Home Assistant | Πώς ενεργοποιούμε τις ειδοποιήσεις στον smart home server μας

Τώρα που έχεις αυτοματοποιήσει το σπίτι σου με το Home Assistant , είναι εξαιρετικά σημαντικό να γνωρίζεις αν λειτουργεί σωστά ή αν υπάρχουν απρόοπτα όταν λείπεις μακριά από αυτό. Για παράδειγμα πρέπει οπωσδήποτε να ξέρεις αν κάποιος άνοιξε την εξώπορτά σου ή αν η πυρασφάλειά σου έχει εντοπίσει καπνό. Είναι επίσης χρήσιμο να γνωρίζεις πότε μπαίνουν και πότε βγαίνουν από αυτό τα μέλη της οικογενείας σου ή αν η ρομποτική σου σκούπα βγήκε σήμερα για καθάρισμα. Όλα αυτά γίνονται με τις ειδοποιήσεις τις οποίες θα δούμε πώς θα ενεργοποιήσουμε σήμερα στο server μας.

Το Home Assistant μας προσφέρει άααααααααπειρες επιλογές ειδοποιήσεων οπότε μπορούμε να επιλέξουμε πραγματικά αυτό που μας εξυπηρετεί. Έχουμε τσεκάρει έξι διαφορετικές μέχρι στιγμής, με την κάθε μία από τις οποίες να έχει τα θετικά και τα αρνητικά της.

Ενσωματωμένες ειδοποιήσεις

Οι ενσωματωμένες ειδοποιήσεις είναι αυτές που εμφανίζονται στο πλαϊνό μενού του Home Assistant. Το μεγαλύτερο αρνητικό τους είναι ότι προβάλλονται μόνο στη web έκδοση του Home Assistant και όχι στην Android / iOS εφαρμογή. Επίσης δεν υποστηρίζουν “push”, δηλαδή θα πρέπει να μπαίνεις στη σελίδα του Home Assistant για να δεις αν έχεις μία ειδοποίηση, κάτι που ακυρώνει την ουσία της.

Ειδοποιήσεις HTML5

Οι ειδοποιήσεις HTML5 είναι στην ουσία οι ενσωματωμένες ειδοποιήσεις με την προσθήκη “push”. Το συγκεκριμένο είδος είναι αυτό που χρησιμοποιούν οι περισσότερες ιστοσελίδες και το βλέπουμε καθημερινά όταν ο browser μας λέει “θέλετε να λαμβάνετε ειδοποιήσεις από αυτή την ιστοσελίδα;”. Για να το ενεργοποιήσουμε θα πρέπει να γραφτούμε στην κονσόλα Google Cloud και να το ρυθμίσουμε μέσω του αντίστοιχου API, αλλά είναι αρκετά πολύπλοκο οπότε δεν είναι η πρώτη μας επιλογή.

Ειδοποιήσεις Android / iOS εφαρμογής

Πρώτη μας επιλογή είναι όμως οι ειδοποιήσεις της επίσημης εφαρμογής του Home Assistant. Ούτως άλλως το κινητό μας το έχουμε πάντα μαζί μας, οπότε δεν υπάρχει καλύτερη συσκευή για να ειδοποιούμαστε άμεσα. Εδώ έχουμε επίσης δύο επιλογές:

  1. Να δημιουργήσουμε ειδοποιήσεις που θα πηγαίνουν σε όλους τους συνδεδεμένους χρήστες.
  2. Να επιλέξουμε συγκεκριμένα ποιοι χρήστες θα τις λαμβάνουν στα κινητά τους.

Ειδοποιήσεις μέσω Pushbullet

Μία άλλη λύση είναι να λαμβάνουμε ειδοποιήσεις μέσω της γνωστής υπηρεσίας Pushbullet. Στα θετικά του είναι ότι δουλεύει άψογα και με τρομερή ταχύτητα, λειτουργεί ακόμη και αν δεν έχουμε βγάλει το server μας στο ίντερνετ μέσω port forwarding στο router και διαθέτει “end-to-end encryption”. Στα αρνητικά του βάζουμε το γεγονός ότι πρέπει να έχεις στο smartphone σου και την εφαρμογή Pushbullet, ενώ ο μόνος τρόπος για να δημιουργήσεις λογαριασμό είναι μέσω Google ή Facebook, κάτι που γενικά θέλουμε να αποφύγουμε.

