Επαναφορά του MBR των windows 7/8

Επαναφορά του MBR των windows 7
Συμβαίνει σε κάποιους από εμάς που χρησιμοποιούμε και τα windows μαζί με το unix/linux όταν
αφαιρούμε το linux
να “καταστρέφουμε” το MBR (master boot record) των windows με αποτέλεσμα να αδυνατούμε να
ξεκινήσουμε τον υπολογιστή μας.

Για να επαναφέρουμε λοιπόν τον MBR υπάρχει ο εξής τρόπος:
1)Εισάγουμε το dvd των windows και εκκινούμε τον υπολογιστή από αυτό
2)Στο πρώτο παράθυρο που ανοίγει επιλέγουμε γλώσσα, καλύτερα είναι να αφήσουμε τα αγγλικά
και πατάμε “Next”
3)Στο επόμενο έχουμε δύο επιλογές: α) “what to now before installing Windows” και β) “Repair
your computer”
εδώ επιλέγουμε το β)
4) Στο "System Recovery Options, που είναι το επόμενο, επιλέγουμε την εγκατάσταση των windows
που θέλουμε αν έχουμε περισσότερες από μία, αν έχουμε μόνο μία όπως οι περισσότεροι,
επιλέγουμε αυτήν την μία που έχουμε και πατάμε “Next”
5)Επόμενο παράθυρο είναι το “Choose a recovery tool” από τα εργαλεία αυτά επιλέγουμε το
“Command Prompt”
και ανοίγει μία κονσόλα η τερματικό ή όπως αλλιώς λέγεται και δίνουμε την εξής εντολή:

bootrec /fixmbr

και παίρνουμε σαν απάντηση αυτό: “The operation completed successfully”
Μετά δίνουμε και την δεύτερη

bootrec /fixboot

ξαναπαίρνουμε “The operation completed successfully” κλείνουμε τα παράθυρα και επανεκινούμε.
Αυτά… καλά πειράματα και πειράγματα.

Επαναφορά του MBR των windows 8
Στα win8 η διαδικασία είναι:
1)Εκκίνηση από το dvd των win8
2)Από το πρώτο παράθυρο
επιλέγουμε “Repair your computer”
3)Μετά “Troubleshoot”
4)Κι έπειτα “Command Prompt”
5)Αφού ανοίξει το τερματικό δίνουμε μία μία τις εξής εντολές (μην ξεχνάτε, μετά από κάθε εντολή
πατάμε enter):

bootrec /fixmbr
bootrec /fixboot
bootrec /scanos
bootrec /rebuildbcd

Αφού τελειώσει η διαδικασία επανεκκινούμε τον υπολογιστή.
Το πιθανότερο είναι ότι η διαδικασία θα πετύχει, αν δεν…, τότε υπάρχει κι άλλος τρόπος αλλά δεν
τον έχω κάνει και γι’ αυτό δεν τον παρουσιάζω, ε, είναι και ότι είναι λίγο μπελαλίδικος… αν όμως
ψάξετε κάτι θα βρείτε… αυτά και καλή τύχη!

Ετσι για να ικανοποιησω την περιεργεια μου εριξα μια ματια σε τιποτα αρθρα και επεσα πανω σε αυτο εδω:

Το ενδιαφερον κομματι ειναι στην δευτερη μεθοδο οχι στο syslinux αλλα στην παραγραφο που μιλαει για το mbr. Ισως ειναι κατι που μπορει να γινει. Χωρις πολλους μπελαδες. Εγω δεν το εχω τσεκαρει να σου πω την αληθεια και δεν ξερω κατα ποσο θα δουλεψει για το σεναριο που δοκιμαζεις.

Καλη Χρονια και οτι επιθυμεις για το 2021 :slight_smile: