Ερώτηση: Πως γίνεται η εγκατάσταση του neovim και ποια είναι η βασική χρήση;

Καλημέρα βιετ…, λάθος, καλημέρα φίλοι/ες του linux forum.
Ερώτηση: Πως γίνεται η εγκατάσταση του neovim και ποια είναι η βασική του χρήση;
Δηλαδή: είσοδος, επεξεργασία, αποθήκευση, έξοδος.

Σημείωση: δεν γνωρίζω αν επέλεξα τη σωστή κατηγορία, ας με διορθώσει ο διαχειριστής, ελεύθερα.
Το συγκεκριμένο θέμα είναι επέκταση του θέματος Άπειρος με linux.

Με λίγο ψάξιμο διαπίστωσα ότι:

  1. ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ NEOVIM
    https://github.com/neovim/neovim/blob/master/INSTALL.md
  2. ΕΚΜΑΘΗΣΗ NEOVIM

nvim
εκτέτελεση του επεξεργαστή neovim στο terminal

:Tutor
εκμάθηση με παραδείγματα στην πράξη σε επτά ενότητες

:q
έξοδος από την εφαρμογή

3 «Μου αρέσει»

Μπορείς επίσης να βρείς έτοιμα configurations (όπως το lazy vim) για να είναι πιο έυχρηστο από τη standard μορφή του. Εγώ προσωπικά το χρησιμοποιώ για να γράφω κώδικα και να τον τεστάρω έυκολα και γρήγορα μέσω τερματικού.

2 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ πολύ @gbitsys !!!
Θα το δοκιμάσω.
Καλώς όρισες στο forum!!!

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ καλούς πειραματισμούς!

1 «Μου αρέσει»

Shameless plug: georgeiliadis91/Nvim-Settings: A repo with my nvim-config (github.com)

θα πώ το εξής, πριν βουτήξει κανεις στο nvim. Θα πρότεινα να μπει στην διαδικασία να μάθει vim motions και vim modes, στον editor που χρησιμοποιεί. Η ιδέα του neovim είναι οτι σου παρέχει πλήρη έλεγχο στο περιβάλλον σου και την δυνατότητα να κάνεις οτι γουστάρεις σε αυτό. Αλλα αν μπεις κατευθίαν και δυσκολεύεσαι να γράψεις, η να βρεις κάτι εύκολα σε search δεν θα περάσεις καλά.

Ολοι οι γνωστοί editor εχουν vim mode, προτείνω να δουλέψετε μερικούς μήνες και μετά να μπείτε στην διαδικασία να φτιάξετε το περιβάλλον είτε απο κάποιο starter ειτε κάποιο πολύ απλό config. Η ακόμη καλύτερα, πάρτε τα features του IDE σας που σας αρέσουν και βάλτε τα 1-1 σαν project.

3 «Μου αρέσει»

κατεβάζεις το nvim .
το κάνεις extract στο /usr/local
και άμα είσαι debian το κάνεις symblink /usr/local/bin/nvim στο /usr/bin/editor .
case closed

προσωπικά χρησιμοποιώ το nvchad

2 «Μου αρέσει»