Για το μοντέλο του Freemium

Άς την συνοψίσω και εγώ την συζήτηση:
Πετας οτι εχεις πανω σου, κινητα υπολογιστες κτλ (και πλυντήρια, αξονικούς τομογράφους, και φυσικά και την Novartis συμπληρώνω εγώ…)
και πας σε ενα βουνο και καλιεργείς τα προιοντα σου. Αν το κανουμε ολοι θα ειναι ο πλανητης πολυ καλα.
⇨ επιστροφή στην “σπηλιά του Νεάντερνταλ” (ή οχι;)

και θέτω το ερώτημα:

Αναρρωτιέμαι όμως τι κάνεις άν το παιδί σου χρειαστεί κάτι περισσότερο από “λίγο ούζο για τον πονόδοντο”
ας πούμε χτύπα ξύλο ένα χειρουργείο, μια αξονική, μια χημειοθεραπεία…

Στο παραπάνω ερώτημα το ⇨ δεν απαντάται μέσα από σπηλιές.
Το σύνολο σχεδόν (δυστυχώς) της ιατρικής έρευνας παγκοσμίως πλέον
χρηματοδοτείται από φαρμακευτικές εταιρείες…

Την καλημέρα μου

Η παρατήρηση είναι πως το υπάρχον μοντέλο ευνοεί την ποσότητα αντί για την ποιότητα. Την αντιγραφή το clickbait και τα fakenews. Ναι καθένας μας θα πατήσει κάποιο τραγανό τίτλο για κάποια ανθυποσελέμπιτυ και όχι μια σοβαρή δημοσιογραφική έρευνα. Και ναι υπάρχει κόσμος που πληρώνει την Εσπρέσο και όχι κάποια άλλη εφημερίδα. Αλλά αυτός ο κόσμος είναι η μειοψηφία (στο κομμάτι της πληρωμής).

Ας υποθέσουμε πως θέλω να βγάλω χρήματα απο αυτό το κείμενο. Ο μόνος τρόπος είναι να γεμίσω την σελίδα που θα το δημοσιεύσει με trackers και διαφημίσεις, με την ελπίδα πως κάποιος θα κάνει κάπου κλικ. Ας πούμε πως θέλει 10.000 επισκέψεις για να βγάλει ένα ευρώ. Αυτό δίνει ένα κλάμα του λεπτού του ευρώ η επίσκεψη. Ας πούμε 0.0001€. Γιατί να μην το δώσω αυτό απευθείας, έστω και 10 φορές πάνω. Ας πούμε πως με ένα τρόπο αν μου αρέσει κάτι πληρώνω 0.001€. Αν μου αρέσουν 1000 πράγματα θα μου κοστίσει 1€, το οποίο θα μπορούσε να μου το δώσει ο πάροχος μαζί με την μηναίο κόστος της σύνδεσης για παράδειγμα. Σε ένα τέτοιο σύστημα θα ήταν όλοι ευχαριστημένοι και θα περιορίζονταν σημαντικά κάποιες αρνητικές συμπεριφορές που θεωρούμε κανονικότητα σήμερα στο internet.

Το λιγότερο που θα απαιτούσα από ένα τέτοιο σύστημα είναι να είναι κατανεμημένο και ανώνυμο, δεν θέλουμε να αντικαταστήσουμε ένα ρουφίανο με ένα μεγαλύτερο. Οι τεχνολογίες πίσω από τα κρυπτονομίσματα μπορούν να καλύψουν αυτές τις απαιτήσεις.

Το σύστημα αυτό δεν μπορεί να λειτουργήσει με τους δεινόσυαρους του τραπεζικού τομέα. Όσοι είχαν δοκιμάσει να κάνουν eComemrce την προηγούμενη χιλιετία και μιλάω και για την Αμερική έχουν να πουν ιστορίες φρίκης με τις τράπεζες. Το Paypal ήρθε εκτώς τραπεζικού τομέα και τους πήρε την αγορά. Σήμερα ο καινούργιος ροζ μονόκερος είναι το κρυπτονόμισμα και οι μικροσυναλλάγες. Υπάρχουν διάφορα projects ανοικτού λογισμικού που προσπαθούν να κάνουν κάτι τέτοιο, αλλά δυστυχώς δεν βλέπω κανέναν να έχει ενδιαφερθεί. Ο Brave κάνει μια καλή προσπάθεια προς την σωστή κατεύθυνση.

