fyde os -Εντυπώσεις

Το fydeos ειναι ενα εναλλακτικό chrome os με δυνατοτητες εγκαταστασης android apps.

Ειχα ενα i5 χαμηλης κατανάλωσης που καθοταν σε μια αποθηκη και σκεφτηκα να παρω ενα γυροσκοπικο airmouse και να το κανω tvbox. Ηθελα μεν την ευκολια και τις εφαρμογες του android αλλα θα ηθελα να εχει και επιλογες για εφαρμογες linux η εστω desktop browser.

Το fydeos αν και το γνωριζω πολυ καιρο δεν το ειχα εγκαταστησει ποτε.

Η εγκατασταση αποδείχτηκε δύσχρηστη και τελικα ο λογος ηταν οτι το συστημα κατα την εγκατασταση μπαινει συνεχως σε hybernation και το airmouse δεν είναι οτι πιο βολικό για να βγει. Οποτε αν κάποιος θελησει να το εγκαταστήσει καλύτερα να το κάνει με καλωδιακά πληκτρολογιοποντικα…

Αφου τελειωσει η εγκατασταση και φτιαξουμε τους απαραιτητους λογαριασμους, η “επιφανεια εργασιας” ειναι ενα ψιλοκενο πραγμα με βασικα εναν browser και δυο τρια στοιχεια. Μπορω να πω οτι μου αρεσε ακριβως γιατι το ηθελα ευκολο τοσο που να κατσεις στον καναπε και με δυο κλικ να κανεις αυτο που θελεις. Επομενο βημα να εγκαταστησω το android subsystem που χρειαζεται για τις εφαρμογες android. Αφου γινει και αυτο μετα εγω εγκατεστησα και το playstore για να βρισκω ευκολα εφαρμογες. Δεν γνωριζω αν απο web κατεβασω ενα apk αν θα εγκατασταθει.

Αν και μονο 2 μερες και ελαχιστη ωρα που το περιεργαστηκα, νομιζω ειναι πολυ καλο για τη δουλεια που το θελω η για να τρεξει σε ενα αρχαιο pc.

Γενικα με 2gb ram λεει οτι τρεχει ανετα αν και εγω εχω πολυ καλα specs και δεν μπορω να εχω αποψη. Οτι του εβαλα πανω το αναγνωρισε αμεσως.

Υπαρχουν και αλλα chromeos projects αλλα ειναι νομιζω το μονο που μπορει να εγκαταστησει android εφαρμογες (μετα το chrome os)

Οι εφαρμογες που υποστηριζει ειναι εφαρμογες chrome os, εφαρμογες fyde os (πολλες κινεζικες λογω του οτι ερχεται απο την κινα), εφαρμογες linux (δεν εχω εγκαταστησει ακομη κατι) εφαρμογες android

Ευκολια εγκαταστασης. **
Ευκολια χρησης. *****
Documentation. ***
Ταχυτητα. ****
Πληθος εφαρμογων. *****

Τα specs που το εγκατεστησα ειναι

Intel i5 3317U
Intel 4000 graphic card
8Gbyte ram
120Gbyte ssd

5 «Μου αρέσει»

Ποιες εφαρμογές linux μπορούν να εγκατασταθούν;

Λοιπον. Εκανα την εγκατασταση του linux. Τρεχει container με debian εσωτερικα. Διαβασα οτι ακομη δεν εχουν δουλεψει πολυ με το 3d accelaration οποτε εφαρμογες οπως το gimp η τα 3d games θα ζοριζονται λογικα. Υπαρχει βεβαια το gimp για chromeos που πιθανων να ειναι ενταξει.

Οταν ανοιγει το linux ουσιαστικα εχεις ενα terminal με penguin linux (δηλαδη debian)

Εγκατέστησα το inkscape και τρεχει μια χαρα. Θεωρω οτι οτιδηποτε υπαρχει για debian τρεχει μια χαρα με την υποσημειωση για το 3d acceleration




Θα το δοκιμασω καποια στιγμη και σε ενα μικρο laptop της lenovo γιατι νομιζω οτι λυνει πολλα θεματα οταν εχουμε παλιο hardware και θελουμε πληθος εφαρμογων. Οι android εφαρμογες εξυπηρετουν πολυ.

Στα αρνητικα να προσθεσω οτι οι android εφαρμογες δεν ανοιγουν ολες full screen αλλα μερικες ειναι παντα σε καθετο προσανατολισμο. Επειδη δεν υπαρχει η δυνατοτητα περιστροφης για να γινει οριζοντιος ο προσανατολισμος μενουν ετσι σε παραθυρο*. Φυσικα εφαρμογες που χρειαζονται αισθητηρες που δεν υπαρχουν δεν δουλευουν. Πχ οτι χρειαζεται gps δεν ειναι δυνατο να δουλεψει.

*Πχ το παιχνιδι jetpack joyride παιζει fullscreen ενω το sonic παιζει σε καθετο προσανατολισμο

edit.: Αν και δεν με ενδιαφερει γενικοτερα το 3d acceleration αλλα για ενημερωτικους σκοπους εγκατεστησα και στο android παιχνιδια με απαιτησεις για να δω την συμπεριφορα τους. Δυο μου βγηκαν εκτος. Need for speed και asphalt 9. Μετα την εναρξη και τα δυο δεν φορτωναν κανενα 3d περιεχομενο αλλα μπορουσες να δεις και στα δυο ενημερωτικα banner κτλ τα οποια ηταν συστηματος.

2 «Μου αρέσει»