Έναρξη του The Wakeshot

promo

Σήμερα, 1η Ιουνίου, το «The Wakehot», βγήκε στο web.
Ήδη έχουν ανεβεί ορισμένα άρθρα.

Αναμένουμε τα σχόλιά σας σε αυτά και οποιαδήποτε άποψη, ιδέα ή κριτική μέσω της φόρμας επικοινωνίας που υπάρχει στον ιστότοπο.

15 «Μου αρέσει»

Άξιζε τον κόπο η αναμονή. Καλοτάξιδο

6 «Μου αρέσει»

Ευχή μου να αναπληρώσει τη θέση bookmark που είχε το os.arena

Καλοτάξιδο

5 «Μου αρέσει»

Καλή αρχή σε αυτό το καινούργιο ταξίδι.

4 «Μου αρέσει»

Που είναι το dark theme;
Τα λεφτά μας πίσω :grinning:
Καλή αρχή και καλή συνέχεια, ήδη έκανα σεφτέ με σχόλιο :smile:

6 «Μου αρέσει»

Συμφωνώ, δώστε μαύρο στον λαό.

6 «Μου αρέσει»

Καλοτάξιδο…
Εύχομαι το linux-user.gr να σας φέρει γούρι.
Έχω εντυπωσιαστεί από την αισθητική του The Wakeshot.
Μου άρεσε παρά πολύ, για παράδειγμα, το άρθρο του Γιάννη.
Το βασίλειό μου για ένα microchip – The Wakeshot
Μοιάζει με επιστημονική φαντασία… αλλά μπορεί να είναι και πραγματικότητα.
Τουλάχιστον όσον αφορά τις εταιρείες που αναφέρονται.
Και μου αρέσει επίσης, που ο Γιάννης …είναι αλλού!
Θα το διαδώσω και αλλού…
Δε διαφωνώ με το dark theme, άμα δεν είναι μπελάς.

5 «Μου αρέσει»

Ευχαριστούμε για τα καλά λόγια.

Όσον αφορά το dark theme στην ουσία απαιτεί ένα ακόμα css με ότι αυτό συνεπάγεται.

Παρόλα αυτά όμως, επειδή και εγώ είμαι υπέρ της σκούρας εμφάνισης παντού και μόνο άπειροι δεν είστε, δε νομίζω πως γενικότερα είναι δύσκολο να βάλετε ένα custom css στον Firefox ή από τα //flags του Chromium, Brave κλπ να επιλέξετε το σκούρο θέμα παντού.

Παρόλα αυτά όμως, υπάρχει το εξαιρετικό Dark Reader addon (για FF, Chrome/ium και παράγωγους αυτών) που κάνει την καλύτερη δουλειά από τα πάντα όσον αφορά τη σκούρα εμφάνιση σε κάθε ιστοσελίδα.
Όπως θα διαπιστώσετε από το about:performance «καίει» πάρα πολύ λίγο, σχεδόν μηδενικό, οπότε δεν πρέπει να σας προβληματίζει η εγκατάσταση ενός ακόμα πρόσθετου.

1 «Μου αρέσει»

Λόγω αυτού του πρόσθετου πρόσεξα οτι δύο τρία πραματάκια δεν εμφανίζονταν και πολύ σωστά, πχ το logo, και μετά κοίταξα οτι δεν υπήρχε dark theme. Εμένα προφανώς δε με νοιάζει ιδιαίτερα γιατί όπως σωστά λες το πρόσθετο κάνει καλή δουλειά. Είπα όμως να δώσω το feedback γιατί πάντα είναι καλλίτερο να υπάρχει και dark theme.

1 «Μου αρέσει»

προσφερομαι να επιμεληθω εγω το css. θα κανω ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ δουλεια, οπως εχω κανει με το desktop μου (εχω gnome 3.16 που ειναι φουλ css). τι λετε? :joy: :stuck_out_tongue_closed_eyes:

3 «Μου αρέσει»

καλη αρχη και πολυ καλη δουλεια! πολυ ωραια αρθρα τροφη για σκεψη τα διαβασα σχεδον ολα.

1 «Μου αρέσει»