HDT : Hardware Detection Tool

Στο επόμενο Mint στο USB εγκατάστασης έχει ένα εργαλείο για να δεις την σύνθεση του συστήματος σου, και να δεις τι υλικό έχει πριν κάνεις την εγκατάσταση.

Μπορείς επίσης να κάνεις έναν έλεγχο της μνήμης. Αν και δεν είναι κάτι καινούργιο η ενσωμάτωση του στην διανομή κάποιες φορές λύνει χέρια, και κάνει το μέσο εγκατάστασης ένα χρησιμότατο εργαλείο ανεξάρτητα διανομής και λειτουργικού.

εικόνα

Πριν ξεκινήσεις την εγκατάσταση. Βλέπουμε και το νέο Logo

Έλεγχος της μνήμης

Πληροφορίες συστήματος

Στις εικόνες το τρέχω σε μια εικονική μηχανή (κάτι που διευκολύνει και στο να πάρεις τα screenshots) και δείχνουν κάποιες από τις δυνατότητες του.

5 «Μου αρέσει»

παρα πολυ καλο και χρησιμο
ευχαριστουμε για την παρουσιαση :+1:

στο δευτερο screenshot λεει cpu temp 255 °C . Πολυ δεν ειναι;

Η θερμοκρασία είναι λάθος λόγω VM- δεν είναι η πραγματική αλλιως θα χρειαζόταν πυροσβεστήρα δίπλα στο κουτί…

3 «Μου αρέσει»

Απο περιεργεια υπαρχει εκδοση του HDT στα Ελληνικα (για τους χρηστες που δεν τα πανε και τοσο καλα με τα αγγλικα);

Όπου (δεν) θα ήθελα να δω μεταφρασμένη την οθόνη με λεζάντα “Πληροφορίες συστήματος” του άρθρου :rofl::kissing::kissing:

Το συγκεκριμενο ομως εργαλειο στα Ελληνικα, θα βοηθουσε πολλους απο εμας που απαντανε ερωτησεις του στυλ “Μου χαλασε αυτο πως το φτιαχνουνε”, γιατι θα μπορεσουμε να τους παραθεσουμε στο εν λογω εργαλειο για να εχουμε μια ιδεα του υπολογιστη στον οποιον δουλευουν :slight_smile:

Αν ηταν αλλιως δεν θα χρειαζοταν καν να κανουμε αναφορα σε τετοιο εργαλειο :slight_smile: και το οτι το βαλανε στο Mint για τους γνωστες του GNU/Linux δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο… για τους υπολοιπους ομως ειναι :slight_smile:

2 «Μου αρέσει»

Σε αυτό συμφωνώ ότι θα βοηθήσει αρκετά.