Java Apllets στον browser την σήμερον ημέρα

Σήμερα υπάρχει κόσμος που δε γνωρίζει τη σχέση ενός στυλό και μιας κασέτας. Αν ξέρει τι βέβαια τι είναι μια κασέτα :grin: Επίσης υπάρχει κόσμος που δεν ξέρει τη σχέση ενός Browser και της γλώσσας Java. Και αυτός ο κόσμος σίγουρα δεν ξέρει τι είναι ένα Java Applet.

Εντάξει με κατάλαβες τι είναι αυτά;
Τη γλώσσα προγραμματισμού Java αρχικά τη μάθαμε από τα Java Applets μικρές εφαρμογές που έτρεχαν μέσα από τον Browser. Η Microsoft είχε απαντήσει με την πλέον ηλιθιότερη τεχνολογία με το όνομα ActiveX. Στην συνέχεια η μόδα ήταν το Flash που το έφαγε και αυτό η μαρμάγκα. Σήμερα η JavaScript (καμία σχέση με την Java) κάνει τα παραπάνω. Η Java εξακολουθεί να ζει και να βασιλεύει σε εμπορικές κυρίως εφαρμογές.

Έχουν σήμερα νόημα τα Java Applets;
Δεν θα φτιάξεις σήμερα κατι σε Java Applet, αλλά υπάρχουν σε αυτή την μορφή πολύ υλικό, εκπαιδευτικό κυρίως σε παλιά Web Sites και σε CD που συνοδεύουν βιβλία.

Έχεις κάποιο παράδειγμα;
Βεβαίως, δες εδώ: Heron's Formula: a Proof

Μα δεν τρέχει; Πρέπει να στήσω την Java;
Είπε ποτέ κανείς ότι τρέχει; Σήμερα είναι σχεδόν αδύνατο να τα τρέξεις αυτά. Η τεχνολογία που μια φορά και ένα καιρό είχε κάνει την Microsoft να τρέμει δεν ήταν το Linux ήταν η Java. Και σήμερα δεν μπορείς καν να την τρέξεις. Δεν είναι λυπηρό;

Και δεν υπάρχει τρόπος;
Ναι υπάρχει. Σε chrome όμως όχι Firefox και μάλιστα χωρίς να έχεις εγκαταστήσει τη Java. Εγκατέστησε ένα πρόσθετο απο εδώ:

Μπορώ να το δω να τρέχει;
Βεβαίως.

Δεν καταλαβαίνω τίποτα, τι βλέπω;
Το θέμα είναι ότι τρέχει. Άλλαξε σχήμα στο τρίγωνο και δες τις αλλαγές. Αν τώρα θέλεις να μάθεις τι βλέπεις, τότε δες αυτό: Heron’s formula: What is the hidden meaning of 1 + 2 + 3 = 1 x 2 x 3 ? - YouTube. Το βίντεο αυτό μιλάει στο τέλος για το πρόσθετο.

Για την κασέτα και το στυλό θα μιλήσουμε μια άλλη φορά :innocent:

4 «Μου αρέσει»

Είμαι εδώ για τη κασέτα και το στυλό παρακαλώ, :blush:

Και φυσικά είχε και στο Flash απάντηση η Microsoft με το Silverlight, το οποίο, αν και υπήρξε αρκετά χρόνια (2007~2019), δεν νομίζω να το είχα δει να χρησιμοποιείται κάπου.