Linux Laptops and Desktop PCs!!!

Επειδή παρακολουθώ αρκετά ξένα Linux κανάλια στο YouTube, παρατηρώ ότι τα τελευταία χρόνια υπάρχει μια αύξηση σε εταιρίες κατασκευής linux hardware (:pci:) , καθώς επίσης και σε αντίστοιχα προϊόντα - μοντέλα. Συχνά γίνονται παρουσιάσεις στα κανάλια τους, και όπως είναι λογικό μας τρέχουν τα σάλια… :smiling_face_with_three_hearts: :heart_eyes: :star_struck: :kissing_heart:

Φτιάχνω αυτό το νήμα, σαν τόπο συγκέντρωσης τέτοιων εταιριών και μοντέλων, για κάθε πιθανό μελλοντικό ενδιαφερόμενο. Αν έχετε στοιχεία χρήσης ή γνώσης τέτοιων συσκευών, παρακαλώ παραθέστε ελεύθερα! It’s all about options…

Ξεκινάμε ευρωπαϊκά,

Tuxedo Computers (Γερμανία)
Αναφέρουν στο site τους ότι υπάρχουν από το 2004, και έχουν Notebooks και Desktops PCs.

Ένα review σε ένα μοντέλο τους, από έναν Γάλλο (για την αντικειμενικότητα…!)

Slimbook (Ισπανία)

H Slimbook, είναι Ισπανική, εταιρία από το 2015, και μάλιστα πήραν βραβείο στην OpenExpo Europe 2018 ως ο Best Open Source Service / Solution Provider. Ο κατάλογός της περιλαμβάνει small factor PCs, laptops και desktops.

https://slimbook.es/en/store#

Ένα review σε ένα μοντέλο τους, από έναν Γάλλο (είπαμε, για την αντικειμενικότητα…!).

Pine64 (Κίνα)
Γνωστή για τους Single Board Computers της αλλά και για το smartphone που έβγαλε, η Pine64 προσφέρει και entry level Laptops με 64-bit Arm επεξεργαστές.

System76 (Αμερική)

Την ξέρουμε για το Pop!_OS αλλά και από τον ντόρο που έγινε με το GNOME. Ιδρύθηκε το 2003 και βγάζει και πληκτρολόγια πλέον. Προσφέρει laptops και desktops PCs.

Bonus… ο νέος!
Framework (Αμερική)
Με το που είδα πόσο modular είναι το αγάπησα! Open Hardware for the win!!! Ιδρύθηκε το 2020 και παρακάτω θα βρείτε το site.

Και μια κριτική από τον Wizard Wendell :tophat: :

Σίγουρα κάτι μου ξέφυγε…
Καλό ψάξιμο!

13 «Μου αρέσει»

Ευκαιρια να βαλω και γω κατι εδω. Δεν ειναι εταιρεια ουτε παραγει laptop κατα συρροή.

Ειναι open hardware και βασικα μονο για ψαγμενους. Εχει επεξεργαστη powerpc και ειχα ξεκινησει να μπω σαν υπερβοηθητικος στην ομαδα αλλα λογω πολλων επαγγελματικων υποχρεωσεων παρακολουθω απο πολυ πολυ μακρια. Ελπιζω καποια στιγμη να το καταφερουν αν και δεν νομιζω να ειναι πολυ μακρια

https://www.powerpc-notebook.org

Φυσικα για οποιον δεν γνωριζει τι ειναι ο powerpc αν το αποκτησει καποια στιγμη θα του βαλει σεμεδακι και θα το εχει για επιπλο στο σαλονι

6 «Μου αρέσει»