Linux mint 19.1 δε γράφει ελληνικά

Aπο σημερα εχω την linux mint 19.1 ενας φιλος μου την εγκατεστισε ομως δεν εχει χρονο για μικρο εγκατάστασης πατωντας λαθος κουμπι εξαφάνισα το μενου αριστερα κατω στην οθονη,επισης δεν γνωριζω πως να βγαλω το συμβολο για να γραφω Ελλινικα τωρα χρησιμοποιω μονο γερμανικα!
δεκτη καθε βοηθεια!

Τώρα πως γραφεις ελληνικά;

Γραφω διαμεσο google, και καταφερα να βγαλω το μενου αλα εγκατασταθηκε δεξια κατω !

Ενδιαφέρουσα λεπτομέρεια: για να μπορεί κάποιος να απαντήσει ακριβέστερα, (αν τύχει να έχει το ίδιο) το σημαντικό σε αυτό το πρόβλημα είναι ποιο γραφικό περιβάλλον έχεις, και όχι ποια διανομή έχεις.

Τώρα γενικά αυτό που πρέπει να βρεις είναι που είναι η ρύθμιση για τα Layouts. Πχ στο KDE που έχω εγώ, πηγαίνω system settings - input devices - keyboard - Layouts
Εκεί πρέπει να προσθέσεις το Greek. Σημείωση, βάζουμε το σκετο Greek, όχι τις άλλες επιλογές πχ extended, είναι παλιότερες και κατώτερες επιλογές και ας έχει το παραπλανητικό όνομα extended, όχι ότι πειράζει πολύ να το βάλεις λάθος απλά το λέω ενημερωτικά.

Εναλλακτικά υπάρχει τρόπος από την γραμμή εντολών, γενικά ανεξάρτητος από το γραφικό περιβάλλον με την εντολή setxkbmap

1 «Μου αρέσει»

Ένας απλός τρόπος επαναφοράς είναι μέσα από το mintwelcone

Επιλέγεις το Desktop Layout που θέλεις και θα επανέλθει σε μια από τις δυο εργασιακές καταστάσεις,

1 «Μου αρέσει»

Επίσης δες εδώ για το πως βάζεις πράγματα στις γραμμές εργασιών.

Καθώς και εδώ

δεξι κλικ ΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ. θα δεις επιλογη , επιλυση προβληματων, και επελεξε Επανεκινηση του cinamon

Παιδια εχω καταφερει αρκετα αυτο που δεν εχω καταφερει ειναι το πληκτρολογιο κατω δεξια θελω να γραφει ελληνικα και γερμανικα,απο μονο του εχει αγγλικα το μενου του linux ειναι στα Ελλινικα,γιαυτο εάν κάποιος μου δωσει οδηγιες παρακαλω στα ελληνικα διότι δεν σκαμπάζω αγγλικα!

Ενταξει παιδια τα κατάφερα!

Αν θέλεις πες πως το έκανες και για τον επόμενο που θα συναντήσει το ίδιο πρόβλημα.

Oλα ενταξει παιδια τα κατάφερα σας ευχαριστώ όλους για την βοηθεια!!!,στο linux mint 17.3 ειχα κατεβασει το ClipGrab στο 19.1 δεν υπαρχει στo αποθετηριο για να το κατεβασω!

Θα πρέπει να ανοίξεις καινούργιο θέμα για να μην μπλέκουμε τα θέματα.

Θυμήσου να κάνεις την σωστή ερώτηση. Δεν θέλεις απαραίτητα το ClipGrab. Θέλεις να κάνεις κάποια συγκεκριμένη δουλεία.Αν ρωτήσεις για αυτή,ίσως να βρείς και καλύτερες λύσεις.

2 «Μου αρέσει»