Επιστημονικά πράματα

Ρε παλικαράδηδοι, πείτε καμιά γνώμη.
Πως μπορώ να το βρω αυτό;

Μιλάω για το χάλκινο σύρμα. Άντε πες κι ότι βρίσκω το σύρμα καμιά δεκαριά μέτρα. Πως θα το κάνω έτσι; Να πάω σε κανένα μηχανουργείο; Θα με βοηθήσουν;

Επίσης που μπορώ να βρω χημικά; Έχω δει αυτό το site

αλλά θα ήθελα να πάω σε κάποιο κατάστημα να μιλήσω από κοντά. Πιτσιρικάς ήξερα τον Μπακάκο δίπλα από το φαρμακείο του στην Ομόνοια όπου είχε μαγαζί με χημικά. Πανάκριβος. Πιο πέρα στην οδό Βύσσης είχε ένα σορό μαγαζιά όπου αγόραζες διάφορα οξέα μόνο που σου τα έβαζαν σε πλαστικό μπουκάλι κι όχι σε κυριλέ γυάλινο της Merck που είχε ο Μπακάκος.

(Ακολουθεί όπως πάντα η ιστορία της ζωής μου όταν γράφω ένα ποστ)

Θέλω να κάνω διάφορα πειραματάκια με τις κόρες μου. Ήδη τους έχω περάσει το μικρόβιο και λένε ότι θέλουν να γίνουν χημικίνες-φυσικίνες. Όχι ότι δεν μπαίνουν τικ τοκ. Όχι ότι δεν ακούν στο σχολείο για τράπερς. Αλλά ας έχουν και ερεθίσματα “αντίστασης” (έτσι τα ονομάζω).

Πουλάνε διάφορα κουτιά ως παιχνίδι και καλά “Χημικό εργαστήριο” αλλά είναι πολύ ξενέρωτα. Η σόδα και το ξύδι, χαρτί δείκτης που χρωματίζετε και τέτοια απλά. Εμένα που μου είχαν πάρει κάτι τέτοιο όταν ήμουν γυμνάσιο, ήταν πολύ αστέρι. Είχε τουλάχιστον 30 φιαλιδιάκια με αρκετά πράγματα. Καθαρό θειάφι, ψευδάργυρος και πολλά άλατα που μπορούσες να κάνεις ένα σορό εντυπωσιακές αντιδράσεις. Σήμερα σκατά!

Το σκέφτομαι λοιπόν να πάω σε μαγαζί όπου θα είναι και κάποιος χημικός να μου πει γνώμες. Καμιά διάταξη ηλεκτρόλυσης, ποτηράκια, κανένα μεταλλικό νάτριο (καλά στο σάιτ που σας έδειξα πιο πάνω, έχουν το κάλιο 160 ευρω τα 100 gr!) .

Γενικά πως να κινηθώ, έχετε κάποια γνώμη;

Χαλκινο συρμα. Περαν του οτι μπορεις να αγορασεις φανταζομαι σε καποιο χρωματοπωλειο μπορεις εναλακτικα να βρεις εναν μεγαλο μετασχηματιστη, ενα παλιο ηχειο κτλ και να αφαιρεσεις το πηνιο οποτε το βρισκεις τσαμπα, ενω και τα παιδια μαθαινουν τους λογους που υπηρχε εκει, αλλα και την εννοια της ανακυκλωσης(ανακυκλωση δεν ειναι μονο να τα παμε στο εργοστασιο αλλα και να αλλαξουμε χρηση σε κατι υπαρχον). Τα ηχεια εχουν πολυ λεπτο συρμα και ισως δεν σε βολεψει γιατι θα χαλαει συχνα. Ο χαλκος ειναι μαλακο μεταλο και γενικα μπορεις να τον διαμορφωσεις με το χερι σε τετοιες διαστασεις. Φυσικα θα μπορεις να αγορασεις χαλκο και σε καταστηματα ηλεκτρονικων γιατι ειναι απαραιτητος για κατασκευη πηνιων

Για χημικα ξερω οτι υπαρχουν 1-2 που μπορεις να προμηθευτεις. Ομως αρχικα θα πρεπει να ξερεις τι θελεις γιατι πολλα χημικα πωλουνται σαν προιοντα σπιτιου η εργασιας. Μεγαλη προσοχη με τα χημικα. Και το λεω σαν παθων οταν ημουν μικρος, ευτυχως χωρις κακα αποτελεσματα!!

Ειναι και ενας καθηγητης χημειας στο τικ τοκ και στα σοσιαλ που κανει πειραματα με προιοντα που θα βρουν σπιτι

Και ψαξε και για βιντεο που απομονωνουν ενα χημικο στοιχειο απο μια ενωση. Ετσι μπορεις να φτιαχνεις και δικα σου χημικα στοιχεια απο σπιτικα προιοντα

Ευχαριστώ για την απάντηση.
Έχω ήδη στην κατοχή μου δυο μοτεράκια από τα τρία που είχε ένα χαλασμένο πολυμηχάνημα HP. Από το τρίτο έβγαλα τα μαγνητάκια και τα εχουν να αίζυν. Ξέρουν πλέον ότι περιέχουν μαγνήτες τα μοτέρ. Τα άλλα δύο αποφασίσαμε να μην τα ανοίξουμε για τους μαγνήτες. Κόψαμε χαρτόνι και το κάναμε σε σχήμα έλικα για να έχουμε μίνι ανεμηστηράκι :smiley:

Στο Λύκειο στη Σιβιτανίδειο είχα πάρει ειδικότητα χημικού. Έβγαινες βοηθός χημικού εκεί και αν ήθελες έμπαινες ΤΕΙ για χημικό νομίζω, με τη βαθμολογία. Για Πολυτεχνείο έδινες πανελλαδικές. Έχω λοιπόν αμυδρή εμπειρία από χημικά. Ποτήρια ζέσεως, Προχοϊδες κλπ. Είχαμε βάλει κι ένα κέρμα όπως τα δίλεπτα σήμερα σε νιτρικό οξύ, μόνοι μας κάποιοι μαθητές για να δούμε τους νιτρώδης ατμούς που είναι και δηλητηριώδεις. Φάγαμε χοντρό κράξιμο!

Σύρμα χοντρό θέλει νομίζω. Θα το βρω σε κάνα μαγαζί με ηλεκτρολογικά. Αλλά να του δώσω τέτοιο σχήμα το βρίσκω δύσκολο. Με μια πένσα λογικά, αλλά τόσο μακρύ αποκλείεται να το φτιάξω καλά. Άμα πάω σε μηχανουργείο θα μου το αρνηθούν;

Προσοχή με τα χημικά και την … Αντιτρομοκρατική :innocent:

Κάπου είχα πέσει σε ένα κείμενο που αφορούσε την Αμερική και έλεγε πόσο δύσκολα μπορείς να κάνεις χημικά πειράματα σήμερα με τα παιδιά σου. Α ναι και αγόρασα ένα κιτ χημείας για ένα πιτσιρικά. Είχε μέσα συγκλονιστικά πειράματα! Πως να διαλύσεις αλάτι σε νερό! Πως να δεις πως εξατμίζετε το νερό και παίρνεις πίσω το αλάτι !!! Τρελό κέφι τρελή παρέα :slight_smile:

1 «Μου αρέσει»

Ο χαλκός είναι πολύ εύπλαστος δεν θα δυσκολευτείς. Κάνε καμιά πατέντα από το TikTok, ή καλύτερα από τα shorts του YouTube, γιατί ο έλεγχος έχει χαθεί στο TikTok και δυστυχώς τα παιδιά μας βλέπουν ανεπίτρεπτα πράγματα. Για παράδειγμα με ένα δράπανο(στερέωσε το καλά σε ειδική βάση).
Για τα χημικά μακριά.
Έχω δουλέψει χρόνια σε Τμήμα Επειγόντων Περιστατικών και δεν σου το συνιστώ…είναι περισσότερο επικίνδυνα και από το … δράπανο που πρότεινα παραπάνω!!!
Ίσως καμία Κόκε με μέντος και μέχρι εκεί.

1 «Μου αρέσει»

Όχι βρε αφού σου λέω έχω εμπειρία. Καμιά ηλεκτρόλυση θα κάνουμε, αντιδράσεις με άλατα που θα αλλάξουν χρώμα, βάμμα ηλιοτροπίου και τέτοια. Έχουμε αυλή δεν θα κάνουμε τίποτα μέσα εκτός από τα απλά.

Το δράπανο μου το είπε και κάποιος άλλος πριν μέρες. Μάλλον δεν είναι τυχαίο. Δεν θα χρειαστώ όμως ένα μαντζαφλάρι; Κάτι μακρόστενο δηλαδή σαν καλάμι. και τι θα κάνω; Θα πιάσω τη μία άκρη στο δράπανο και την άλλη θα την “δέσω” πάνω στο καλάμι;

Βασικά αν έχω ένα τέτοιο καλάμι και με το χέρι μάλλον θα γίνεται, σωστά;

Για να καταλαβεις ποσο ευπλαστος ειναι ο χαλκος, ακομη και ηλεκτρολογικο καλωδιο να παρεις, αυτο που περνανε στα σπιτια στις πριζες κανει μια χαρα. Απλα πρεπει να το ξεγυμνωσεις απο το μονωτικο υλικο. Σκεψου τωρα ο ηλεκτρολογος που τα περναει μεσα στα σωληνακια απευθειας να ηθελε μηχανημα για να κανει τις γωνιες κτλ.

Με το χερι σε ενα καλαμι. Δεν θα χρειαστεις κατι αλλο. Ακομη και καλαμι να μην εχεις θα δεις οτι με το χερι μπορεις σιγα σιγα να του κανεις κυκλους και να το φτιαξεις. Ουσιαστικα ενα μεγαλο πηνιο ειναι

2 «Μου αρέσει»

Αυτό είναι ψιλό που λες. Δεν θα μπορεί να γίνει αυτό στο βιντεάκι. Θα το παρασέρνει η μπαταρία. Γι αυτό βάζουνε χοντρό μάλλον.

Τα ηλεκτρολογικα καλωδια ειναι απο 1χιλιοστο, 1.5 χιλιοστο μεχρι και 2.5 χιλιοστα της ηλεκτρικης κουζινας. Αυτος στο βιντεο πρεπει να χρησιμοποιει 1 με 1.5 χιλιοστο απ οσο μπορω να διακρινω

Ποιος εγκληματίας ηλεκτρολόγος βάζει 2.5άρι καλώδιο για κουζίνα; 2.5άρι βάζεις στις ενισχυμένες πρίζες! (και αν ο εγκαταστάτης δεν τσιγκουνεύεται τα υλικά, κάνει όλες τις πρίζες ενισχυμένες)

Πολύ γενικά πάει:
1.5mm φωτισμός
2.5mm πρίζες
4.0mm θερμοσίφωνο
6.0mm κουζίνα (εστίες + φούρνος)

Αυτά όλα διαφοροποιούνται ανάλογα με τις συνθήκες. Θερμοκρασίες, φορτίο, είδος καλωδίου (μόνωσης) κλπ. Ξέφυγα όμως ήδη από το θέμα.

@anon74452261 Είναι όντως πολύ εύκολο να φτιάξεις ένα πηνίο από χαλκό. Από το να πάρεις ένα καλώδιο να το ξεγυμνώσεις και να το τυλίξεις πάνω σε κάτι κυκλικό με την επιθυμητή σε εσένα διάμετρο, μέχρι τη λύση του τρυπανιού που θα το κάνει αρκετά πιο γρήγορα για σένα. Γι αυτό που προτάθηκε και από τον @anon88072451 για το καλώδιο, μπορείς να ζητήσεις μονόκλωνο καλώδιο και όχι πολύκλωνο για να κάνεις τη δουλειά που θέλεις. Το πολύκλωνο θα διαλύεται πιστεύω.

4 «Μου αρέσει»

Χαχα. Ναι γενικα μιλησα, δεν ειμαι ηλεκτρολογος. Σε οικοδομη δουλευα στα 14 για τα εξοδα μου για το σχολειο και απλα εφτιαχνα τις γραμμες για να τα περασει ο ηλεκτρολογος. Οποτε ουτε θυμαμαι τις διατομες γιατι δεν ημουν μπροστα οταν πηγαινε ο μαστορας. Μονο δουλευα κρουστικο και ψιλοακουγα. Απλα θυμαμαι που ελεγε ο ηλεκτρολογος τοτε οτι το 1 χιλιοστο ειναι μαξ 11 αμπερ. Οποτε δεν διαφωνω

3 «Μου αρέσει»

Ρε Χρήστο επειδή δεν μου κόβει, πως διάλο θα το κάνω με το τρυπάνι; Το νιώθω Ότι θα γυρίζει γρήγορα και θα χάσω τον έλεγχο. Αλλά εντάξει, θα μου πεις πάτα λίγο λίγο τη σκανδάλη. Πως θα το πιάσω όμως; Θα βγάλω το τρυπανάκι που έχει πάνω, θα χώσω εκεί στην τρύπα το σύρμα και θα το σφίξω με το κουρδιστήρι. ΟΚ. Την άλλη μεριά; θα την δέσω στο κυκλικό αυτό; Και θα κάνω κινήσεις με το χέρι μου γύρω γύρω;

Χμ τώρα σκέφτηκα ότι πρώτος που μου το είπε είναι ένας γνωστός από κοντά. Θα του πάω το σύρμα να μου δείξει ή να το κάνει αυτός. Έχουμε τέτοια σχέση.

Το άλλο τώρα που μου με απασχόλησε:
Βάζω αναζήτηση χάλκινο σύρμα και μου βγάζει διάφορα αλλά βάζει και τον όρο “τέχνη” και “διακόσμηση”. Παίζει να μην είναι καθαρός χαλκός αγώγιμος και να είναι κάνα κράμα επιχαλκωμένο; (Μην κοροϊδεύετε ρε αλήτηδοι, δεν ξέρω :grinning:)
Να αυτά είδα

https://www.google.com/search?channel=fs&client=ubuntu&q=χάλκινο+σύρμα

Αυτό ας πούμε είναι χοντρούτσικο. Χαντρόπολις | Χάλκινο Σύρμα (2mm)

Κάνει; Είναι αγώγιμο; Ή να πάω σε μαγαζί με ηλεκτρολογικά και να πάρω κανονικό καλώδιο όπως είπες με χοντρό σύρμα και να το ξεγυμνώσω με την πένσα;

Όσον αφορά το τρυπάνι, δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια πεπατημένη οδός ή πιο σωστά κάποιος δόκιμος τρόπος για να το κάνεις. Εγώ προσωπικά θα το ¨πατένταρα" με ό,τι είχα στην διάθεσή μου. Κανένα ρεταλάκι ξύλινο για να στερεώσω πάνω, κάτι κυλινδρικό να μου φτιάξει την επιθυμητή διάμετρο κλπ. Παίξε λίγο, πάντα προσεκτικά για την ασφάλεια τη δική σου και των γύρω που μπορεί να παρευρίσκονται στον χώρο. (και εννοείται χαμηλές στροφές όπως είπες και εσύ)

Τώρα όσον αφορά τον χαλκό. Δε γνωρίζω αν αυτός που χρησιμοποιείται για κοσμήματα είναι καθαρός ή κράμα, μείγμα μετάλλων κλπ. Νομίζω ότι στα ηλεκτρολογικά υλικά και 1.5mm μονόκλωνο να πάρεις θα είσαι κομπλέ. Παρ’ όλα αυτά, όταν θα πας στο κατάστημα ζήτα να δεις λίγο τη διατομή για να έχεις καλύτερη εικόνα.

1 «Μου αρέσει»