Δεν ξέρω ποια ακριβώς είναι η ερώτηση, το θέμα είναι τεράστιο και εμείς πεπερασμένοι, και δεν ξέρω αν σε κάλυψα έστω και ελάχιστα.

1 «Μου αρέσει»

με καλυψες αρκετα, ευχαριστω :+1:

Να κανω ομως μια ερωτηση; Το BAT αν δεν το χρησιμοποιησεις σε 90 μερες αναγκαστικα σου τα παιρνουν και τα τοποθετουν παλι στο pool.

Αυτο δεν ειναι σαν να βαζει καποιος χερι στο πορτοφολι σου; Τα μονα BAT που δεν θα μετακινουνται ειναι τα 500.000.000BAT που εχει στην κατοχη της η Brave software. Εμενα παντως μου θυμιζει αλλα καθεστωτα.

Θα πρεπει οπωσδηποτε να χρησιμοποιεις τα BAT που βγαζεις ωστε η Brave software να παραμενει ενεργη και να υπαρχει λογος να εχει επενδυτες, συνεργαζομενες ιστοσελιδες και διαφημιζομενους.

Ειναι για κατι αλλο;

Ένα εναλλακτικό νόμισμα θα πρέπει να το κρίνεις με βάση τον στόχο που έχει σχεδιαστεί να κάνει. Η εισαγωγή του περισσότερου κόσμου με τα κρυπτονονομίσματα έχει γίνει με το bitcoin, που μπερδεύει την παραγωγή του νομίσματος (εξόρυξη) με την (αρχική) διανομή και την χρήση. Είναι 3 διαφορετικά μεταξύ τους ζητήματα.

Υπάρχει ένα ενδιαφέρον παιγνίδι (που το έχω παρουσιάσει και σε κάποιες ομάδες θεατρικές κυρίως), που βιωματικά δείχνει την σχέση με το χρήμα για διάφορες μορφές νομίσματος και πως επιδρά το καθένα στην ψυχολογία της ομάδας. Δυστυχώς έχω χάσει το link και θα πρέπει να το ξαναψάξω. Το χρήμα μπορεί να πάρει πολλές μορφές.

Τέλος η αναγκαστική μείωση της αξίας του χρήματος αν δεν το ξοδέψεις δεν είναι καθόλου κακή ιδέα, επαναλαμβάνω ο σχεδιασμός ενός νομίσματός έχει να κάνει με τις συμπεριφορές που θέλει να χρησιμοποιηθεί αυτό, Η αξιολόγηση του θα πρέπει να γίνει όχι με εξωτερικούς στην λογική του παράγοντες. Επιτυγχάνει τους στόχους του ή όχι;

Η ιδέα ενός τέτοιου νομίσματος ανάγετε στο πείραμα του Βεργκέλ, αν και έχουν υπάρξει στο παρελθόν, όπως κάθε άλλη ιδέα πρόγονοι του. Το πείραμα του Βεργκέλ ήταν ένα επιτυχημένο πείραμα. Η ιδέα επεκτάθηκε στην Αυστρία και θέλησαν να την χρησιμοποιήσουν πολλές άλλες πόλεις, αλλά οι τραπεζίτες δεν ήθελαν να χάσουν το μονοπώλιο του χρήματος και έβγαλαν αυτές τις τακτικές παράνομες. Η εισβολή του Χίτλερ οδήγησε στο τέλος του πειράματος.

