Linux From Scratch μαζοχισμός στη μέση ηλικία

(TL; DR… Το Linux From Scratch είναι περίπλοκο, χρονοβόρο, αλλά έχει πλάκα, αν έχεις χρόνο να ξοδέψεις και είναι και επιμορφωτικό)

Κάποιοι μπορεί να είδατε το (πολύ πετυχημένο μου) ποστ στην ομάδα “TELNET ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΘΥΡΑ 23” του facebook σχετικά με την αρχική εντύπωση που μου άφησε η εγκατάσταση του Linux From Scratch. Ή μάλλον να πω καλύτερα την προετοιμασία για την εγκατάσταση, αφού πρώτα χρειάζονται… κάποια πραγματάκια να κάνεις compile , και μόλις τελείωσα το πρώτο πέρασμα, που αφορά απλώς την προετοιμασία των εργαλείων.

Η αρχική μου εντύπωση λοιπόν, είναι ότι είναι σαν μεσαιωνικό μαρτύριο, ή μάλλον να σε βάζουν να αποτριχώσεις αρκούδα με το τσιμπιδάκι. Ναι, ακριβώς έτσι.

Όμως , ομολογουμένως το LFS έχει αναλυτικές και καταπληκτικά φοβερές οδηγίες (http://www.linuxfromscratch.org/). Και σαν να μην έφτανε αυτό, σου εξηγεί ακριβώς ΓΙΑΤΙ κάνεις ότι κάνεις.

Η μετέπειτα εντύπωση , αφού έκανα compile όλα τα εργαλεία και είμαι έτοιμος να ξεκινήσω την καθαυτό δημιουργία του συστήματος τώρα, είναι ότι εντάξει, είναι δύσκολο και χρονοβόρο, αλλά σου δίνει και μια αίσθηση ότι αρχίζεις και ξύνεις λίγο την επιφάνεια, και καταλαβαίνεις, πακέτο προς πακέτο εγκατάστασης, γιατί γίνονται κάποια πράγματα. Και παίρνεις ικανοποίηση,

Γιατί λοιπόν το κάνω; (ξέρω, δε σας νοιάζει και δίκιο θα έχετε)
Α) Περιέργεια
Β) Για να μάθω κάπως περισσότερο πως στο καλό ξεκινάει κάποιος να φτιάξει μια διανομή σχεδόν από το 0
Γ) Να καταλάβω λίγο περισσότερο γιατί ένα Linux σύστημα περιέχει αυτά που περιέχει και πως συνδέονται αυτά μεταξύ τους
Δ) (το πιο αστείο από όλα) Νόμιζα ότι φτιάχνοντας το βασικό σύστημα, μετά θα είχα μπορούσα να εγκαταστήσω κάποιου είδους package management εργαλείο για να εγκαταστήσω επιπλέον περίπλοκο software, πχ κάποιο desktop (υπάρχουν τέτοια εργαλεία αλλά εγώ φανταζόμουν κάτι σαν το apt ή το pacman)

Κάποιος έλεγε εκεί στο Facebook για το Gentoo. Ένας από τους λόγους που δεν το επέλεξα ήταν γιατί οι οδηγοί για να προετοιμάσεις και να ξεκινήσεις την εγκατάσταση που έβρισκα δεν μου γέμισαν ιδιαίτερα το μάτι. Ένας άλλος λόγος , πιο αστείος, είναι ότι ο Bryan Lunduke -που δεν ξέρω πόσο έμπειρος είναι σε τέτοια πράγματα- απέτυχε να προχωρήσει στην εγκατάσταση Gentoo σε live stream, κάτι που μου είχε φανεί εξωφρενικό.
Αποφάσισα η εγκατάσταση Gentoo δε θα είχε καμία εκπαιδευτική αξία, φαινόταν απλώς σκέτη ταλαιπωρία. Βαράτε ελεύθερα στα σχόλια οι Gentoo-fans (ναι , εσείς οι 2 λέω) .

Ο λόγος που τα γράφω όλα αυτά είναι μόνο και μόνο για να πω τη γνώμη μου σχετικά με το LFS, και να πιάσουμε σχετική κουβέντα στα σχόλια.
Τι λέτε εσείς; Έχετε προσπαθήσει ποτέ το LFS; Που σας δυσκόλεψε; Πήγατε και στο Beyond LFS;

5 «Μου αρέσει»

Καλη περιπτωση ειναι και περαν του εκπαιδευτικου λογου που μπορει καποιος (με χρονο) να ασχοληθει, θα μπορουσε να εχει και ποιο ποιοτικα αποτελεσματα.

Ας πουμε το ξεκινημα μιας (ελληνικης;) διανομης που ειτε θα στηριζεται σε καποια αλλη, η ακομη καλυτερα(εδω να δεις μαζοχισμος) να ειναι from scratch! Γενικα στους οργανισμους που ειμαι γραμμενος (στις τεχνολογικες δραστηριοτητες) παντα κοιταω την δυνατοτητα εξελιξης μεσω της ομαδικης γνωσης.

