IRC κανάλια, η άνοδος, η πτώση και η ωριμότητα

Ναι, έγινε μεγάλη μετανάστευση!
Μια περίοδο είχαμε και το #slackware_gr
Αλλά για το #linuxuser δεν ήξερα γιατί είχε προηγηθεί μια κουβέντα στο lounge παλιά.

To κάναμε για να υπάρχει μια εκπροσώπηση και στο IRC, δεν προσδοκάμε καμιά τρελή προσέλευση να ειίμαστε ειλικρινείς

edit: Όποιος επιθυμεί να μπει στο καναλι του #linuxuser μπορεί χωρίς να κάνει καμία ρύθμιση να πατήσει εδώ

2 «Μου αρέσει»

Αν και δεν είμαι μικρός ηλικιακά (παρα κάτι πάμε στα 2α -αντα), δυστυχώς δεν έζησα την εποχή του IRC, δεν είχα το μικρόβιο του Η/Υ όπως έχω τώρα.
Αν και για να πω την αλήθεια προτιμώ την εποχή του plain text, παρά τον ανούσιο κατακλυσμό εικόνων και video που υπάρχει σήμερα, μακάρι τα διάφορα telegram group να μετακόμιζαν στο IRC.

Εσάς ποια είναι η γνώμη σας, θεωρείτε καλύτερο το τώρα ή το τότε;
Προτιμάτε video & gif ή την δύναμη του απλού κειμένου;

1 «Μου αρέσει»

Εγω ημουν μικρος οταν χρησιμοποιουσα irc με ενα modem 14.400 δωρο απο ενα φιλο και το αναβαθμισα σε 56k μετα απο λιγο καιρο…

Ενταξει καλη εκεινη η εποχη για να τα λεμε τωρα αλλα ειχε τα δικα της. Αρχικα ηταν λιγος ο κοσμος στα καναλια, που οι αποψεις ηταν ελαχιστες. Νομιζω μια καλη εποχη επικοινωνιων ηταν το 2000 εως το 2010. Ηταν η αναπτυξη και αρχισε να μπαινει μαζικα κοσμος σε διαφορες πλατφορμες. Η σημερινη εποχη δεν μου αρεσει αλλα αυτο ειναι προσωπικη αποψη.

Μονο text επικοινωνιες θα ηταν δυσκολο να επικρατησουν σε κοινωνικα δικτυα μιας και αν το καλοσκεφτεις τα πρωτα emoji σταλθηκαν στις αρχες των δικτυων. Εστω και text based emoji. Η εικονα ισουτε με 1000 λεξεις απλα τη σημερινη εποχη εχουμε απλετες εικονες και δεν εκτιμουμε το ρητο

4 «Μου αρέσει»

Παίζει να έχω περάσει άπειρες ώρες κάνοντας lurking στο #emacs και #gentoo με την ελπίδα να ξεστραβωθώ :joy:
Τόσο το xmpp όσο και το matrix έχουν αποτύχει να με γοητεύσουν όσο το irc. Η απλότητα του έχει μια άλλη γοητεία.

3 «Μου αρέσει»

Προφανώς προτιμώ τα παλιά…

Μάλλον επειδή τότε ήμουν 18-20 ενώ τώρα πολλά περισσότερα…! :joy:

Όλοι τα παλιά γουστάρετε αλλά δεν ξεκουβαλάτε να μπείτε στον server… :yum:

2 «Μου αρέσει»