Κυκλοφόρησε to Debian 10 Buster

Η όλη ιστορία έχει αρχίσει να γίνετε ένα τεράστιο cargo cult

image

Και λέω cargo cult γιατί οι περισσότεροι δεν ξέρουν κάν τις είναι αυτό το systemd ή γιατί δεν το θέλουν. Βασικά η ιστορία θυμίζει και κάποιους άλλους Ζουλού.

Κάποια στιγμή πρέπει να προχωρήσουμε. Κάποιοι είναι κολλημένοι και θα συζητάνε για το systemd για καμιά δεκαρία χρόνια ακόμα. Λες και δεν έχουμε κάτι άλλο να κάνουμε … Οι συζητήσεις έγιναν, η απόφαση πάρθηκε, και αυτή λήφθηκε κοινοτικά και δεν επιβλήθηκε από κάποια εταιρεία.

Αν κάποιος θέλει να μιλήσει για το devuan ας ανοίξει ένα άλλο νήμα και ας αφήσει το Debian στην ησυχία του. Είναι από τα πλεονεκτήματα του ελεύθερου λογισμικού. Αν το πλεονέκτημα της διανομής είναι ότι δεν έχει το systemd, αλλά κάποιο από τα άλλα init συστήματα του παρελθόντος τότε ευχαριστώ, αλλά προσωπικά δεν θα πάρω. Ας καθίσουν να φτιάξουν ένα καινούργιο σύστημα που να το ανταγωνίζεται, τότε μαζί σας όταν το φτιάξετε.

Μέχρι τότε, τα πακέτα θα θεωρούν πως έχουν στην διάθεση τους τις υπηρεσίες του systemd. Δεν υπάρχει τίποτα το πονηρό σε αυτό. Ακριβώς όπως ένα πρόγραμμα θεωρεί πως μπορεί να χρησιμοποιεί ελεύθερα τα API του Linux και ας γκρινιάζουν όσοι έχουν BSD. Για αυτό έχουμε την βάση της διανομής, για να χτίζουμε πάνω σε αυτήν, και η βάση έχει το ‘systemd’. Και κανένας δεν έχει την διάθεση να κάνει maintain και test 10 init system. Αυτός είναι και ο λόγος που πάρθηκε η απόφαση. Αλλιώς γιατί να μπουν στον κόπο;

Αν κάποιος δεν γουστάρει, ας φτιάξει τα δικά του αποθετήρια και ας μην απαιτεί από τρίτους να καταβάλουν κόπους που δεν θέλουν. Αυτός είναι ο δρόμος του ελεύθερου λογισμικού.

Ας κρατήσουμε πλέον αυτό το νήμα καθαρό. Έχει τόσα καινούργια πράγματα το Debian. Ας μιλήσουμε λοιπόν για αυτά, ας μιλήσουμε για το σήμερα και ας αφήσουμε το παρελθόν πίσω.

1 «Μου αρέσει»

ναι.
ενα απο αυτα τα καινουργια, ειναι το apparmor που πλεον ερχεται ενεργοποιημενο απο προεπιλογη. Δεν ειχα ασχοληθει και επομενως δεν ειχα καταλαβει γιατι δεν χρησιμοποιουσε το apparmor το debian αλλά τωρα που ειδα οτι ερχεται ενεργοποιημενο μου εκανε καποια εντυπωση. Τι γνωμη εχετε;

1 «Μου αρέσει»

Ενδιαφέρουσα ερώτηση. Ίσως να έχει να κάνει με την συντηρητικότητα της διανομής. Σήμερα που άλοι κοιτάζουν πως θα κάνουν app isolation με wayland, conatiners, firejail και υπάρχουν και ειδικές διανομές με σχεδόν πλήρη sandboxing το Debian έβαλε απο default το appArmor :stuck_out_tongue:

Η απάντηση νομίζω πως έχει να κάνει με το ότι έχεις διαφορετικές απαιτήσεις σε περιβάλλον Desktop (που δεν σε νοιάζει το appArmor και θέλεις άλλες τεχνολογίες) και σε περιβάλλον server (που μπορεί να θέλεις το SELinux).

Δες και https://lists.debian.org/debian-devel/2017/08/msg00090.html

Το AppArmor είναι αρκετά χρόνια στην πιάτσα. Το είχε φτιάξει η SUSE και πλέον εδώ και καμιά 10ριά χρόνια αν θυμάμαι καλά το έχει αναλάβει και το χρησιμοποιεί η Canonical στο Ubuntu, Ubuntu Core, LXD και τα snap πακέτα για να διαχειρίζεται τα δικαιώματα των εφαρμογών έναντι του συστήματος.
Μπορείς να το σκεφτείς ως “ανοσοποιητικό σύστημα” του λειτουργικού. Όπως ίσως έχεις συνηθίσει στο Android να βλέπεις για “δικαιώματα εφαρμογών” κάτι παρόμοιο κάνει και το AppArmor. Στο Desktop φυσικά Debian/Ubuntu δεν θα το δεις ποτέ να σε ενοχλεί. Αντίθετα στον Server είναι χρήσιμο.

3 «Μου αρέσει»

εγκυκλοπαιδεια εισαι βρε… (ωραιο αυτο)
αλλά το ερωτημα ειναι πως τους ηρθε τωρα στα γεραματα στο debian να το εχουν ενεργοποιημενο απο default ή αλλιως, γιατι το ειχαν αποφυγει τοσο καιρο…

3 «Μου αρέσει»

Update 10.7 :smiley:

2 «Μου αρέσει»