Μπορείς να βρεις περισσότερα στοιχεία εδώ

https://ourvoice.gr/index.php/news-room-2/oikonomia/item/9-to-peirama-tou-vergkl

και εδώ Το οικονομικό θαύμα του Wörgl

Αυτό δεν σημαίνει πως το BAT είναι ένας ρόζ μονόκερος. Είναι ένα βήμα κοντά προς μια σωστή κατά την γνώμη μου πάντα κατεύθυνση.

Αν λοιπόν οι διαφημιστές και διαφημιζόμενοι δεν θέλουν να τους κάνει κουμάντο η οποιαδήποτε Brave, ας φτιάξουν την δικιά τους λύση και σίγουρα έχουν περισσότερα μέσα να την σπρώξουν. Αλλά μέχρι τώρα έχουν επιλέξει να δρουν ενάντια στα συμφέροντα μου (το λιγότερο) και ενάντια στην δημοκρατία. Οι προδιαγραφές υπάρχουν (μικροπληρωμές, κατανεμημένο σύστημα, ανοικτά πρότυπα, και το κυριότερο ανωνυμία). Αν η πρόταση τους είναι και προς μια ρθότερη κατεύθυνση ακόμα καλύτερα. Λες να το κάνουν;

Θα συμφωνουσα αν και τα νομισματα της Brave ειχαν την ιδια καταληξη.

Φυσικα με τον τροπο αυτο δεν μπορει να λεγεται decentralised αλλα semicentralised αφου η brave ελεγχει τα οικονομικα μας και το αν θα μπουμε στο ιντερνετ με τον δικο της browser. Δηλαδη αν αποφασισω για 3 μηνες να μπω απο firefox θα ξερω οτι θα χασω τα BAT που εχω βγαλει προς οφελος φυσικα ενος. Της brave software

Ομως οπως αναφερει η brave θα κοιταει το καθε κλικ σε καθε site ωστε να βλεπει αν το επισκεφθηκε το συγκεκριμενο πορτοφολι για 90 μερες καποιο συνεργαζομενο ωστε να κανει την αφαιρεση των BAT την ωρα που πρεπει.

Εμενα πρωσωπικα δεν με ενοχλει που θα γινεται καταγραφη ολη η δραστηριοτητα του πορτοφολιου αλλα με παραπεμπει βεβαια αλλου, αλλα ο καθενας φυσικα μπορει να σκεφτεται οσο βρωμικα θελει.

Ξέρω ξέρω στις συστημικές τράπεζες που σε αναγκάζουν να αγοράζεις τα πάντα με κάρτα (για την καταπολέμηση της φοροδιαφυγής βεβαίως βεβαίως) και σε χρεώνουν πλέον ακόμα και για αλλαγή PIN :stuck_out_tongue::stuck_out_tongue:

Και ξαναλέω με κίνδυνο να γίνω κουραστικός

Πουθενά δεν λέει η παραπάνω θέση πως είναι το καλύτερο δυνατό σύστημα. Αλλά είναι ένα σύστημα που έχει πιθανότητες να γίνει πραγματοποιήσιμο και να μας εκπαιδεύσει σε άλλες λογικές. Θα μπορούσα να παρουσίαζα άλλα project που προσπαθούν να κάνουν κάτι παρόμοιο , αλλά ξέρω πως ελάχιστες πιθανότητες έχουν να πραγματοποιηθούν.

Υπάρχει μια κατηγορία κριτικής σκέψης που εστιάζει στα αρνητικά του κάθε πράγματος. Αυτή η κρητική πρέπει να γίνετε, αλλά είναι άχρηστη αν ταυτόχρονα δεν προτείνει εναλλακτικούς καλύτερους τρόπους,

1 «Μου αρέσει»

Κακο ειναι οι καρτες βεβαιως αλλα κακιστο ειναι το συστημα του brave. Αν ηθελε να κανει καλο θα ηταν πιο λογικο να χρησιμοποιησει ενα ηδη υπαρχον κρυπτονομισμα. Ομως θα ηταν decentralized…

Τωρα αν πρεπει να κανουμε εναν αυτοκρατορα μαλλον απεχω πολυ απο το να τον κανω με το ζορι.