Ειδοποιήσεις μέσω Telegram ή Signal

Το Telegram και το Signal είναι δύο ασφαλείς εφαρμογές ανταλλαγής μηνυμάτων και μέσω αυτών μπορούμε να λαμβάνουμε και τις ειδοποιήσεις μας στο Home Assistant. Δημιουργούμε στην ουσία μία επαφή η οποία μας στέλνει τις ειδοποιήσεις σε μηνύματα και μοιάζει κατά κάποιον τρόπο σα να… συζητάμε με το server μας.

Το θετικό με το Telegram είναι ότι μας δίνει τη δυνατότητα να στείλουμε εντολές στο Home Assistant μέσω μηνυμάτων! Αντίθετα το πρόβλημα με το Signal είναι ότι λειτουργεί μόνο σε συσκευές με κάρτα SIM, οπότε θα χρειαστούμε ένα δεύτερο τηλεφωνικό αριθμό για να το σετάρουμε.

Δημιουργία ειδοποιήσεων Android / iOS εφαρμογής

Μιας και οι περισσότεροι από εμάς θα χρησιμοποιήσουμε την επίσημη Android / iOS εφαρμογή για να έχουμε πρόσβαση στο Home Assistant, ας δούμε πώς ενεργοποιούνται οι ειδοποιήσεις μέσω αυτής.

Πηγαίνουμε λοιπόν “Ρυθμίσεις > Αυτοματισμοί” και δημιουργούμε ή επιλέγουμε τον αυτοματισμό στον οποίο θέλουμε να προσθέσουμε την ειδοποίηση. Στο δικό μας παράδειγμα θα δημιουργήσουμε έναν αυτοματισμό στον οποίο θα ορίσουμε να μας έρχεται μία ειδοποίηση κάθε φορά που ανοίγει η εξώπορτα του σπιτιού.

Πηγαίνουμε στα “Εναύσματα” , κάνουμε “Προσθήκη εναύσματος” και επιλέγουμε τα εξής:

  • Τύπος εναύσματος: Κατάσταση
  • Οντότητα: binary_sensor.door_xxxxx
  • Προς: on

Τώρα πηγαίνουμε στις “Ενέργειες” και προσθέτουμε μία νέα. Αν θέλουμε να λαμβάνουν όλοι οι χρήστες την ειδοποίησή μας, θα χρησιμοποιήσουμε την υπηρεσία “notify.notify” ως εξής:

  • Τύπος ενέργειας: Κάλεσμα υπηρεσίας
  • Υπηρεσία: notify.notify

Στα “Δεδομένα υπηρεσίας” θα γράψουμε το μήνυμά μας ως εξής:

  • message: Άνοιξε η πόρτα
  • title: Πόρτα

Αν πάλι θέλουμε την ειδοποίηση να τη λαμβάνει μόνο ένας συγκεκριμένος χρήστης, αλλάζουμε το “notify.notify” σε “notify.mobile_app_xxx” όπου “xxx” είναι το όνομα της συσκευής του χρήστη. Για παράδειγμα η δική μου ονομάζεται “Mi A2” οπότε επιλέγω το εξής:

  • Τύπος ενέργειας: Κάλεσμα υπηρεσίας
  • Υπηρεσία: notify.mobile_app_mi_a2

Τέλος πατάμε το πλήκτρο “ΕΝΑΥΣΜΑ” για να δούμε αν όλα λειτουργούν σωστά.

