Επιλογή / προτάσεις για VPN

Με ποια κριτήρια να επιλέξω vpn?
Με ενδιαφέρει κυρίως για streaming, torrenting, privacy.
Χρησιμοποιείτε κάποιο με το οποίο είσαστε ευχαριστημένοι ή δυσαρεστημένοι;
Μέχρι τώρα χρησιμοποιώ αυτό που παρέχεται δωρεάν από το protonmail.

2 «Μου αρέσει»

Προσωπικά δε χρησιμοποιώ VPN καθώς δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο λόγο χρήσης γι’ αυτό. Επίσης το VPN δεν είναι απαραίτητα καλή λύση για privacy, καθώς μπορεί ο ιδιοκτήτης του VPN να δει την κίνησή σου στο internet. Αλλά αξίζει αν θέλεις να έχεις πρόσβαση σε ιστοσελίδες οι οποίες μπλοκάρουν συγκεκριμένες περιοχές (κάτι το οποίο είναι απαράδεκτο εν έτει 2022 στο internet).

Εάν είσαι εντάξει με το Proton VPN, όλα καλά. Αλλά αν χρησιμοποιείς αρκετά VPN και θέλεις κάτι καλό, το Mullvad είναι μια αρκετά καλή επιλογή, αν και επι πληρωμής.

2 «Μου αρέσει»

Τα vpn δεν ειναι οτι καλυτερο υπαρχει. Χρησιμοποιω nordvpn για διαφορους λογους, για ευκολια χρησης, για πολλαπλους προορισμους και αλλα πολλα. Ομως ενω η εδω ακρη δεν παρακολουθειτε την τελικη ακρη μπορει να την βλεπει οποιοσδηποτε ειναι εκει… αλλα και το ιδιο το vpn.

Οι ταχυτητες ειναι φυσικα λιγο πιο αργες. Μην ξεχνας και το ping που χρειαζεσαι εφοσον βγαινεις απο αλλη χωρα. Εαν αυτο που κανεις δεν προβλεπεται απο τη χωρα που βγαινεις μπορουν να σε κοψουν ανα πασα στιγμη (πχ αν θυμαμαι τα torrent δεν πρεπει να βγαινουν απο ευρωπη και περισσοτερο απο Γαλλια που εχει αυστηρη πολιτικη)

Μπορεις να φτιαξεις και δικο σου vpn. Γενικα δεν ειναι Η ΛΥΣΗ για ολα αλλα ας πουμε οτι ειναι μια οικιακη λυση. Τα vpn φυσικα παρακολουθουν ολη την κινηση(αν θελουν) και αν εχουν καποια κληση απο εισαγγελικη αρχη μπορουν να δωσουν ολα τα δεδομενα.

1 «Μου αρέσει»

Επί πληρωμή ψάχνω μήπως πετύχω κάποια προσφορά λόγω BlackFriday. Θα το κοιτάξω αυτό που προτείνεις γιατί δεν το είχα υπόψιν μου.

2 «Μου αρέσει»

Αυτό νομίζω θα σε καλύψει αν δεν το έχεις δει Περί VPN ο λόγος
Επίσης για να έχεις μια ολοκληρωμένη εικόνα για vpn εδώ https://restoreprivacy.com/

3 «Μου αρέσει»

Με ποια κριτήρια να επιλέξω vpn?
1. Ταχύτητα (ειδικά για streaming).
2. Να λειτουργεί σε κάθε συσκευή (windows, linux, mac, ios, game console, android, router, tv).
3. Να έχει servers όσο ποιο κοντά γίνεται στη περιοχή σου.
4. 24ωρη τεχνική υποστήριξη.

Με ενδιαφέρει κυρίως για …privacy.
1. Για το privacy εν μέρη υπάρχει, οχι 100%, θέλει πολύ συζήτηση αυτό το θέμα.

Χρησιμοποιείτε κάποιο με το οποίο είσαστε ευχαριστημένοι ή δυσαρεστημένοι;

  1. ExpressVPN (με χρέωση)
1 «Μου αρέσει»

Και οι δύο σύνδεσμοι που μου πρότεινες είναι πολύ χρήσιμοι!
Ευχαριστώ!

Είναι από τα ακριβότερα που κυκλοφορούν.
Είσαι ευχαριστημένος;

Το έχω δοκιμάσει για μερικές μέρες και δεν είχα κάποιο πρόβλημα, συνδεόταν κανονικά και είχα το αποτέλεσμα που ήθελα για την εργασία που το ήθελα , η τεχνική υποστήριξη άψογη. Δεν το έχω ψάξει σε βάθος με λεπτομέρειες αλλά είμαι ακόμα συνδρομητής (τελειώνει σε μερικές μέρες), εάν χρειάζεσαι κάτι συγκεκριμένο, να κάνω κάποιες δοκιμές. Προσωπικά δεν κάνω χρήση VPN, όταν χρειάζομαι απομακρυσμένη πρόσβαση κάνω χρήση μόνο ssh.

1 «Μου αρέσει»

Ασχέτως παρόχου vpn, μεγαλύτερη σημασία θα έδινα στο να υπάρχει επιλογή σύνδεσης με wireguard.

VPN πάνω σε άλλο VPN; Κατάλαβα σωστά;

Οχι δεν κατάλαβες σωστά.
Δεν κάνεις χρήση openvpn (που είναι ότι πιό φλύαρο) αλλά του ενσωματωμένου στον kernel wireguard.
Ταχύτητα, σταθερότητα, σημαντικά μειωμένο data traffic και πάει λέγοντας.
Διαβάζεις εδώ

Γιατί να κάνω χρήση VPN, δεν μου είναι κάπου χρήσιμο το VPN εκτός από τις εταιρίες για εσωτερική χρήση.