EndeavourOS θερμοκρασια laptop

Καλησπέρα φίλοι μου. Στο laptop μου έχω τη διανομή endeavour os και μου έχει κάνει εντύπωση το εξής. Όταν ανοίγω τον Chromium και ενώ το widget εκείνη την ώρα δείχνει πχ 38 κάνει ένα απότομο ανέβασμα στους 55-60 βαθμούς και μετά σιγά σιγά πέφτει. Ως εδώ καλά αν εξαιρέσω τη μεγάλη απόσταση 38-55 μπορώ να την καταλάβω και αφού πέφτει όλα καλά. Όταν έχω ανοιχτό οποιοδήποτε πρόγραμμα χωρίς να το δουλεύω το πσ απλά το κοιτάω δεν κουνάω ούτε το ποντική η θερμοκρασία είναι πάντα από 42-46.
Το λαπτοπ είναι με AMD ryzen 5 2500u
να ανησυχώ να κοιτάξω κάτι ?? Είναι πάντα πάνω σε βάση με ανεμιστήρες.
Ευχαριστώ

Καλησπέρα, εγώ τη βλέπω φυσιολογική τη θερμοκρασία.
Δεν δείχνει κάτι το ανησυχητικό.

1 «Μου αρέσει»

Αν η θερμοκρασια για critical shutdown ειναι 60 - 65 ναι τοτε μπορει να ειναι λιγο ανησυχητικο αν ηταν συνεχεια εκει κοντα… αλλα αν ειναι 95 ή 100 και σου πικαρει στα 58 - 60 και σε κραταει στους 46 ενω δεν κανεις κατι, τοτε μια χαρα σε παει δεν χρειαζεται να ανυσηχεις για τιποτα.

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ πολύ φίλοι μου

εδώ επιβεβαιώνεται max temps 95°C.

@kouskous όμως αν είναι φτηνή μάρκα ή ταλαιπωρημένο (στον ήλιο ή OC κτλ) ή παλιό, μια αλλαγή πάστας θα χρησίμευε αρκετά έως πολύ ;)

…τα pc -παρότι μη μηχανικά μηχανήματα- θέλουν κι αυτά την συντήρησή τους που -δυστυχώς- δεν έχουμε γαλουχηθεί να πληρώνουμε κι επειδή “θα πάρω άλλο, το νέο”. αν έχεις κι άλλο μηχάνημα ή είναι πλέον χαμηλής αξίας κι αν σ’ ενδιαφέρουν τα τεχνικά, τότε θα σου προσφέρει να εξασκηθείς προς τεχνική γνώση. αλλιώς θα προσφέρεις μια αμοιβή τεχνικού για ένα σερβισάκι ;) (αυτά όχι σε νέο laptop καλυπτόμενο από εγγύηση, φυσικά).

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Το λαπτοπ είναι μόλις 2 ετών. Νομίζω τελικά ότι η διακημανση είναι φυσιολογική

2 «Μου αρέσει»

θερμοκρασιες ως 65 βαθμοι ειναι φυσιολογικες αναλογα βεβαια την χρηση και το μηχανημα. στα παλαιοτερα βεβαια και παραπανω. το δικο μου λαπτοπ περισυ ανεβαζε κατι 65ρια. ανοιξα καθαρισα λιγο τον ανεμιστηρα ειχε μαζεψει σκονες και μετα πανω απο 55 δεν πηγαινε. και τωρα που γραφω αυτο το μυνημα ειναι στους 42 βαθμους

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 2 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.