emacs δεν επεξεργάζεται latex αρχεία

Έχω arch linux και έχω εγκαταστήσει το tex live ακολουθώντας τη φόρμα οδηγιών tux.org (Quick install - TeX Live - TeX Users Group)
και επίσης έxω βάλει σωστά τα path αφού η εντολή wich latex δίνει usr/local/texlive/2023/bin/x86_64-linux/latex

αυτή την εγκατάσταση texlive την έχω κάνει επιτυχώς σε όλα τα laptop που είχα μέχρι σήμερα.
αλλά αν ανοίξω ένα έγγραφο latex με emacs και ζητάω επεξεργασία ο emacs γυρνάει το ακόλουθο μήνυμα

kpathsea: Running mktexfmt xelatex.fmt
mktexfmt: mktexfmt is using the following fmtutil.cnf files (in precedence order):
mktexfmt: /etc/texmf/web2c/fmtutil.cnf
mktexfmt: mktexfmt is using the following fmtutil.cnf file for writing changes:mktexfmt: /home/antonis/.texlive/texmf-config/web2c/fmtutil.cnf
mktexfmt [INFO]: writing formats under /home/antonis/.texlive/texmf-var/web2c
mktexfmt [INFO]: Did not find entry for byfmt=xelatex skipped
mktexfmt [INFO]: not selected formats: 17
mktexfmt [INFO]: total formats: 17
mktexfmt [INFO]: exiting with status 0
I can’t find the format file `xelatex.fmt’!

Μπορώ να μεταγλωτίσω το ίδιο αρχείο latex είτε από την command line με xelatex --shell-escape όνομα αρχείου είτε χρησιμοποιώντας το πρόγραμμα tex studio οπότε νομίζω ότι δεν είναι πρόβλημα της εγκατάστασης tex… Επίσης έχω δώσει την εντολή fmtutil-sys – all δύο φορές αλλά το emacs συνεχίζει να δίνει το ίδιο μήνυμα σε λατεχ αρχεία
μήπως υπάρχει κάποια πρόταση πως να κάνω τον emacs να επεξεργάζεται latex αρχεία.

Ευχαριστώ

Τρέξε την παρακάτω εντολή :

sudo fmtutil-sys --all

παραμένει το πρόβλημα?

1 «Μου αρέσει»

καλημέρα έδωσα την εντολή και λύθηκε το πρόβλημα
την εντολή την είχα δώσει και πριν χωρίς αποτέλεσμα καI λέω ας κάνω ένα reboot για να είμαι σίγουρος ότι λύθηκε το πρόβλημα μετά το reboot κατάλαβα πως δημιουργήθηκε το πρόβλημα

εάν από τερματικό δώσω εντολή emacs όλα λειτουργούν κανονικά

όμως στις ρυθμίσεις στις προσαρμοσμένες συντομεύσεις είχα βάλει το emacs να ξεκινάει με control +πάνω βέλος

όταν ξεκινάω emacs με την συντόμευση το πρόβλημα παραμένει ενώ από τερματικό όλα λειτουργούν κανονικά

ευχαριστώ

1 «Μου αρέσει»

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 2 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.