Ήχος μηχανικών δίσκων

Με αφορμή ένα thread που δημιουργήθηκε στο forum και μιλάει για το spindown των σκληρών δίσκων, είμαι περίεργος να δω πόσους τους ενοχλεί ο ήχος των μηχανικών δίσκων! (όχι ότι είναι λύση φυσικά τα συχνά spindowns για να μην τον ακούμε!!!)

Τον ήχο λοιπόν:

  • Δεν τον αντέχω!
  • Με ενοχλεί ιδιαίτερα
  • Με ενοχλεί αλλά τον συνηθίζω με την ώρα
  • Τον ακούω αλλά μου είναι αδιάφορος
  • Τον ακούω αλλά δεν με ενοχλεί καθόλου
  • Δεν τον ακούω καν!

0 ψηφοφόροι

Περίεργος για τα αποτελέσματα! :grinning:

3 «Μου αρέσει»

HDD goes brrr… :computer: :muscle: :cd:

3 «Μου αρέσει»

Μου άρεσε ο ήχος όταν έγραφε ή διάβαζε.

Είναι σαν τον απορροφητήρα, σαν τον Άδωνη Γεωργιάδη. Σταματάνε κάποια στιγμή και τότε μόνο καταλαβαίνεις πόσο ενοχλητικοί ήταν. Ποτέ ξανά μηχανικός δίσκος,.

3 «Μου αρέσει»

Πιο πολύ από όλα με ενοχλεί όταν ξεκινάει μετά από κατάσταση αδράνειας. Δονείτε τόσο έντονα όταν ξεκινάει που ταράζει όλο το γραφείο και τρομάζω. Σίγουρα γίνεται αισθητός. Όταν είμαι στα Linux βέβαια δεν σταματά ποτέ να γυρνάει οπότε τον έχω συνηθίσει. Αλλά στα Windows σταματάει και ξεκινάει συνεχώς. Σίγουρα αν φύγει κάποια στιγμή τα πράγματα θα γίνουν πολύ πιο όμορφα.

1 «Μου αρέσει»

Ο πρωτος υπολογιστης που δουλεψα ειχε ενα δισκο 5.25 (10-20mb?!?!). νομιζες οτι εχει σφυρακια μεσα. Μετα ο πρωτος μου υπολογιστης ειχε εναν quantum fireball (814mb) που σχεδον ειχα καταλαβει ποτε κανει και για πιο λογο καθε ηχο. Δισκετες 5.25 και 3.5 , ακομη και τα cdrom που νομιζες θα σπασουν το κουτι. Τωρα αν δεν ακουω ηχους απο τον υπολογιστη νοιωθω οτι κατι εχει χαλασει. Αυτα ειναι τραυματα απο την παιδικη ηλικια.

4 «Μου αρέσει»

στο desktop μου εχω 4 σκληρους δισκους. και οι 4 ειναι κλασσικοι περιστρεφομενοι. 3 seagate barracuda 7200rpm (οι 2 εκ των οποιων ειναι IDE και ο ενας sata), και εναν WDscorpion sata απο laptop. συν 5 ανεμιστηρια στο κουτι. κανει σαν φορτωμενο αεροπλανο σε απογειωση, αλλα δεν δινω καν σημασια. ουτε καν με απασχολει

στο λαπτοπ παλι εχω το ακρως αντιθετο. full solid state, 2 ssd 128GB και μια sdcard 16GB, και με σχεδον passive ψυξη (σχεδον, γιατι το ανεμιστηρι παιρνει πολυ σπανια, μονο για μερικα δευτερολεπτα, και σχεδον δεν ακουγεται). δεν λεω εχει τη γοητεια του και το πληρως silent, αλλα οντως, και εγω αν δεν ακουω τιποτα, νομιζω οτι κατι δεν παει καλα

@getimiskon 4 HDDs and 5 fans go brrrrrrrr :joy:

2 «Μου αρέσει»

Αφηνω αυτο εδω απλα για να δουν οι πιο νεοι τι τραβαγαν οι γυρω μας οταν θελαμε να ανοιξουμε εναν υπολογιστη

Εχει 8 παλιους δισκους

5 «Μου αρέσει»

MFM harddisk? oh crap! αυτοι κανανε σαν ντακοτα φορτωμενη μεχρι τα αυτια :rofl: αυτοι και αν δεν ηταν κυριολεκτικα ηχορυπανση :joy:

2 «Μου αρέσει»

εντάξει εάν στις μέρες μας ακουστεί κάτι τέτοιο από μηχανικό δίσκο θα τρομάξεις για την τύχη του υπολογιστή σου! :joy:

3 «Μου αρέσει»

ειχα κατι παλιους IDE maxtor σε ενα παλιο 486 πισακι (ειχε 2 τετοιους μεσα το πισακι αυτο). δεν ηταν MFM (ηταν λιγο μετα τους MFM), αλλα τα μοτερ τους κανανε ακριβως τον ιδιο θορυβο. και οταν επρεπε να γραψουν, η, να διαβασουν κατι, εκει και αν δεν ηταν παρανοια. ακουγονταν σαν μπετονιερα γεματη με παλιοσιδερα :laughing:. ακουγες τον ηχο που κανανε απο 2 δωματια μακρια, και ηταν μονο 2, οχι 8 :laughing: