Καλέσματα σε φοιτητές για συμμετοχή στο Google Summer of Code 2021

Στο Google Summer of Code ( GSoC ) μπορούν να συμμετέχουν φοιτητές που έχουν γνώσεις προγραμματισμού και οι οποίοι θέλουν να συμβάλλουν σε έργα ανοιχτού λογισμικού. Οι φοιτητές που θα επιλεγούν θα εργαστούν για 3 μήνες το καλοκαίρι στο έργο ανοιχτού λογισμικού που θα επιλέξουν να συνεισφέρουν και θα χρηματοδοτηθούν με 1.800$, μετά από μηνιαία αξιολόγηση.

3 «Μου αρέσει»

Περιεργως το GNU δεν συγκαταλεθηκε στους μεντορες του GSOC φετος… μονο το GCC παιρνει μερος. Η δικαιολογια; Δεν υπαρχουν slots. Συμπτωση;

Το GNU Project είναι ένα συγκεκριμένο έργο και δεν είναι συνολικά «το GNU». Επίσης, φέτος δε θα είναι μόνο το GCC αλλά και άλλα τρία έργα που βρίσκονται υπό την ομπρέλα του GNU (εδώ όλοι οι συμμετέχοντες).

Δεν ξέρω και δε μπορώ να ξέρω αν ήταν δικαιολογία η απάντηση. Αυτό το ξέρει μόνο η Γούγλη και κανένας άλλος. Ξέρω όμως ότι, με τον έναν ή τον άλλο τρόπο, «το GNU» συμμετέχει στο GSoC τα τελευταία 12 χρόνια. Λες φέτος να θυμήθηκε ξαφνικά η Γούγλη ότι δεν το γουστάρει;

Όσο για το ίδιο το GSoC, είναι απλά μια εταιρικά χορηγούμενη διοργάνωση όπου παράγεται ανοιχτός κώδικας και μια καλή ευκαιρία να αναδειχτούν μελλοντικά ταλέντα στον προγραμματισμό. To GNU Project έκανε αίτηση για να είναι μέντορας φέτος, δηλαδή να βοηθήσει έναν νεαρό προγραμματιστή από τους συμμετέχοντες και απλά δεν το πήραν. Σιγά τα ωά.

Οταν εχεις εναν οργανισμο να ειναι μεντορας για 12 χρονια και ξαφνικα δεν ειναι τοσο συμαντικος ε δεν το λες και σιγα τα ωα. Σηματοδωτει μια αλλαγη πλευσης. Οσο και να θελουμε να το αγνωησουμε δεν γινεται.

Αν υπήρχε η αλλαγή πλεύσης που υπονοείς (αλλά καμία τέτοια υπόθεση δεν κάνει ούτε το ίδιο το GNU Project, παρά μόνο κάποιοι με θολά μυαλά), τότε δε θα δέχονταν κανένα έργο που να έχει την παραμικρή σχέση με το GNU. Στο ξαναλέω, το GNU Project δεν είναι «το GNU».

Απ’ όσο ξέρω, για να γίνει κάποιος μέντορας στο GSoC κάνει κάποιες προτάσεις με πεδία ενδιαφέροντος (εδώ οι φετινές που έκανε το GNU Project) και αν ενδιαφέρεται η Γούγλη να ρίξει χρήμα και υπάρχουν κενές θέσεις, τότε μπαίνει. Αλλιώς δε μπαίνει.

Προφανώς, δε μπαίνουν κάθε χρόνο όλοι όσοι εκδηλώνουν ενδιαφέρον. Προφανέστερα, το να μη μπει κάποιος δε σημαίνει ότι είναι λιγότερο σημαντικός. Προφανέστατα, το να μπαίνουν οι ίδιοι και οι ίδιοι για δεκαετίες δεν είναι καλό για κανέναν και είναι άδικο για άλλα έργα που δε μπαίνουν.

Υπάρχουν τόσα πολλά έργα ΕΛ/ΛΑΚ στο φετινό GSoC από τα γνωστά και εξαίρετα και κανένας -πλήν υμών- δε νοιάζεται αν δε θα είναι φέτος το GNU Project. Αν δηλαδή δηλώσει συμμετοχή του χρόνου και μπει, εσύ θα γράψεις σε αυτό το νήμα ότι έλεγες χαζομάρες;

Αν δεν ειμαι ο πρωτος θα ειμαι απο τους πρωτους αν και ειμαι σηγουρος οτι εδω θα ειμαστε και θα μου το υπενθυμησεις αν οντως ειναι ετσι :stuck_out_tongue:

Καλά να είμαστε αλλά θα ήθελα να πιστεύω ότι είσαι αρκετά νοήμων για να καταλάβεις ότι είναι παράλογο να κάνουμε υποθέσεις όταν δεν έχουμε την παραμικρή ένδειξη. Πόσο μάλλον να εκφράζουμε βεβαιότητες.

Σου φαίνεται δηλαδή εντελώς απίθανο το να μην υπάρχουν όντως άλλες θέσεις; Εγώ με μια πολύ γρήγορη ματιά είδα ότι, σε σχέση με πέρυσι, φέτος είναι 3-4 λιγότεροι οι συμμετέχοντες. Θα ήθελες να αφήσουν κάποιο άλλο έργο εκτός για να ξαναβάλουν οπωσδήποτε το GNU Project, ανεξαρτήτως του αν είναι ενδιαφέρουσες οι προτάσεις του ή όχι;

@anon54176929 καλα να εισαι παντα, εγω βεβαια εχω αλλες ιστοριες αλλα αυτο ειναι αλλη κουβεντα για αλλο νημα. Ναι νοημων ειμαι. Αλλα επισεις δεν σημαινει οτι επειδη βαζει λεφτα η Google για το GSOC θα θεωρησω οτι οι προθεσεις της ειναι παντα καλοκαγαθες μιας και σαν πολυεθνικη με εξεχουσα θεση στην Πληροφορική (Google, Android, Chrome/Chromium) εχει την δικη της αντζεντα.

12 χρονια μεντορας το GNU Project (oxi το GNU σκετο ναι ισως ηταν λιγο ατοπημα δικο μου αλλα αυτο εννοουσα) τωρα ειπανε να το βγαλουνε;

Οι αλλοι μεντορες; ειναι ολοι αλλαγμενοι; Η εχουν ολοι ενδιαφεροντα projects; Δεν εχω ωρα να το ψαξω γιατι αυτη τη στιγμη υπαρχουν αλλα ποιο συμαντικα πραγματα που με απασχολουν… αλλα μιας και μπορεις (χωρις προθεση για παρεξηγηση) ριξε μια ματια στα στατιστικα των mentors και δες ποιοι ειναι ποσοι εχουν 13 χρονια στις θεσεις τους σαν mentors στο GSOC και πιοι απο αυτους ειναι corporations για να εχουμε τουλαχιστον μια γνωση του τι γινεται και να μην κανουμε υποθεσεις.

Ναι ειναι 4 projects (μαζι με το GCC) τα οποια φερουν το προθεμα GNU στο ονομα τους. Και εκει ειμουνα λαθος. Παρολα αυτα το οτι εκανα λαθος στην διατυπωση μου δεν σημαινει οτι η σκεψη μου ειναι αβασιμη. Σαν νοημων ανθρωπος πιστευω (και αρα εκφραζω γνωμη που ισως ειναι και λανθασμενη) οτι δεν μπορεις να μην δεις οτι ειναι λιγο περιεργες οι συγκηριες. Εστω και αν μην βλεπεις οτι υπαρχει προθεση… το timing δεν σου φαινεται λιγο περιεργο;

Δηλαδή, αν δε συμμετείχε τη 10η ή την 7η χρονιά, θα άλλαζε κάτι; Να το δούμε και λίγο αντίστροφα; Επί 12 συνεχόμενα χρόνια, και ενώ υπήρχε ακόμα ο Stallmaniac στο τιμόνι, η Γούγλη δεν είχε θέμα με το GNU Project και το απέκτησε φέτος που… τι; Έχει κάποιο σημαντικό έργο το GNU Project φέτος που απειλεί κάπως τη Γούγλη; Όχι. Μήπως αυξάνεται υπερβολικά η δημοφιλία του και φοβάται η Γούγλη; Και πάλι όχι. Οικονομικά δε μπορεί να την ανταγωνιστεί έτσι κι αλλιώς. Άρα, τι είναι αυτό που για εσένα την έκανε φέτος να έχει κάποιον ύπουλο λόγο για να το εμποδίσει; Και γιατί μόνο το GNU Project αλλά όχι τα υπόλοιπα έργα υπό το GNU;

Αρκετοί άλλοι μέντορες έχουν αλλάξει με τα χρόνια και επίσης αρκετοί παραμένουν για χρόνια αλλά κανένας δε μας λέει ότι θα είναι και του χρόνου, του παραχρόνου κλπ. Στατιστικά δεν ξέρω αν υπάρχουν κάπου για όλες τις χρονιές αλλά συγκεκριμένα για 2020 και 2021 μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ότι η συντριπτική πλειονότητα των mentors δεν είναι όχι απλά corporations αλλά ούτε καν μικρές εταιρείες. Δεν είναι αυτός ο σκοπός του GSoC.

Το GSoC είναι ουσιαστικά ένα επιχορηγούμενο πανηγύρι για να φαίνεται καλή η Γούγλη. Τίποτα περισσότερο. Παίρνουν κάποιοια μικροποσά οι νικητές διαγωνιζόμενοι (συνήθως σπουδαστές ή τελειόφοιτοι Πληροφορικής και παραπλήσιων κλάδων), η Γούγλη έχει να λέει ότι βοηθάει τον ανοιχτό κώδικα και τελειώνει εκεί. Αν μη τι άλλο, αν ακόμα και ο ίδιος ο Stallmaniac ήταν πιστός στα λόγια του παλιότερα, οποιοδήποτε έργο υπό την ομπρέλα του GNU θα έπρεπε να επικρίνει το GSoC, όχι να χαλιέστε κάποιοι γιατί έτυχε μια χρονιά να μη συμμετέχει ένα από τα έργα του GNU. Το ίδιο το GNU Project απλά ανακοίνωσε ότι δε θα είναι φέτος και τέλος. Δεν κάνουν αυτοί δηλώσεις και υποθέσεις και κάνετε εσείς; Ποιοι είστε;

Παρεμπιπτόντως, και παρότι θα σε ενοχλήσει το δεύτερο σκέλος, ούτε το GSoC αλλά ούτε και το GNU Project ή το ευρύτερο GNU έχουν τη σημασία που νομίζετε μερικοί ότι έχουν εν έτει 2021. Υπάρχουν πολύ πιο σημαντικές διοργανώσεις πραγματικά ΕΛ/ΛΑΚ και άλλα έργα με υπαρκτή προσφορά σήμερα, τώρα, στο παρόν.

Δεν με ενοχλει και τοσο πολυ απλα το βλεπω ολιγον τι ισοπεδοτικο :slight_smile: Αρκει να μην αναφερεις τιποτα προγραμματα με τιποτα MIT/BSD/Apache αδειες οτι ειναι ποιο συμαντικα απο το GNU Project και το ευρυτερο GNU γιατι δεν νομιζω οτι θα εισαι σωστος.

Τωρα το κατα ποσο θα με ενοχλησει η οχι… αυτο ειναι αλλη κουβεντα :slight_smile: Εχουμε ψιλομονοπολησει την συζητηση ομως και λεω να αφησουμε και κανεναν αλλον να πει την γνωμη του.