FreeBSD 11.4-RELEASE

H αμάδα του FreeBSD ανακοίνωσε σήμερα την έκδοση του FreeBSD 11.4-RELEASE. Είναι η 5η και τελευταία εκδοσή του stable/11 branch.

Some of the highlights:

  • The clang, llvm, lld, lldb, and compiler-rt utilities as well as libc++ have been updated to upstream version 10.0.0.

  • OpenSSL has been updated to version 1.0.2u.

  • Unbound has been updated to version 1.9.6.

  • The pkg(8) utility has been updated to version 1.13.2.

  • The KDE desktop environment has been updated to version 5.18.4.1.19.12.3.

  • The GNOME desktop environment has been updated to version 3.28.

  • Support for renaming ZFS bookmarks has been added.

  • The certctl(8) utility has been added.

  • Several feature additions and updates to userland applications.

  • Warnings for features deprecated in future releases will now be printed on all FreeBSD versions.

  • Warnings have been added for Kerberos GSS API algorithms deprecated in RFCs 6649 and 8429.

  • And more…

Για περισσότερα

https://www.freebsd.org/releases/11.4R/announce.html

7 «Μου αρέσει»

Μια παρουσίαση της εγκατάστασης από το κανάλι Distrotube :

5 «Μου αρέσει»

Και για οποίους θέλουν την νεότερη σειρά, υπάρχει και η 12.x

4 «Μου αρέσει»

Ενδιαφέρον νέα! Βλέπω όλοι μας όσο ναναι παρακολουθούμε και τον κόσμο του FreeBSD! :slight_smile:

@Maras ευχαριστούμε! Τον είδα και εγώ αυτόν τον τύπο - ωραίος! :wink:
@cerebrux Καταπληκτικό και άκρος ενδιαφέρον! Φοβερός!

Σας γοητεύει και εσάς η στιβαρότητα αυτού του λειτουργικού ; :nerd_face:
Ευχαριστούμε!

1 «Μου αρέσει»

Είναι πραγματικά ένα σταθερότατο λειτουργικό αλλά να θα το βάζαμε χρονολογικά, στο desktop είναι στην ίδια κατάσταση (σε θέμα συμβατότητας/εφαρμογών) με το Linux προ-2010. Στο server φυσικά είναι μια χαρά!

Συμφωνώ μαζί σου. Σαν Desktop έχει τα δικά του… αλλά για κάποιο λόγο και πάλι μου αρέσει - γιατί το σκέφτομαι πως στο κοινό που απευθύνετε δεν το ενδιαφέρει ιδιαίτερα το desktop. Παρόλα αυτά σχεδόν όλα τα του Desktop τρέχουν, αλλά θέλουν τον κόπο τους, σωστά ;

Όσο για servers… αν και σίγουρα πλέον έχουν ανέβει πάρα πολύ σε δημοτικότητα και οι διανομές Debian GNU/Linux, CentOS Linux & Ubuntu Linux νομίζω πως βαστάει γερά το FreeBSD. απλώς όμως είναι σε χέρια βαρβάτων τύπων σε σοβαρότατες υποδομές… :stuck_out_tongue_closed_eyes: