Google Drive client για Linux

Τελευταία φορά το είχα κάνει mount σε φάκελο με ένα που χρησιμοποιούσε fuse… Δεν θυμάμαι όμως ποιο. Σόρρυ

Δεν υπάρχει επίσημη εφαρμογή Google Drive για Linux. Υπάρχουν διάφοροι τρόποι να έχεις τα αρχεία σου διαθέσιμα στο Linux με τον ίσως πιο εύκολο από αυτούς το GNOME Online Accounts. Χωρίς την προσθήκη έξτρα λογισμικού (τρίτων), χρειάζεται έκδοση GNOME 3.18 και μετά. Διαφορετικά, θα χρειαστεί να κάνεις εγκατάσταση το πακέτο gnome-online-accounts

Πρόσεξε ότι με τον συγκεκριμένο τρόπο δεν έχεις τα αρχεία σου διαθέσιμα (σαν bakcup) στον υπολογιστή, αλλά μπορείς να τα διαχειριστείς και υποστηρίζεται Sync.

3 «Μου αρέσει»

Ξέρω ότι δεν είναι απάντηση στην ερώτηση σου αλλά αν θέλεις δοκίμασε το pcloud που δίνει 5GB για αρχή και με τα διάφορα κόλπα που έχει μπορείς να το φτάσεις μέχρι 20GB. Έχει native client για linux και το καλό είναι ότι σου δημιουργεί virtual χώρο και όχι τοπικά , έτσι δεν σου τρώει και σκληρό αν έχεις κάνα μικρό ssd. Είναι το μόνο που βρήκα να λειτουργεί άψογα αφού πλέον έχουν εγκαταλείψει το hubic που έδινε 25GB.

1 «Μου αρέσει»

Παιδιά σόρρυ που άργησα να απαντήσω, το είχα βρει και το ξέχασα

Grive το όνομά του, το έτρεχα μόνιμα σε ένα detached screen και το έπαιζα σε bash loop, δλδ grive τάδε && sleep 3 && ./script.sh και αυτό loopαρε μέχρι τον αιώνα τον άπαντα.

Η φάση είναι όμως ότι μπορεί απλό λιτό και από εμένα στημένο με πόντιο τρόπο, παιδιά δούλευε τέλεια, όλα sync στυλ rsync φάση ακόμα και τα shared folders.

Μεταξύ μας για κάτι σούπερ απλό και να θέλω μόνιμα το Google Drive μου mounted, ε είναι ότι πρέπει, σε 3 sec θα σου έχει φέρει ή θα έχει δώσει τις αλλαγές :wink:

Γνώμες?

1 «Μου αρέσει»

Αυτά τα 3 δευτερόλεπτα μπορούν να λείψουν. Αν δεν έχει άλλο τρόπο, προσωπικά θα τα έβαζα σε ένα cron job να τρέχει κάθε 2 λεπτά και δεν θα ασχολούμουν παρά μόνο για συντονισμό πριν κλείσω τον υπολογιστή.

Αλλά ο καλύτερος τρόπος είναι να τρέξει η εντολή μόνο όταν χρειαστεί. Και έχω παρουσιάσει μια πραγματικά ωραία λύση για αυτή ακριβώς την δουλεία. Κάτι που θα χρειαστεί να κάνεις μια φορά μόνο

1 «Μου αρέσει»

Δεν φαίνεται να λειτουργεί σε μένα

ksnip_20191228-113836

1 «Μου αρέσει»

Καλά σαφώς τα 3 " είναι θέμα sleep εγώ του είπα sleep 3 αν θέλεις του λες sleep 120 για τη λύση του μπακάλη, τη δική μου δλδ

Καλό θα ήταν όταν ορίζεις ένα φάκελο ότι είναι για το google drive το grive να τον είχε watched ώστε κάθε φορά που συμβεί κάτι μπει βγει τροποποιηθεί ρε παιδί μου, τότε να κάνει sync.

Τουλάχιστον είναι μια λύση.

Πολύ παράξενο, στο rpi3 τρέχει ακόμα πάντως…

Τις τελευταίες μέρες έτυχε να ασχοληθώ ακριβώς με αυτό το θέμα.

Η λύση ήταν να κάνω mount το google drive μέσα στο filesystem μου με το google-drive-ocamlfuse.

Στο arch γίνεται πολύ εύκολα install (είναι στο aur). Φαντάζομαι ότι και σε όλες τις διανομές θα υπάρχει κάπως ως πακέτο.

Αφού εγκατασταθεί το τρέχεις μία φορά, για να “πάρει” τα δικαιώματα χρήσης του google drive (ανοίγει ένα browser window για το σκοπό αυτό). Μετά το τρέχεις ορίζοντας το mountpoint και κάνει mount locally το google drive όπου του πεις εσύ. Εννοείται ότι ό,τι αλλαγές κάνεις μετά (edit αρχείων, δημιουργία αρχείων κτλ κτλ) συγχρονίζονται επιτόπου με το google drive.

1 «Μου αρέσει»

Περί του google-drive-ocamlfuse από ότι βλέπω εδώ


Έχει μόνο readonly για τα Google Docs, θα το δοκιμάσω γιατί θέλω να δω αν παίζει καλά με shared folders κλπ.

Για όλα τα άλλα αρχεία σου μέσα στο google drive, πέραν των google docs (που είναι proprietary “format”), θα είσαι read / write με το ocamlfuse. Τα google docs γενικώς δεν μπορείς να τα “ανοίξεις” παρά μόνο αν τα μετατρέψεις σε ένα άλλο format.

1 «Μου αρέσει»