Δημιουργία ειδοποιήσεων Pushbullet

Οι ειδοποιήσεις μέσω Pushbullet είναι επίσης πολύ χρήσιμες, μιας και πολύς κόσμος θέλει να έχει το Home Assistant σε τοπικό server, να μην μπορεί δηλαδή να το χειρίζεται εκτός σπιτιού, αλλά να λαμβάνει κανονικά ειδοποιήσεις αν κάτι πάει στραβά.

Για να προσθέσουμε την υπηρεσία του Pushbullet στο Home Assistant, θα πρέπει πρώτα να πάμε στην επίσημη ιστοσελίδα του και να δημιουργήσουμε ένα λογαριασμό. Στη συνέχεια πηγαίνουμε στις ρυθμίσεις του λογαριασμού και σημειώνουμε το access token / API key .

Στον Home Assistant επιλέγουμε τον “File Editor” από το πλαϊνό μενού και ανοίγουμε το αρχείο “configurations.yaml” . Εκεί θα δημιουργήσουμε την ακόλουθη καταχώρηση:

#Ειδοποιήσεις Pushbullet
notify:
  - name: Pushbullet
    platform: pushbullet
    api_key: xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
    monitored_conditions:
      - body

Σημείωση:
Στο πεδίο “api_key” προσθέτουμε το κλειδί που αντιγράψαμε από το λογαριασμό μας στο Pushbullet.

Αποθηκεύουμε και κάνουμε επανεκκίνηση. Πηγαίνουμε τώρα “Ρυθμίσεις > Αυτοματισμοί” και επιλέγουμε τον αυτοματισμό της πόρτας που δημιουργήσαμε πριν. Στις “Ενέργειες” πατάμε “Προσθήκη ενέργειας” και συμπληρώνουμε τα εξής:

  • Τύπος ενέργειας: Κάλεσμα υπηρεσίας
  • Υπηρεσία: notify.pushbullet

Στα “Δεδομένα υπηρεσίας” προσθέτουμε το μήνυμά μας ως εξής:

  • message: Άνοιξε η πόρτα
  • target:
  • - email/xxxxx@xxxxx.com

Σημείωση:
Στο πεδίο “target” προσθέτουμε το email με το οποίο έχουμε δημιουργήσει το λογαριασμό μας στο Pushbullet. Μπορούμε να προσθέσουμε κι άλλους χρήστες για να λαμβάνουν τις ίδιες ειδοποιήσεις, δίνοντας το δικό τους email, αρκεί πρώτα να τους έχουμε προσθέσει ως φίλους στο Pushbullet.

Αποθηκεύουμε τον αυτοματισμό μας και πατάμε “ΕΝΑΥΣΜΑ” για να δούμε αν λειτουργεί σωστά.

Εν κατακλείδι

Η ενεργοποίηση των ειδοποιήσεων είναι βασικό κομμάτι της καλής χρήσης του Home Assistant. Δεν είναι δυνατό να έχεις αυτοματισμούς στο χώρο σου και να μη γνωρίζεις αν όλα λειτουργούν σωστά ή αν έχει συμβεί κάτι απρόοπτο.

Ένα ωραίο χαρακτηριστικό του Home Assistant είναι ότι μας επιτρέπει να φτιάξουμε τις ειδοποιήσεις όπως ακριβώς τις θέλουμε. Μπορούμε για παράδειγμα να γράψουμε αστεία κείμενα ή να συμπεριλάβουμε φωτογραφίες και URL σε αυτές. Ακόμη ένα προσόν που προέρχεται από τον open source χαρακτήρα της υπηρεσίας.

5 «Μου αρέσει»

(
όσο περισσότερα μάθαινα κι όσο μεγάλωνα, τόσο καταργούσα αυτοματισμούς και δεν εμπιστευόμουν τα μηχανήματα :stuck_out_tongue: πλέον ούτε πλυντήριο όταν λείπω (όσοι πλημμύρησαν ξέρουν). σ’ αυτό το σπίτι έχω καθυστερήσει να πάρω την απόφαση να εγκαταστήσω 2 συναγερμούς κι αυτοματισμούς για… 2χρ τώρα. ο χειμώνας θα δείξει… :P

αστεία φάση1: το (ακριβό κ καλωδιακό) house-alarm ξεκινά να οπλίζει χωρίς εντολή και δεν δέχεται κωδικό, οπότε… “με βγάζει” από το σπίτι και δεν αφόπλιζε. μετά 60’ καφέ άλλαξε γνώμη… δεν το ξανάκανε. η αλήθεια πως ήταν ιδιαίτερα ζεστή η μέρα στα Χανιά.

2: λείπω αργά (βράδυ) δουλειά, η γυναίκα επιστρέφει μόνη, το alarm δεν της ανοίγει, κάνει τσιγάρο στην αυλή (τότε…), περιμένοντας με ώρες και μετά 2.00 (νύχτα) της σβήνει κι όλα τα φώτα κ πρίζες έξω (οπότε ούτε μουσική). την βρήκα να τραγουδάει μόνη αλλά ευτυχώς δεν μ’ εγκατέλειψε… :stuck_out_tongue:

καλό auto ή manual ΣΚ,
)

2 «Μου αρέσει»

Έχω το google home και την Alexa. Επίσης τις εφαρμογές Tapo και eWelink (για λάμπες tp-link και Sonoff αντίστοιχα. Κάποια στιγμή θα βάλω στον πίνακα του ηλεκτρικού κι ένα διακόπτη Sonoff για άνοιγμα του θερμοσίφωνα με φωνητική εντολή και από μακριά).
Αυτές τις μέρες εγκατέστησα στο κινητό και το pushbullet που αναφέρεται εδώ χωρίς να έχω καταλάβει εντελώς τι είναι. Το έβαλα για να συνεργάζεται με το Automagick και τα δυο αυτά μαζί να συνεργάζονται με το IFTTT όπου αυτό με τη σειρά του συνεργάζεται με την Alexa και το google. Όλα αυτά τα τελευταία, για να μπορώ να λέω ";Alexa ή hey google open computer (με wake n lan).

Κάποια στιγμή θα πληρώσω τα premium όλων αυτών για απολαμβάνω στο έπακρο τις υπηρεσίες των. (Το IFTTT και το Pushbullet κάνουν από ένα πενηντάρικο το χρόνο ενώ το triggercmd ζητάει μόνο 13 το χρόνο).

Θα μου χρειαστεί πιστεύεις το Smart home; Θα μου καλύψει κάτι που δεν μπορώ να το έχω εύκολα με όλα τα υπόλοιπα που έχω; Το έχω δει το smart home που δεν προσφέρουν όλα τα άλλα που ανέφερα;
Πιο πολύ ρωτάω γιατί τσίμπησα που είδα το pushbullet να αναφέρεται και είναι καμιά βδομάδα που το έβαλα. Με ενδιαφέρει απλά να παίξω μαζί του για να δω το εύρος των ωφελειών του.

Οι ειδοποιήσεις που αναφέρονται είναι πολύ ενδιαφέρον ως θέμα. Ρωτάω λοιπόν αν γίνεται κατι με όλα τα υπόλοιπα που ανέφερα κι αν δεν χρειάζεται και τόσο το smart home.

Ευχαριστώ Χρήστο για αυτό που δημοσίευσες και χαίρομαι πολύ που βρίσκω θέμα για IoT. Δεν συζητιέται πολύ στο ελληνικό ίντερνετ, αν έχεις κι εσύ την ανάλογη εικόνα. Δεν ξέρω. Να, εδώ για παράδειγμα που είναι πραγματικά φορουμάρα και αναφέρονται οι γνώστες και οι ειδικοί σε τόσα πολλά, δεν έχω δει κάτι για ψηφιακούς βοηθούς και smart καταστάσεις.

Κι εσείς υπεύθυνοι του φόρουμ, ένα μεγάλο ευχαριστώ για όλα αυτά που μαθαίνω. Κάποια στιγμή θα κάνω κι εγώ ένα ντονέητ γιατί ειλικρινά το νιώθω ότι το οφείλω.
Απλά δεν ήμουν έτοιμος μέχρι τώρα.