Fstab: Εικόνες στις κατατμήσεις (με GUI)

Τι θέλουμε να κάνουμε

Στόχος είναι να βάλουμε εικόνες στις κατατμήσεις ώστε να τις ξεχωρίζουμε εύκολα. Στο παράδειγμα, βλέπουμε μια κατάτμηση με την εικόνα της διανομής (ferenOS)

Το πρώτο πράγμα είναι να βρούμε κάποιο κατάλληλο εικονίδιο. Στην πρώτη μου προσπάθεια βρήκα ένα με διάσταση 128 \times 128 και τα πάντα πήγαν καλά μέχρι που πήγα στον φάκελο και είδα αυτό στο nemo

Ωχ αμάν, μάλλον υπάρχει κάποιο κρυμμένο εικονίδιο εκεί μέσα. Θέλει είτε κάποιο svg που να κλιμακώνει είτε να δώσω διαφορετικά εικονίδια για διαφορετικές διαστάσεις. Αυτό επέλεξα. Ας το κάνουμε λοιπόν κανονικά.

Δημιουργία συμβολικής εικόνας για GUI.

Τι εικόνα θα δείξει ο υπολογιστής αν ζητήσεις ένα εικονίδιο; Ένα πρώτο πράγμα είναι το θέμα. Αλλάζουμε το θέμα και αλλάζουν όλα τα εικονίδια. Κάθε θέμα έχει ένα σύνολο από εικόνες, και αν κάτι δεν το έχει θα το ψάξει αλλού. Και αν δεν υπάρχει πουθενά θα το βρει στο θέμα hiclolor. Οι εικόνες για τα διάφορα θέματα θα τις βρεις στον φάκελο /usr/share/icons και εκεί μέσα θα βρεις υποφακελους με κατηγορίες και διαστάσεις. Θα πρέπει να βάλουμε την εικόνα μας κάπου εκεί μέσα.

Πρώτα θα φτιάξουμε τις εικόνες στις κατάλληλες διαστάσεις. Η εντολή xdg-icon-resource θα τις βάλει εκεί που πρέπει. Δεν κάνει κάτι το μαγικό, απλά ξέρει που πρέπει να τις βάλει, και κάνει touch τον φάκελο για να δώσει σήμα πως κάτι άλλαξε.

sudo xdg-icon-resource install --mode system --context devices \
                --size 24 ~/Downloads/feren-os-24.png feren-os
sudo xdg-icon-resource install --mode system --context devices \
                --size 48 ~/Downloads/feren-os-48.png feren-os
sudo xdg-icon-resource install --mode system --context devices \
                --size 128 ~/Downloads/feren-os-128.png feren-os

Αν βέβαια οι εικόνες που ήδη υπάρχουν μας καλύπτουν, δεν θα κάνουμε όλα αυτά, αλλά θα έχουμε λιγότερο στυλ.

Επιλογές προσάρτησης

Θα το κάνουμε με γραφικό τρόπο


και θα δώσουμε τις εξής επιλογές
image
Επέλεξα να μην κάνει αυτόματα κατάτμηση, και να την δείχνει στο γραφικό περιβάλλον. Όποιος διαχειριστής αρχείων γνωρίζει για τις συμβάσεις του udisk2 θα σεβαστεί αυτές τις επιλογές.

Η καταχώρηση στο /etc/fstab μοιάζει με την παρακάτω

UUID=... /distros/ferenOS auto 
    defaults,subvol=@,noauto,
    x-gvfs-icon=feren-os,
    x-gvfs-symbolic-icon=feren-os,
    x-gvfs-name=FerenOS,
    x-gvfs-show 
0 0

και μπορεί να γίνει με το χέρι αν ξέρεις τι κάνεις. Και αν ξέρεις τι κάνεις ξέρεις και πως αυτό είναι σε μια γραμμή! Όπως πάντα όταν σκαλίζουμε το αρχείο /etc/fstab κάνουμε πρώτα κάποιες δοκιμές προσάρτησης/αποπροσάρτησης γιατί αν κάνεις επανεκκίνηση και υπάρχει πρόβλημα, τότε θα είναι αργά, αγάπη μου γλυκεία.

ΥΓ: Ο δίσκος είναι σε btrfs γιαυτό και η καταχώρηση subvol=@

8 «Μου αρέσει»

Ωραίος!
Αυτό που περιμένουμε τώρα είναι και μια παρουσίαση της Feren :sunglasses:
Πρώτη φορά την ακούω.

3 «Μου αρέσει»