IRC κανάλια, η άνοδος, η πτώση και η ωριμότητα

Ναι καλά καταλάβατε, όσοι δεν ξέρετε τι σημαίνουν τα αρχικά του τίτλου μάλλον ήσασταν ή πολύ μικροί ή πολύ αρχάριοι για να αντιληφθείτε τη δύναμη αυτού του πρώιμου μεν αλλά τόσο αποτελεσματικού δε πρόγονο των κοινωνικών δικτύων.

Πόσοι δε θυμούνται στα 90ς και στα πρώτα 00ς το κανάλι #hellas του GRnet ή τα πρώτα βήματα στο linux όταν ζητούσαμε support για ubuntu… στο κανάλι του Debian (we only knew this much) με τραγική κατάληξη την αποπομπή μας (sic) από το κανάλι.

Άραγε πόσοι ακόμη δε θυμούνται τα κορυφαία πεσίματα με το τρίπτυχο a/s/l

Τέλος πόσες γνωριμίες κάνατε/δεν κάνατε ακριβώς γιατί η maria21 κατέληξε να ήταν ο Mitsaras57;;

Πόσοι από εσάς μπαίνετε ακόμη IRC; Ποια είναι τα αγαπημένα σας κανάλια; Με τι client συνδέεστε;

Νοσταλγείτε εκείνη την εποχή ή χαίρεστε που απλόχερα μπορείτε να στέλνετε GIFάκια και videos με ρυθμό που θα ζήλευε ακόμη και ο μεγαλύτερος spammer;

Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας άφοβα (λέμε τώρα :stuck_out_tongue:)

9 «Μου αρέσει»

Η εμπειρια μου ηταν μεσω mirc. Ημουν ο μονος που εμπαινα εκεινη την εποχη σε εμβελεια αρκετων δεκαδων χιλιομετρων. Εμπαινα με mirc σε windows. (με τη φατσα του προγραμματιστη αν θυμαμαι καλα στο about) καναλια; ολα μαζι ανοιχτα! Grnet και τα μυαλα στα καγκελα. πρωτη επιλογη σαν πιτσιρικας στο #*ex και μετα #hellas. Συνηθως ημουν ψηλος ξανθος με γαλανα ματια αλλα καμια φορα ημουν και μελαχρινος. Αναλογα την περιπτωση. Οι κοπελες που μιλαγα ηταν συνηθως στα προτυπα της pamela anderson τοτε (αν και αναρωτιομουνα πως ρυθμισαν το mirc και γω σαν αγορι δυσκολευομουν… μετα εμαθα για τους παντελιδες πισω απο τις barbie)

1 «Μου αρέσει»

Αυτο που δεν εζησα και θα ηθελα ηταν τα newsgroup και τα bbs. Αν και την εποχη που ξεκινησα στους υπολογιστες ειχα ενα 14.400 modem και θα μπορουσα να εχω προσβαση, Δεν υπηρχε καποιος να μου πει ουτε καν αν υπαρχουν. Ακομη και σημερα απολαμβανω την ascii art που επαιρνε και εδινε μεταξυ των μοντεμ και φυσικα τοτε δεν υπηρχαν αυτοματισμοι να τις φτιαχνουν. Εποχες προ www

2 «Μου αρέσει»

Το χρησιμοποιώ ακόμα με το irssi, και μπαίνω στους εξής servers :

irc.2600.net #offthehook #offthewall (chat rooms για τις αντίστοιχες ράδιο εκπομπές του Emmanuel Goldstein)
Off The Wall —> Τρίτη 01:00 τα μεσάνυχτα ώρα Ελλάδος WUSB 90.1 FM
Off The Hook—> Τετάρτη 03:00 τα μεσάνυχτα ώρα Ελλάδος WBAI Radio 99,5FM

irc.freenode.net #slackware

irc.efnet.org #level1 (Το κανάλι του group level1techs στο irc)

1 «Μου αρέσει»

