export viber chat to pdf

Ημιάσχετο, αλλά πραγματικά δεν βρίσκω λύση.

Έχω καναδυό chats στο viber, τα οποία μου είναι σημαντικά και θέλω με κάποιον τρόπο να έχω local αντίγραφά τους σε δίσκο σε υπολογιστή. Σε pdf format, σε doc format, σε txt - whatever.

Πώς στα κομμάτια μπορώ να το κάνω? Έστω και με paid software…

Το screenshot δεν εξυπηρετεί;
Το Viber είναι σε κινητό; Αν το βάλεις σε ένα pc και το συγχρονήσεις, δεν μπορείς να κάνεις copy-paste το κείμενο που θέλεις;

1 «Μου αρέσει»

Υπαρχει το Viber-Desktop σε AppImage μορφη ( https://download.cdn.viber.com/desktop/Linux/viber.AppImage ) για να μην μπλεξεις και με εξαρτησεις… το μονο που θες ειναι να μπορεσεις να κανεις sync το λογαριασμο σου απο το κινητο σου στο Desktop και λογικα θα πρεπει να εχεις προσβαση και στα chats σου. Απο κει και περα μπορεις ειτε να κανεις screenshots ειτε Copy/Paste’ αν εχεις τιποτα φωνητικα μυνηματα ή αρχεια που δεν περνανε αλλου με copy/paste θα πρεπει τα κανεις save ενα ενα. Θα χρειαστει να πειραματηστεις λιγακι για να δεις τι δουλευει στο δικο σου συστημα.

Ελπιζω να βοηθησα.

1 «Μου αρέσει»

Υπάρχει και αυτόhttps://deciphertools.com/blog/do-you-need-to-save-and-print-viber-messages/

1 «Μου αρέσει»

Καλημέρα, και ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Λύσεις τύπου screenshot είναι αδύνατες, γιατί τα chats που θέλω να αρχειοθετήσω έχουν μήκος εκατοντάδων (ίσως και χιλιάδων) σελίδων.

Το backup στην google δεν μου κάνει, για διάφορους λόγους (ο κυριότερος είναι ότι τελικά συναρτάται και πάλι με το viber).

Προσπαθώ να βρω τρόπο αρχειοθέτησης ενός chat του viber με τρόπο ανεξάρτητο από viber, google κτλ, έτσι ώστε αν αυτά σταματήσουν να υπάρχουν ή αν αυτά μετεξελιχθούν, η αρχειοθέτηση να συνεχίζει να υπάρχει και να μπορώ να βλέπω το περιεχόμενο.

Από αυτά που ευγενώς προτάθηκαν στα παραπάνω μηνύματα, το μόνο που βλέπω να μου κάνει είναι αυτό που προτείνει ο @nikaskonstantinos . To μόνο πρόβλημα είναι ότι τρέχει μόνο σε windows και windows γενικώς δεν χρησιμοποιώ… :roll_eyes: :scream:

Κάποια άλλη εναλλακτική δεν ξέρετε να υπάρχει, σωστά?

@tsapi δεν ξέρω αν λειτουργεί το παρακάτω. Δεν το δοκίμασα γιατί έχω εγκατεστημένο το viber με appimage και δεν ξέρω πως να έχω πρόσβαση στην viber.db.
https://github.com/ptmorris03/ViberExtractor

2 «Μου αρέσει»

Update, για τους μελλοντικούς ομοιοπαθείς.

Τα deciphertools τρέχουν μόνο αν έχεις iphone :face_vomiting: (οπότε το viber backup είναι στο itunes, από το οποίο γίνεται η εξαγωγή της συνομιλίας σε pdf). Παρεμπιπτόντως, είναι επί πληρωμή (ενημερωτικά το λέω - δεν κρίνω).

Τελικά τη δουλειά την έκανα με αυτό . Η όλη διαδικασία δεν είναι point and shoot. Πρέπει με κάποιον database viewer να ανοίξεις τη sqlite db του viber, να σκαλίσεις λιγουλάκι για να δεις το chatid της συζήτησης που θέλεις να σώσεις και μετά να τρέξεις το python script. Σε κάποια chats το script τρέχει άψογα. Σε κάποια όμως σταματάει σε ορισμένα σημεία του chat (πιθανολογώ ότι έχει να κάνει με καινούρια features του viber τύπου αντιδράσεις σε μηνύματα, καρδούλες ή κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο, που λόγω παλαιότητας το script δεν καταλαβαίνει). Υπάρχει όμως η δυνατότητα να τρέξεις το script από ένα συγκεκριμένο χρονικό σημείο του chat και μετά, οπότε τελικά με λίγο κόπο (=appends) πήρα backup τα chats που ήθελα. Το backup είναι σε txt μορφή.

Παρεμπιπτόντως, τη δουλειά την έκανα σε λίνουξ.

Αβντά τα ολίγα. Τις καλημέρες μου.

4 «Μου αρέσει»

Έτοιμος ήμουν να σου πω για το gsakkis repo

sqlite είναι ένα απλό select όλα μέσα :muscle: και το location σε linux μηχάνημα ακόμα κι αν η εγκατάσταση είναι μέσω flatpak βρίσκεται στο

/home/_USER_/.ViberPC/3069XXXXXXXX/viber.db

1 «Μου αρέσει»