Ελληνικά βιβλία για Python και όχι μόνο

Ανακάλυψα σήμερα τα δωρεάν βιβλία του Γιώργου Ψαράκη γραμμένα με μεγάλο μεράκι

Κατεβάστε τα από εδώ

http://www.7777777.gr/

image

8 «Μου αρέσει»

Περιμένω και κανένα βιβλίο για τη δύσκολη γλώσσα προγραμματισμού C/C++ :joy:

Ένα καλό βιβλίο για python βρίσκεται εδώ

Καλώς ήρθες @al3xandr0s στην παρέα μας.

1 «Μου αρέσει»

Ωραίος! Βρε τον τύπο τι δουλειά έχει κάνει εκεί ;
Ευχαριστούμε πολύ που το μοιράστηκες μαζί μας επίσης @al3xandr0s!
Όμως βρε παιδιά τη σελίδα είναι αυτή που έχει ; Εφτά, εφτάρια.gr ; (7777777.gr) :stuck_out_tongue:

Στο 1ο ΕΠΑΛ Τρικάλων συνεχίζουμε την εκδοτική προσπάθεια, αξιοποιώντας την αξιόλογη εκπαιδευτική εμπειρία των καθηγητών του, εμπλουτίζοντας την διδασκαλία διαφόρων γνωστικών αντικειμένων και πέρα από το σχολικό βιβλίο, δίνοντας τη δυνατότητα στους μαθητές να έχουν πρόσβαση σε εναλλακτικές πηγές γνώσης και μάθησης.

Το βιβλίο που κρατάτε στα χέρια σας ή ξεφυλλίζετε ηλεκτρονικά στον υπολογιστή σας, αποτελεί τη τρίτη εκδοτική προσπάθεια στο 1ο ΕΠΑΛ Τρικάλων και βασίστηκε σε ασκήσεις και εργασίες που έγιναν στο εργαστήριο από τον καθηγητή πληροφορικής και διευθυντή του 1ου Εργαστηριακού Κέντρου Τρικάλων κ. Χρήστου Ευσταθίου Χρήστος Ευσταθίου.

Λειτουργεί συμπληρωματικά στο σχολικό βιβλίο για το μάθημα «Αρχές Προγραμματισμού Υπολογιστών σε γλώσσα Python» του τομέα Πληροφορικής της Β΄ τάξης των ΕΠΑΛ και γράφτηκε με σκοπό να βοηθήσει τους καθηγητές και τους μαθητές παραθέτοντας πλήθος ασκήσεων και ερωτήσεων.

Είναι οργανωμένο σύμφωνα με τη δομή του σχολικού βιβλίου από το οποίο αντλεί στοιχεία θεωρίας και ασκήσεις. Σε κάθε κεφάλαιο παρατίθεται σύντομα η θεωρία και ακολουθούν ερωτήσεις για την εμπέδωσή της και ασκήσεις. Στο τέλος του βιβλίου υπάρχει παράρτημα όπου παρατίθενται και οι ενδεικτικές λύσεις στις ασκήσεις του κάθε κεφαλαίου.

Αυτό το βιβλίο, όπως και όλες οι εκδόσεις του 1ου ΕΠΑΛ Τρικάλων, κυκλοφορεί παράλληλα και σε ηλεκτρονική μορφή, έτσι ώστε να είναι προσιτό σε όλη την εκπαιδευτική κοινότητα και σε όποιον θέλει να ασχοληθεί με τον Προγραμματισμό Υπολογιστών σε γλώσσα Python.

Την ηλεκτρονική έκδοση του βιβλίου μπορείτε να την κατεβάσετε από το παρακάτω link:

2 «Μου αρέσει»

βλέπω python2. Δεν μού κάθεται καλά όταν το ημερολόγιο λέει δεκέμβρης 2021… (και πάλι καλύτερα από ΓΛΩΣΣΑ)

1 «Μου αρέσει»