Βεβαια δεν ειμαστε στην sillicon valley (αν και στο φετινο gntm οι κοπελες φαινεται να εχουν μια καποια καταγωγη απο κει)

Ετσι θα πεταξω το λιθαρακι και αν θελει κανεις ξεκιναμε κατι τετοιο. Απο τα λιγα που μπορω να βαλω για ξεκινημα, ειναι ενας κοινοχρηστος vps(αν εχει απηχηση θα γινει μονο γι αυτο) και σε δευτερο χρονο ισως και ενας dedicated server. Γραφιστικα θα μπορουσα να τα παρεχω μεσω τις εταιρειας και φυσικα ενα .gr domain

5 «Μου αρέσει»

Συμφωνώ με τη δημιουργία μιας τέτοιας διανομής. Αν και χρειάζεται χρόνο και αρκετά άτομα τα οποία να μπορούν να διαθέσουν χρόνο για να μπορούν να κάνουν compile τη διανομή, τα πακέτα και να διορθώσουν τα διάφορα bugs που μπορεί να εμφανιστούν σε κάποιες περιπτώσεις, πιστεύω ότι θα είναι ένα καλούτσικο project γενικά.

1 «Μου αρέσει»

Δεν είναι κακή ιδέα, ίσως υπάρχουν πολλά καλά μυαλά εδώ μέσα, που θα μπορούσαν να κάνουν την διαφορά. Το θέμα είναι να βρεθεί κάποιος/κάποιοι να σηκώσει/σουν την σημαία.

η σημαια ειναι το λιγοτερο. την σηκωνω εγω και ξεκιναω. Αλλα οργανωση, σχεδιασμο και λοιπα μπορω να κανω. Προγραμματισμους και compile ουτε γι αστειο. Αλλα νομιζω οτι ενα τετοιο project θα με εφερνε κοντα και σ αυτα που δεν γνωριζω. Ομως απο την εμπειρια μου σε διαφορα project να πω οτι αν μπουνε πχ 20 ατομα και στην πρωτη αστοχια μεινουμε 3-4 δεν θα μου αρεσει καθολου. Δυστηχως μου εχει συμβει σε πολυ σοβαρο project πριν απο ενα χρονο και ηταν οτι χειροτερο

Παντως ειτε γινει κατι καλο ειτε κατι μετριο, Σιγουρα θα υπαρξουν αρκετα περιοδικα που θα γραψουν καλα λογια μιας και θα ειναι ελληνικο. Ετσι καποια στιγμη θα ανεβει και η συμμετοχη, εστω και απλων testers

2 «Μου αρέσει»

Και επειδη μιλαμε για μαζοχισμο! να παραθεσω την αποψη μου. Συνηθως επιλεγω το δυσκολο δρομο αλλα αν υπαρχουν και αλλοι τετοιοι μπορουμε να κανουμε ενα ωραιο ξεκινημα. Ολο αυτο θα μπορουσε να ξεκινησει σαν διανομη ειδικου σκοπου. Παραδειγματος χαριν σαν linux for arm. Οκ οκ θα μου πειτε οτι ειναι πολυ δυσκολο και γιατι απλα δεν μπαινουμε στο ubports! Αλλα λεω και κυριως ρωταω.

Θα ηταν δυνατο το ξεκινημα σε arm επεξεργαστες; (Νομιζω η mediatek δινει ολες τις τεχνικες πληροφοριες που χρειαζονται) Μπορει να ξεκινησει σαν project σε virtual machine. Αρχικα χωρις γραφικο περιβαλλον και αρκει να φτασει σε boot. Μετα ολα ειναι πιο απλα. Σιγουρα κατι κοντα σε debian θα ηταν καλο λογω των ετοιμων πακετων, αλλα μπορει να ξεκινησει from scratch φτιαχνοντας δικο μας αποθετηριο. Χαχαχα θα λετε τι λεει αυτος; αλλα ετσι κινητε η γη!

και για οσους δεν το επιασαν μιλαω για mobile distro

2 «Μου αρέσει»

Δεν ήξερα ότι γράφοντας αυτά θα ενέπνεα τη δημιουργία καινούριας distro :smile: :smile: :smile:

1 «Μου αρέσει»

Μερικές φορές όταν προσλαμβάνουμε niewbieδες, τους βάζουμε να κάνουν μια σειρά από πράγματα για να αποδείξουν ότι ξέρουν να τα βγάζουν πέρα χωρίς να μας πριζουν:

  • Στήσιμο Gentoo
  • Στήσιμο Gentoo χωρίς initrd (βρες ποια kernel modules θες και bootαρε με αυτά)
  • LFS
  • HA cluster

Δεν έχει απαγορευτεί αυτό με τις συνθήκες της Γενεύης; Άρθρα περί βασανιστηρίων και βιολογικού πολέμου;

5 «Μου αρέσει»

Σε μερικούς αρέσει (αυτομαζοχισμός).