Οπως ειπα μου θυμιζει αλλου ειδους καθεστωτα. Στο κατω κατω της γραφης οι καρτες χρησιμοποιουνται με το ζορι γιατι υπαρχει η δικαιολογια της φορολογιας.

Στο BAT ποια ειναι η δικαιολογια της αναγκαστικης χρησης; Απλα να γινει ενας πλανηταρχης;

Οι μικροπληρωμες στον brave θα ηταν αποδεκτες απο την πλευρα μου μονο αν υπηρχε ιδρυμα απο πισω και φυσικα θα επρεπε να χρησιμοποιηθει καποιο υπαρχον κρυπτονομισμα (υπαρχουν πανω απο 1000 ενεργα) . Ομως αυτο θα σημαινε οτι δεν θα μπορουσε να ελεγθει απο την brave και φυσικα δεν θα μπορουσε να κανει tracking στο καθε πορτοφολι

θα συμφωνησω με τον @anon88072451 οσον αφορα τον brave
επισης

πολυ καλο να προτεινωντε καλλιτεροι και εναλλακτικοι τροποι αλλά για κατι που στα ματια μου φαινεται κακη επιλογη αρκει και η χολή :grinning:

1 «Μου αρέσει»

Με λιγα λογια οι μικροπληρωμες μπορουν να γινουν απλα ανοιγωντας ενα πορτοφολι κρυπτονομισματος η εκαστοτε σελιδα. Πληρως αποκεντρωμενο και με τα ιδια εσοδα που θα ειχε απο τον καθε brave. Δηλαδη τιποτα.

Εχουν αλλαξει τα δεδομενα και αν και οι λυσεις ειναι παααρα πολλες, παντα ψαχνουμε να βρουμε το νεο που θα κανει τη διαφορα. Καμια διαφορα δεν θα κανει φυσικα ο brave και το μονο που θα καταφερει θα ειναι η σκληροτερη πολιτικη που θα αποκτησει η ΕΕ για την κλοπη περιεχομενου.

Δηλαδη θα εχουμε εναν δισεκατομμυριουχο και μονιμη ζημια στην ελευθερια των επιλογων…

Το patreon (αν και δεν το χρησιμοποιω) ειναι η απαντηση οτι χρειαζεται μια λυση winwin για τις μικροπληρωμες και οχι να αλλαξουμε ολο το ιντερνετ επειδη καποιοι θεωρουν σωτηρια την αλλαγη(αραγε ποσο δημοκρατικο ειναι αυτο?) .

Οταν το συνολο των χρηστων θελει να κανει αλλαγη την κανει, η θα ελεγα οτι ερχεται μονη της. Ποιος πιστευε οτι θα φτασει το netflix να χτυπησει το kodi? Ποιος πιστευε οτι τα android τηλεφωνα θα ξεπερναγαν σε πωλησεις την apple? Ποιος πιστευε οτι θα εξαφανιζοταν το windows mobile 6.5? Οι χρηστες εκαναν τις αλλαγες.

Παντως ειναι τοσες οι επιλογες μικροπληρωμων που μου ειναι αδιανοητο να βλεπουμε φως στο τουνελ απο μια “καινοτομια” σε αυτον τον τομεα. Απλα θα προστεθει και αυτη στις υπαρχουσες απειρες επιλογες. Το μονο που αλλαζει με τον brave θα ειναι οτι για να δουμε καποιες σελιδες θα ειναι υποχρεωτικη η πληρωμη(και αν τυχει και δεν εχουμε BAT θα πρεπει να δουμε ενα καρο διαφημισεις για να ανοιξει)

Ουσιαστικα “κερδιζουν” οι σελιδες που μεχρι τωρα δεν ηθελαν διαφημισεις, αν και πιστευω οτι οι σελιδες μικρης εμβελειας θα χαθουν διαπαντως. Γιατι να πληρωσει ενας νεος χρηστης να μπει στο μικρο φορουμ για το linux και να μην μπει απευθειας στο ask ubuntu κτλ. Γιατι ο χρηστης αυτος να μην καταργησει ολο το browsing και να μην κατσει στο facebook ολημερης και ολονυχτης αγκαλια με τα fakenews και τις διαφημισεις αμφιβολου ποιοτητος του fb?(αυτες δεν αφαιρουνται απο τον brave!)

