flatpak updates


Καλησπέρα μετά από καιρό…
Κάνοντας flatpak update είχα αυτές τις ειδοποιήσεις!
Εκτός από το ffmpeg όλα τα υπόλοιπα στην πράξη δεν ξέρω γιατί υπάρχουν στο σύστημα :grimacing: :roll_eyes: και σε ποιο/α προγράμματα είναι απαραίτητα.

Έχετε κάποια πρόταση για το τι πρέπει να κάνω;

Ευχαριστώ πολύ!!

Δεν είμαι σίγουρος, αλλά θα σου πρότεινα να σβήσεις και να ξανακατεβάσεις το flatpak

Εννοείς όσα flatpak αναφέρονται στο scr. shot;
Δεν είμαι σίγουρος πως εγκαστάθηκαν.
Εκτός αν έχουν όλα να κάνουν με το taiko2k

Μπορείς να αφαιρέσεις τα περιττά με την εντολή:

flatpak uninstall --unused

Αλλά δε βλέπω περιττά πράγματα. Για να παίξει βίντεο θέλει τη βασική πλατφόρμα και τα βασικά για τα γραφικά. Αυτά θα μοιραστούν με άλλες εφαρμογές που θέλουν βίντεο ή γραφικά[*].

Οπότε μένει το taiko2k που είναι μια εφαρμογή με όνομα Tauon Music Box που κάποια στιγμή εγκατέστησες :innocent:

[*] Έκτος από την περίπτωση που κάποια εφαρμογή δεν έχει ενημερωθεί ώστε να χρησιμοποιεί τα τελευταία Runtimes. Τότε θα έχουμε πολλαπλές εκδόσεις εγκατεστημένες. Ακόμα χειρότερα μπορεί να υπάρχουν προβλήματα ασφάλειας ή bugs στις παλιές εκδόσεις. Όχι καλό. Και αυτό ακριβώς έχουμε στη συγκεκριμένη περίπτωση. Η εφαρμογή Tauon Music Box δεν έχει ενημερωθεί [**]. Καλό θα ήταν να βρεθεί κάποια άλλη να την αντικαταστήσει.

[**] Εξακολουθεί να τρέχει όμως και θα εξακολουθεί να τρέχει και σε 10 χρόνια. Αν δεν είχαμε τα Flatpacks είτε θα είχε ξεχαστεί στην λήθη του χρόνου (όπως τόσες και τόσες άλλες), είτε θα είχε φιλοτιμηθεί κάποιος να την υιοθετήσει και συντηρεί.

1 «Μου αρέσει»

Το Tauon music box δεν το χρησιμοποιώ συχνά είναι η αλήθεια αλλά έχει κάποιες ενδιαφέρουσες λειτουργίες που μου αρέσουν.
Όπως πχ integration Spotify με τοπικά αρχεία…
Θα δω τι εναλλακτικές μπορώ να βρω και θα το απεγκαταστησω!
Με ποια εντολή μπορώ να το κάνω ώστε να ξέρω ότι έχει σβηστεί πλήρως;
Πχ το: sudo apt purge taiko2k … λειτουργεί στα flatpak;

Πάντως το Tauon Music Box δεν δείχνει να μην συντηρείται.

Αυτά ζητάει το Tauon σε σχετικά καθαρή από Flatpack εγκατάσταση.

Χρησιμοποιεί όπως βλέπεις το ‘org.gnome.Platform’ στην έκδοση 4.2, οπότε ναι δεν υπάρχει πρόβλημα. Μετά την αναβάθμιση ίσως μείνει το παλιό runtime εγκατεστημένο και μπορείς να το αφαιρέσεις με την εντολή που έδωσα προηγούμενος.

Προσωπικά χρησιμοποιώ το topgrade (ψάξε το εδώ μέσα) για να αναβαθμίζω τα πάντα με μια κίνηση.

1 «Μου αρέσει»

Ναι έδωσα την εντολή και αφαιρέθηκαν τα παλιά runtime (αν το λέω σωστά) και το Tauon MP λειτουργεί μια χαρά!

Θα ψάξω το topgrade

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!

1 «Μου αρέσει»

Συνεχίζω εδώ μιας και από αυτό το νήμα έμαθα για το topgrade

Το topgrade εγκαταστάθηκε κανονικά αλλά η εντολή

cargo install cargo-update

δεν μπόρεσε να ολολκηρώσει την αναβάθμιση!