LinuxMint 21.1 WLAN Realtek RTL8821CE αδυναμια ασυρματης συνδεσης

Διαβασε εδω

Machine:
  Type: Laptop System: HP product: HP Laptop 15-da0xxx
    v: Type1ProductConfigId serial: <superuser required>
  Mobo: HP model: 84A6 v: 80.28 serial: <superuser required> UEFI: Insyde
    v: F.04 date: 08/02/2018
CPU: Info: quad core model: Intel Core i5-8250U bits: 64 type: MT MCP cache:
    L2: 1024 KiB

το ppa tomaspinho ηταν η λυση για τις εκδοσεις Μιντ 19 και 20
απ την εκδοση 21 ο Διαχειρηστης Οδηγων προτεινει τον οδηγο ανοιχτου κωδικα που δειχνω στην φωτογραφια που ανεβασα πιο πανω.

Σου παρέθεσα μια κουβέντα που έγινε στο github αυτού του driver, για να καταλάβεις καλύτερα το πρόβλημα.
Δοκίμασε το εξής, σβήσε εντελώς το λάπτοπ, βγάλ’ το και από την πρίζα για ένα 5λεπτο και δες εάν επανέρχεται η σύνδεση με την εσωτερική κάρτα, χωρίς να έχεις συνδεμένο τον αντάπτορα.

τιποτα…δεν δουλευει
αρα περιμενουμε το καλοκαιρι την εκδοση 21.2 με την ελπιδα οτι ο Κλεμ θα δωσει πυρηνα 6.0 και λογικα το προβλημα θα λυθει χωρις ανταπτορες.
Ευχαριστω για τον χρονο σας!

Βγάλε και την μπαταρία δεν στο έγραψα.

δεν παιζουν αυτα τα παλια κολπα σε λαπτοπ 8ης γενιας…
ολοκληρα το καπακι απο πισω ειναι ενα κομματι με 4 βιδες.
ουτε για αστειο να κανω τετοια πειραματα σε ξενο μηχανημα

offtopic.

Καποια στιγμη ανοιξε εδω ενα θεμα με τιτλο “να μαζεψουμε ποιο υλικο δουλευει καλα στο λινουξ” και λεγαμε τι παιζει καλα. Τοτε εγραψα μια απαντηση για πραγματα που ειχα και δεν παιξανε σωστα η ποτε. Οταν το 85% 90% του υλικου που υπαρχει θα παιξει απροβληματιστα, το θεμα θα επρεπε να ηταν " τι υλικο να αποφυγετε να αγορασετε στο λινουξ" να ξερουν οι χρηστες οτι οταν θα παρουν ενα λαπτοπ με αυτη την καρτα δικτυου ειναι πολυ πιθανο να μεινουν με το πουλι στο χερι. Εννοω τον πιγκουινο… για το λινουξ… μην παει πουθενα αλλου το μυαλο.

1 «Μου αρέσει»

offtopic.
σαν επαγγελματιας ξερεις πολυ καλα οτι ειδικα στα λαπτοπ υπαχουν απειροι συνδιασμοι hardware στο ιδιο μοντελο.
το μονο που ξερω ειναι ιντελ και ξερο ψωμι, hp πολυμηχανηματα και asus ανταπτορες

2 «Μου αρέσει»

Το chatgpt δινει παντως παρομοια λυση για το 21.1 που το ρωτησα

Ειμαι απο κινητο και ειναι δυσκολο να αντιγραψω τις εντολες


Edit. Τα εκανα

sudo apt-get install build-essential dkms git

git clone https://github.com/tomaspinho/rtl8821ce.git

cd rtl8821ce

sudo ./dkms-install.sh

Καλα δεν μπορω να βγαλω το συνδεσμο απο το github αλλα αμα τυχον το κανεις ξερεις οτι εκει εχει το συνδεσμο

1 «Μου αρέσει»

δουλευει χωρις ανταπτορα!
και η λυση ειναι εδω
sudo apt install bc module-assistant build-essential dkms

git clone https: //github .com /tomaspinho/rtl8821ce

cd rtl8821ce

sudo m-a prepare

sudo . /dkms-install .sh

https://miloserdov.org/?p=5930

μαυρη μαγεια λεμε…
δουλευει και το JBL ηχειο χωρις ανταπτορα και χωρις διακοπες στον ηχο.
αρα εφτιαξε και το Bluetooth!

Ερωτηση κρισεως: σε καθε update του πυρηνα θα χρειαζεται νεα εγκατασταση του οδηγου;

2 «Μου αρέσει»

Το dkms θα προσπαθήσει να ξανακτίσει τον οδηγό σε κάθε εγκατάσταση πυρήνα. Οπότε η απάντηση στην ερώτηση είναι … ίσως με φαβορί το ναι

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 2 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.