Laptop ASUS δεν ανοίγει..

Καλησπέρα σε όλους…
Το πρόβλημα: Laptop ASUS Model x55u, είναι δίχως μπαταρία και δουλεύει(;) στο ρεύμα, δεν κάνει εκίνηση. Δείχνει να παίρνει ρεύμα αλλά πατώντας το power on δεν κάνει απολύτως τίποτα. (δεν μπαίνει ούτε στο BIOS). Μπροστά έχει 6 φωτεινές ενδείξεις. Πατώντας το power ανάβουν οι 4 από τις 6. Δεν αναγνωρίζω τα εικονίδια από όλες αλλά από αυτές που ενεργοποιούνται είναι αυτή του wifi, μια άλλη που μοιάζει με γλόμπο και οι άλλες δύο που δεν ξέρω πως να περιγράψω. Αυτή που συμβολίζει τον σκληρό δίσκο δεν… Έχετε καμιά ιδέα;

Μπορείς να δοκιμάσεις να τρέξεις με ένα Live USB;

Τώρα κατεβάζω το Μint ΜΑΤΕ για να το δοκιμάσω αλλά δεν είμαι αισιόδοξος. Αν ήταν θέμα δίσκου δεν θα έπρεπε να δω το BIOS?
Ευχαριστώ που ενδιαφέρθηκες.

1 «Μου αρέσει»

Η οθόνη δηλαδή δεν δείχνει τίποτα? Ο δίσκος ακούγεται (αν είναι μηχανικός)? Ο ανεμιστήρας της ψύκτρας ακούγεται? Σύνδεσε αν έχει θύρα VGA, HDMI, μια εξωτερική οθόνη να δεις εάν δείχνει κάτι. Υποψιάζομαι κάρτα γραφικών…

Η οθόνη είναι κατάμαυρη. Ακούω (νομίζω) τον δίσκο, και τον ανεμιστήρα. Δεν έχω εξωτερική οθόνη θα δοκιμάσω με HDMI στην τηλεόραση…
Ευχαριστώ

1 «Μου αρέσει»

Βγαλε ρευμα και μπαταρία κ πατα το ,power για 20" να αδειασουν οι πυκνωτές. Μετα βαλε ρευμα κ μπαταρία κ δοκιμασε

Συγγνώμη για την αργοπορία στην απάντηση.
Το έκανα αυτό που προτείνεις αλλά δεν…
Κάπου έχασα το HDMI και δεν μπορώ να τσεκάρω τη κάρτα γρφικών οπότε… Ελπίζω να βρω το ΣΚ. Μέχρι τότε καλή ζωή σε όλους και ευχαριστώ.

1 «Μου αρέσει»