Ερώτηση για blue ray

Αγαπητοί φίλοι θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος στην κατοχή του κάποιο blue-ray rw και τις εμπειρίες σας.
Σκέφτομαι την αγορά ενός blue ray μόνο και μόνο για back up. Και εξηγούμαι:
Βλέπω τα νέα m-disc και σκέφτομαι ότι ίσως να αξίζουν για back up φωτό, pdf, κτλ. δηλ. όχι μεγάλων αρχείων. Επίσης δεν πρόκειται να παίξει ταινία - πόσο μάλλον 4Κ αφού δεν υπάρχει ούτε κάρτα κατάλληλη ούτε οθόνη.
Θα μου πει κάποιος, γιατί δεν παίρνεις με τα ίδια λεφτά κάμποσα Tb σκληρό.
Απλά σκέφτομαι αν αξίζει σε βάθος χρόνου.

Αυτή τη στιγμή βλέπω να υπάρχουν τα εξής μοντέλα:
LG BH16NS40.ARAA10B (φαίνεται πιο παλιό μοντέλο)
LG BH16NS55.AHLU10B
LG BH16NS55.AUAR10B (ποια είναι η διαφορά σε αυτά τα δύο δεν έχω καταλάβει…bulk είναι και τα δύο)
Asus BW-16D1HT
Pioneer BDR-212EBK
και μετά έπονται και πιο ακριβά μοντέλα.
Φαντάζομαι υποστήριξη από πλευράς πυρήνα θα υπάρχει.
Τι λέτε;

Ειχα blue-ray RW στον πυργο μου, το εβγαλα για να βαλω περισσοτερους σκληρους :rofl:

Πως ακριβως τα B-ray discs υπερτερουν των HDD;

ΥΓ: η μονη χρηση Blue-ray που ειχα κανει ποτε ηταν στο δημοσιο φορεα που εργαζομουν και εκει λογω λοξας των διοικητικων. Κανενας λογος για τη ταλαιπωρια που φαγαμε ως ΙΤ.

Από όσο ξέρω, όλα τα οπτικά μέσα (τουλάχιστον τα καταναλωτικά) πάσχουν από πρόβλημα οξείδωσης. Όσο προστατευμένο και να κρατάς το οπτικό μέσο, αυτό θα οξειδωθεί και θα πρέπει να το ξαναγράφεις κάθε 10 χρόνια.

H μόνη αξιόπιστη λύση είναι η μαγνητική ταινία. Ναι βγαίνουν ακόμα και θα συνεχίσουν να βγαίνουν. Αλλά δεν είναι φτηνά, ίσως αυτή η NVidia GPU να είναι φτηνή συγκριτικά. Αλλά δεν ξέρω την αγορά, ίσως κάποιος άλλος φίλος να έχει κάποια φτηνή λύση.

Πιθανολογώ ότι τα m-disc δεν θα έχουν την ευαισθησία των υπολοίπων dvd/cd κτλ.
Χώρια που τα τελευταία χρόνια έχει πέσει η εμπιστοσύνη μου στους μηχανικούς δίσκους.

Στην αποθηκευση κρισιμων δεδομενων κοιταμε παντα τις διαθεσιμες λυσεις και εχουμε παντα στο μυαλο μας το κοστος σε συναρτηση με την ευκολια και την αξιοπιστια.

Τα διαθεσιμα μεσα ειναι
a. Καποιο ειδος οπτικου μεσου
b. Μαγνητικες ταινιες
c. Flash memory
d. Hard disk
e. Ssd
f. Cloud

Η αποτελεσματικοτερη φυλαξη σε οικιακο περιβάλλον σε σχεση με την ευκολια θεωρω οτι ειναι Hdd σε raid και ταυτοχρονη φυλαξη σε flash memory σε αλλο χωρο. Σε διαφορετικη περιπτωση 2 flash memory σε διαφορετικους χωρους η αν μπορει να πληρωθει συνδρομη, 1 flash και 1 cloud

Τα οπτικα μεσα δεν ειναι ευκολο να γραφονται και να σβηνουν καθε φορα που χρειαζεται να προσθετουμε αρχεια. Οι μαγνητικες ταινιες εχουν μεγαλο κοστος. Τα οπτικα μεσα παρουσιαζουν με τον καιρο αλιωση. Τα m disk πχ αναφερουν 1000 χρονια σε ιδανικες συνθηκες. Για να εχεις εσυ στο σπιτι ιδανικες συνθηκες λογικα πρεπει να φτιαξεις εναν χωρο μονιμα κλιματιζουμενο και χωρις φως ηλιου. Ολα ειναι μαρκετιγκ

Σωστός και όλα κατανοητά, απλά ίσως εγώ δεν έδωσα σωστά την εικόνα.
Το οπτικό μέσο το βλέπω σαν βιβλιοθήκη. Γέμισε ο δίσκος με 4 GB φωτό; Γράφεις ένα dvd και το αρχειοθετείς. Δεν πρόκειται να γράψω-σβήσω επάνω του.
Καλή η ιδέα για raid, αλλά δεν έχω θύρες, χώρια που στο Linux δεν το έχω επιχειρήσει ποτέ.
Μακάρι να μπορούσα να αντέξω - οικονομικά - την μαγνητική ταινία, αλλά δεν…
Οσοναφορά για τις συνθήκες του σπιτιού, πάνω κάτω είναι σταθερές, όσο για τον ήλιο, δε νομίζω κανένας να αφήνει οπτικό μέσο στον ήλιο.
Μάλλον είμαι θύμα marketing :laughing:, αλλά θέλω να το δοκιμάσω για να έχω προσωπική άποψη. Απ’ότι βλέπω δεν παίζει και πολύ το blue ray. Θυμάμαι πιο παλιά που έλεγαν ότι δεν θα περπατήσουν στους υπολογιστές και κάπως έτσι είναι.

Φυσικα η επιλογη ειναι δικη σου και φυσικα πολλες φορες θελουμε να παρουμε κατι απλα γιατι θελουμε να παρουμε κατι.

Το blueray δεν θα περπαταγε εφοσον οι flash memory ειναι παμφθηνες πλεον και το ιντερνετ ακομη και εδω στην ελλαδα θεωρητικα μπορει να πιασει 200mbits. Στο πρωτο κομματι μπορεις να εχει 5 10 “blueray” στα κλειδια σου και στο δευτερο δεν χρειαζεται να κουβαλας ασχετα αρχεια αφου τα κατεβαζεις ανα πασα στιγμη. Ειναι σχεδον αχρηστο σε λαπτοπ εφοσον πιανει πολυτιμο χωρο που μπορει να χρησιμοποιηθει για επιδοσεις η μπαταρια κτλ

Back up στο cloud φίλε μου σε Dropbox και σε Microsoft drive και είσαι κομπλέ,εγώ έτσι έχω τα σημαντικά μου αρχεία .

1 «Μου αρέσει»