Οτι λαμπει δεν ειναι χρυσος

Δεν νομίζω πως είναι κανένα έγκλημα να ψάξεις κανείς πως θα προστατεύσει τα προσωπικά του δεδομένα και τη δημοκρατία. Επίσης αδυνατώ να καταλάβω πως σχετίζετε ένα σύστημα μικροπληρωμών με με … κλοπή περιεχομένου. Με κλοπή περιεχομένου ; Με κλοπή περιεχομένου; Ένα σύστημα μικροπληρομών;

Αυτό ακριβώς που περιγράφεις δεν είναι κάτι άλλο παρά η υπάρχουσα κατάσταση. Υπάρχουν σελίδες που είναι κλειστές και επί πληρωμή και σελίδες γεμάτες με ρουφιάνους και διαφημίσεις. Επιλογή άλλη δεν υπάρχει (το patreon δεν είναι ανώνυμο). Με ένα σύστημα μικριπληρωμών αντίθετα υπάρχουν ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ εναλλακτικές λύσεις.

Πόσο δημοκρατικό είναι ποιο; Υποχρεώνει κανένας τον οποιοδήποτε να χρησιμοποιήσει το όποιο σύστημα μικροπληρωμών; Ποιο είναι το πρόβλημα σου απέναντι στην ελεύθερη αγορά; Γιατί θέλεις να απαγορεύσεις οποιαδήποτε αλλαγή και οποιαδήποτε συζήτηση ως αντιδημοκρατική; Γιατί θέλεις η Ευρωπαική Ένωση να πάρει μέτρα; Ποιος είναι ο μη δημοκράτης εδώ; Αν ενα συνολο χρηστών θέλει να κάνει την αλλαγή, γιατί θέλεις να του απαγορεύσεις να την κάνει;

Δεν κατάλαβα δηλαδή; Δεν θέλεις να υπάρχουν δισεκατομμυριουχοι ; Τόσο εχθρός της ελεύθερης αγοράς είσαι; Αν δηλαδή κάποιοι έχουν μια καλή ιδέα θα πρέπει να τους απαγορεύσει το κράτος να την πραγματοποιήσουν; Δηλαδή αν η μόνη λύση είναι η επιλογή των διαφημίσεων της Google είναι καλύτερα; Τόσο εχθρός της προόδου είσαι ποια; Αν δεν σου αρέσει ένα σύστημα μικροπληρωμών να πας να ζήσεις σε σπηλιά.

ΥΓ: Η συζήτηση βλέπεις πως εξελίσσετε σε ένα διάλογο κουφών. Εξέφρασες τις αντιρρήσεις σου πολλές φορές, σχεδόν πάντα με τα ίδια λόγια και επιχειρήματα. Καλό είναι μια συζήτηση να προχωράει και να μην κάνει κύκλους.

Είδες επίσης πόσο εύκολα μπορούν να διαστρεβλωθούν οι απόψεις σου. Αυτό που δεν έκανες είναι να προτείνεις κάποια πρόταση ώστε να λυθεί το πρόβλημα των διαφημιστικών ρουφιάνων, και του πως θα υπάρξει καλό περιεχόμενο στο διαδίκτυο. Στην τελευταία ανάρτηση σου υπήρχε μόνο αρνητικότητα, έτσι είναι τα πράγματα και δεν αλλάζουν, και ότι άλλο είναι καταδικασμένο να αποτύχει. Αλλά αν η κατάσταση των πραγμάτων δεν χρίζει καμίας αλλαγής, και δεν μπορεί να αλλάξει, γιατί έχουμε σχεδόν όλοι μας adBlocker (εκτός από εσένα, όπως υποθέτω από τα λεγόμενα σου)

Οπως εχω ξαναπει. Μου αρεσουν οι καινοτομιες και οχι οι αρπαχτες. Ο Brave με την πορεια του φυσικα αυτο εχει αποδειξει(αν κοιτας το δασος και οχι το δεντρο) Δεν ειναι οτι ειμαι αρνητικος και φυσικα ο πολυς κοσμος δεν σκεφτεται το tracking αλλα τις διαφημισεις(αλλιως ο duck duck go θα ηταν πανω και απο τη google)

Εφοσον θα καλυπτει τις διαφημισεις των μη συνεργαζομενων site ειναι κλοπη περιεχομενου.

Φυσικα και χρησιμοποιω adblock απο το 2005, αυτο το κανω ιδιωτικα παροτι ουσιαστικα ειναι παλι κλοπη περιεχομενου. Φυσικα και δεν ειμαι κατα των συστηματων που προστατευουν την ιδιωτικοτητα. Εχω δικο μου vpn (οχι αγορασμενο… δικο μου που τωρα βγαινει στη γερμανια) χρησιμοποιω tor ,duck duck go και αλλα πολλα. Ταυτοχρονα ειμαι και υπερμαχος των πληρωμων/δωρεων κτλ οπως εχω πει σε αλλο θεμα.

Ομως θελω να βλεπω και μπροστα. Αν δηλαδη σε λιγα χρονια, για τα παιχνιδια ενος (και μερικων fund) σκληρηνει η ΕΕ γιατι να μην το θεσω; Το gdpr ποιος το επεβαλε; τι προυπηρξε για να γινει νομος και μαλιστα ιδιαιτερα σκληρος σε μικρες ιστοσελιδες και επιχειρησεις; (το 4% του ετησιου τζιρου παει στο προστιμο αν και στην Ελλαδα ακομη δεν εχουν ξεκινησει οι καμπανες)

Παρ ολα αυτα κλεινω εδω. Ολα οσα εχω πει ειναι προσωπικες μου αποψεις και ισως τα λεω σε λαθος φορουμ

1 «Μου αρέσει»

Όλες οι απόψεις ευπρόσδεκτες. Στόχος δεν είναι η σύγκλιση απόψεων αλλά ο προβληματισμός και η ανταλλαγή των διαφορετικών.

1 «Μου αρέσει»

τελικα λεω να το σχολιασω αυτο
Αυτοι που επενδυουν σε κρυπτονομισματα (και που γενικα επιρεαζουν τη φημη ενος κρυπτονομισματος) αναμεσα στα άλλα κοιταζουν και τον ογκο των συναλλαγων (αλλά οχι απαραιτητα το υψος των συναλλαγων) και ο λογος ειναι αρκετα απλος. Αν καποιο κρυπτονομισμα δεν εχει και πολλες συναλλαγες και δεν πολυχρησιμοποιειται, τοτε θεωρειται πιθανο το ενδεχομενο να αποπληθωριστει και αρα ειναι πολυ πιο ευκολο το μελλον του να θεωρηθει επισφαλες. Επειδη συμφωνω οτι ο σχεδιασμος ενος κρυπτονομισματος λεει πολλα για το κρυπτονομισμα, θεωρω πως θελουν να εχουν μεγαλο ογκο συναλλαγων (που θελουν να τον πετυχουν μεσω μειωσης της αξιας αν δεν χρησιμοποιειται), ενω ταυτοχρονα κρατανε καποια των οποιων η αξια δεν μειωνεται, για να καβατζωθουν και πως τα περι πειραματος βεργκελ ειναι μαρκετινιστικο κολπο που προστεθηκε μετα (αν οντως κανουν λογο για αυτο, γιατι αν δεν λενε κατι για αυτο τοτε ειμαι λαθος). Σε καθε περιπτωση η εξαιρεση των κρυπτονομισματων που δεν μειωνεται η αξια τους ειναι υποπτη.