά.
Θέλω να κάνω το έξεις αλλά δεν ξέρω αν μπορεί να το κάνει το exel. Σε ένα κουτάκι να γραψω πχ 45 και να μου εμφανίσει όλες τις γραμμές που περιέχουν αυτόν τον αριθμό.
Θα με βόλευε η “εύρεση” να ήταν σε άλλη σελίδα.
Ευχαριστώ

Για να μπορέσουμε να βοηθήσουμε και να δούμε αν γίνεται ρωτάω κάποια πράγματα που δεν ορίζονται με σαφήνεια:

  • Θέλεις να σου εμφανίζει το κελί; πχ B12;
  • Τι θέλεις να κάνεις με αυτά τα δεδομένα; Ρωτάω μήπως υπάρχει κάποιος ευκολότερος τρόπος για να πετύχεις αυτό που θες.

Επίσης, προσωπικά θα σου απαντήσω με βάση το Calc του Libreoffice. Αν υπάρχει η δυνατότητα το τροποποιείς εσύ όπως χρειάζεται.

Όλα τα στοιχεία που έχω γραμμένα είναι οριζόντια γραμμή και απλά στις κάθετες έχω ονομάσει τι είναι αυτό που βλέπω.
Υποθετικά θέλω στη οριζόντια γραμμή και αριθμό 11 και 35 και κάθετες D και M υπάρχει ο αριθμός 28. Εγώ θέλω να κάνω αναζήτηση για τον αριθμό 28 και να μου εμφανίσει τις οριζόντιες 11 και 35.
Ελπίζω να έγινα ποιο κατανοητός. Φυσικά και εγώ σε Calc του Libre office έχω κάνει όλη την δουλειά…

Δες την οικογένεια συναρτήσεων [H|V]LOOKUP.

Αλλά για σοβαρή στατιστική έρευνα, R ή έστω python/anaconda

Kαταρχήν μιλάμε για το excel της microsoft; Σε αυτή την περίπτωση δεν ξέρω συγκεκριμένα για το excel, αλλά μπορείς σίγουρα να περάσεις τα στοιχεία στο πρόγραμμα βάσης δεδομένων που έχει η microsoft (δε θυμάμαι τώρα πως λέγεται, νομίζω access λέγεται) και να κάνεις εκεί τα ερωτήματά σου. Γενικά νομίζω οτι έτσι (βάση δεδομένων) είναι καλλίτερα από το excel (και παρόμοια προγράμματα) για αυτό που θες…

Μπορείς να κάνεις χρήση και των φίλτρων, να επιλέξεις τις στήλες που σε ενδιφέρουν και να ορίσεις ένα φίλτρο από το Data > More Filters… > Standard Filter, όπου θα θέσεις αυτό που θέλεις
Column D = 28 OR Column M = 28
Αυτό θα σου εμφανίσει όλες τις γραμμές που περιέχουν το 28 στην D ή στην Μ στήλη.

1 «Μου αρέσει»

Σας ευχαριστώ όλους σας !!! @Maras με έσωσες για ακόμα μια φορά…

2 «Μου αρέσει»

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 2 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.