Παλιές καλές εποχές! Περίμενες να πάει 8 για να έχεις χαμηλή χρέωση (ε και να μην χρειάζεται η υπόλοιπη οικογένεια το τηλέφωνο). Εκτός από το #hellas ήμουν τακτικός θαμώνας του #uplifting (μουσική) και σε διάφορα άλλα πυροτεχνήματα, κατά καιρούς. Θυμάμαι τις μάχες για να κάνεις πρώτος register το nick και να γίνεις op σε κανάλι. Κάπου στα τελευταία είχε και κανάλια με διαμοιρασμό αρχείων μέσω εντολών, κυρίως μουσικής βέβαια , που να κατεβάσεις ταινία με το αναλογικό modem. Όπως με τον συνονόματο , ήμουν ο μόνος από γνωστούς και φίλους που το χρησιμοποιούσε για αρκετά χρόνια, μετά το 2002-3 μπήκαν μερικοί φίλοι και τότε θυμάμαι για κάποιον λόγο είναι γίνει διάσημο, το msn και το χρησιμοποιούσαν αρκετοί από την σχολή μου.

1 «Μου αρέσει»

Εγώ κλασσικά μπαίνω στο #cerebrux στο freenode και μερικές φορές στο #hellas του GRnet έτσι για το yolo.

μερακλής

Εγώ παίζω μεταξύ irssi και weechat γιατί πολύ απλά αγαπάμε τερματικό.

1 «Μου αρέσει»

Ω μεγάλε γκουρού, φτιάξε έναν οδηγό :D

3 «Μου αρέσει»

Δεν ήξερα ότι έχει κανάλι στο freenode, καλή φάση.

$κ@t@ γκουρού…:upside_down_face: χαχαχα, αν βρω χρόνο, μπορούμε ίσως να φτιάξουμε κάτι σαν starter guide, με χρήσιμες προτάσεις από κάθε χρήστη του irssi.

2 «Μου αρέσει»

εμ τι μας πέρασες :P

2 «Μου αρέσει»

IRC στο GRNET στο κανάλι #hellas (αν και τώρα τελευταία δεν μπαίνω συχνά)

1 «Μου αρέσει»

Ω ναι… BBSes, fidonet και ftn (fido-technology-networks)… Netmails και echomail… Πολύ ωραίες εποχές… 1988-1995 το απόγειό τους… Είχα την τύχη και τη χαρά να τις ζήσω - στη θεσσαλονίκη η κοινότητα ήταν σφιχτή και ζεστή και σε εκείνη τη φάση η συμπρωτεύουσα ήταν η πρωτεύουσα των εξελίξεων… Περιθωριακή τεχνολογία (τόσο σε επίπεδο hardware όσο και software), μεγάλη τεχνική αλλά και “κοινοτική” πρόκληση…

Θυμάμαι ξεκινήσαμε λίγο πολύ όλοι από 1200-2400 ± MNP και καταλήξαμε με ενδιάμεσα βήματα σε 19200 (άλλος HST, άλλος ZYX) στην πορεία για το V34. Ταλαιπωρίες, έξοδα, sysop deals, εισαγωγές από εξωτερικό… Άλλος με την οικογενειακή γραμμή, κάποιοι λίγοι τυχεροί με dedicated γραμμή. “Αγώνας”, για να πάρεις γραμμή σε ψηφιακό κέντρο (για “καθαρότερη” γραμμή και καλύτερα pollαρίσματα…).

Μεγάλες διαφορές σε επίπεδο software, που αντανακλούσαν τα χούγια και την κλίση του καθενός… Οι περισσότεροι με dos/desqview (και αργότερα ίσως win95) και remoteaccess, frontdoor και imail. Κάποιοι περιθωριακότεροι (και σκληροπυρηνικότεροι) με os/2, maximus, binkleyterm και squish… Δεν θα ξεχάσω τα ατελείωτα ξενύχτια, για να στήσω και να τεστάρω το software, τα undocumented configs του binkley, τις εκτυπώσεις των manuals σε μηχανογραφικό χαρτί, το πράσινο μεταχειρισμένο monitor στο πρώτο pc μου (το έχω “μπιμπελό” πάνω στο rack στο σπίτι μου…)

Τεχνολογία και κοινότητα χέρι χέρι, με όλα τα καλά και στραβά αντάμα χέρι χέρι…

4 «Μου αρέσει»
 Looking up srv.irc.gr
* Connecting to srv.ircn.gr (161.97.162.185:6697)
* * Subject: /C=GR/ST=Attica/L=Athens/O=GRnet/OU=IRCd/CN=nefeli.ircn.gr
* * Issuer: /C=GR/ST=Attica/L=Athens/O=GRnet/OU=IRCd/CN=nefeli.ircn.gr
* * Subject: /C=GR/ST=Attica/L=Athens/O=GRnet/OU=IRCd/CN=nefeli.ircn.gr
* * Issuer: /C=GR/ST=Attica/L=Athens/O=GRnet/OU=IRCd/CN=nefeli.ircn.gr
* * Certification info:
*   Subject:
*     C=GR
*     ST=Attica
*     L=Athens
*     O=GRnet
*     OU=IRCd
*     CN=nefeli.ircn.gr
*   Issuer:
*     C=GR
*     ST=Attica
*     L=Athens
*     O=GRnet
*     OU=IRCd
*     CN=nefeli.ircn.gr
*   Public key algorithm: id-ecPublicKey (384 bits)
*   Sign algorithm ecdsa-with-SHA256
*   Valid since Mar 28 11:30:15 2021 GM to Mar 26 11:30:15 2031 GM
* * Cipher info:
*   Version: TLSv1.3, cipher TLS_CHACHA20_POLY1305_SHA256 (256 bits)
* Connection failed (self signed certificate.? (18))

Έχω να μπω κάτι χρόνια GRNET… τι θέλει να πει ο ποιητής;

Και εγώ έχω καιρό να μπω… Σημαίνει ότι είναι secured με SSL πιστοποιητικό, από το site τους ένα παράδειγμα :

nefeli.ircn.gr, Munich Germany, admin: sportbilly, SSL port +6699

Δοκίμασε port 6667.
Για τα self signed certificates δες την πρώτη απάντηση εδώ :
https://www.reddit.com/r/irc/comments/6omarj/hexchat_error_when_trying_to_connect_to_irchighway/

1 «Μου αρέσει»

Μόλις τώρα πρόσεξα το thread, κι ας είναι από το 2019. :smile:
Ενώ χρησιμοποιώ σε καθημερινή βάση το IRC έχοντας τουλάχιστον 2-3 chats ανοιχτά κάθε φορά, δεν ξέρω κανένα ελληνικό IRC chat. Κανένα όμως…

1 «Μου αρέσει»

Ποιον client χρησιμοποιείς?

1 «Μου αρέσει»

Αρχικά χρησιμοποιούσα το irssi, καθώς είχα συνηθίσει από το Profanity, έναν XMPP client που είχε παρόμοιο UI. Αλλά εδώ και μερικούς μήνες χρησιμοποιώ το Weechat και με έχει βολέψει. Μόνο να μη χρειαζόταν να τρέχω pkill -9 weechat τόσο συχνά…

2 «Μου αρέσει»

Σε ποιους servers μπαίνεις, το libera.chat το χρησιμοποιείς?

3 «Μου αρέσει»

Χρησιμοποιώ διάφορους servers. Όσο για το libera.chat, το χρησιμοποιώ περιστασιακά για κάποια channels.

1 «Μου αρέσει»

Εφόσον freenode στην ουσία δεν υφίσταται, θα βρείτε το παρόν forum καθώς και το cerebrux.net στο Libera.chat στα ακόλουθα κανάλια

  • #cerebrux
  • #linuxuser

Σημειώνεται ότι τα κανάλια αυτά είναι μόνο για κουβέντα και ΟΧΙ για support. Για support εδώ στο forum.

2 «Μου αρέσει»

Όπως και τα περισσότερα foss projects το ##slackware μετά την μεγάλη έξοδο μεταφέρθηκε στο Libera (π.χ. από το τελευταίο release The Slackware Linux Project: Slackware Release Announcement).

edit: Το οποίο μάλλον γνωρίζεις by now. Απάντησα χωρίς να δω ημερομηνία.

1 «Μου αρέσει»