Έλληνες Προγραμματιστές

Ε αυτα εννοουνται. Εγώ απλά τονίζω οτι οι κοινότητες απορίπτουν πολλές φορές κάτι που δεν είναι ΕΛ/ΛΑΚ σε τέτοιο βαθμό που οι χρηστες θεωρούν οτι εχουν μπεί σε καμία στοα… Οι κοινότητες ανάλογα το χαρακτήρα τους θα πρέπει ναι μεν να προωθούν το open source αλλα χωρις τη λέξη τσαμπα που σημαίνει οτι υπάρχει και θύμα. Ευτυχώς σε όλα τα mainstream opensource εργα υπάρχουν μεγάλες εταιρειες και στηριζουν οπως πχ η Microsoft η Google η Sangoma κτλ και οι προγραμματιστες πληρωνονται πολυ καλά για να υπάρχει εξέλιξη στο εργο τους.

Ομως και ο Brave είναι opensource… με κάποιες μεγάλες διαφορές. Δεν παιρνει απευθειας χρηματοδότιση απο μεγάλες “κακες” εταιρείες, αλλα εχει κάνει ενα οικοσύστημα που μόνο καθαρό δεν το λες και απ οτι φαινεται βγαίνουν καλα χρηματα. Δηλαδή ποια κοινοτητα θα ασχοληθεί με τον Brave που ως φαίνεται εχει βρει ενα ωραίο κόλπο για να φαίνεται καθαρός αλλα φυσικά είναι απο τα χειρότερα project (καπου εδω εχω και σχετικο θέμα ανοίξει με στοιχεία φυσικά).

Για κάποιους που μεγαλώσανε μεσα σε κοινοτητες, είναι δύσκολο να αποδεχτουν οτι οι κοινότητες δεν παραγουν εργο πια. Το RAM και το PCSTEPS εχουν αποφασίσει να δωσουν 8 ωρες παραγωγικότητας για να πουν καποια πραγματα και πληρωνονται απο τις διαφημισεις. Οι κοινοτητες δίνουν οσο χρόνο τους περισευει γιατι οταν δεν πληρώνεσαι λογικό είναι να μην μένει χρόνος για να προωθησεις το ελευθερο λογισμικό…

Το μόνο που δεν λείπει πάντως είναι κοινότητες… Καθε ενας φουκαρας (πλακα κανω) ανοιγει και ενα forum… μπαινουν γραφονται 1000 ατομα και καταληγει να εχει μονιμους 5-10. Αυτο δεν πρεπει να απασχολήσει κάποια στιγμη τους διαχειριστές των κοινοτήτων?

(Γενικά οσο επικριτικός είμαι με τους πελάτες μου, τοσο επικριτικός είμαι και εδω. Μπορει να είμαι το μαυρο πρόβατο, αλλα καλο ειναι να ακουγονται και οι γνωμες που μπορει να γίνει καποιος καλυτερος. Αυτια δεν χαιδευω)

2 «Μου αρέσει»

Kαλα και στα «pcsteps» μπαινουν χιλιοι και γραφουν 5-10 δε βλεπω διαφορα :grinning:
Κοιτα ο καθενας με το ρολο του και τις προτιμησεις του. Άλλος θελει «pcsteps» άλλος θελει κοινοτητες. Εμενα πχ μου φαινεται οτι τα «pcsteps» αλλοιωνουν αυτο που μου αρεσει στο ολο θεμα χαρη της εμπορικοτητας ή δεν ξερω τι άλλο και προτιμω κάτι απαλλαγμενο απο διαφημισεις και λοιπες τακτικες της αγορας. Εσυ αν δεν κανω λαθος, πλιζ πες, θεωρεις οτι οι τακτικες της αγορας θα ωφελησουν το χωρο, το μεσο χρηστη και οτι πιθανοτατα, πλιζ πες παλι, δεν χρειαζεται να υπαρχει και πολυ χωρος για κοινοτητες. Δεν εχω καταλαβει γιατι…

Εμενα μου αρεσει αυτο, πλιζ συνεχισε. Και επισης για άλλη μια φορα θελω να συμφωνησω μαζι σου για τον brave :grinning:

Ο καθένας κάνει τη δουλειά του. Η αγορά μπορεί να φέρει χρηστες και να βοηθήσει… πως? ενα online μεσο πρέπει να δωσει ενα πολύ καλό αρθρο για να έχει προβολές. Εμπεριστατομένο, με αρκετό ψαξιμο στο νετ για να γραφτεί και ισως αρκετες δοκιμές. Πως αλλιως θα εχουν έσοδα απ αυτό που γράφουν. Ε μία κοινότητα όσο και να θέλει να φτάσει αυτό το επίπεδο δεν μπορεί λόγω περιορισμένου χρόνου των μελών. Ενα μέλος πιθανων να δουλευει σε μια χ δουλεια 8ωρο… Ευκολα καταλαβαίνεις οτι και να θέλει να φτασει τον επαγγελματια δεν υπάρχει περίπτωση καμία. Δεν βγάζουν χρήματα απο αυτό και το κάνουν στον ελεύθερο χρόνο τους.

Οι κοινότητες δεν είναι οτι δεν χρειάζονται. Απλά νομίζω πρέπει να καταλάβουν όλοι οτι οσες και να γίνουν , φαίνονται σαν ενας κουκος (απο την παροιμια). Αυτο που μου άρεσε τελευταία στο linux user είναι οι οδηγοί για να φτιάξεις κάτι σε linux. Βεβαια ενας νέος χρήστης θέλει και στόχο. Καλό να πεις “οδηγός δημιουργιας samba”, αλλα καλύτερο να πεις “φτιαξε δικτυο στο σπίτι με το linux” ή “δες ολα τα αρχεία σου απο όλες τις συσκευες”… Δεν μπορει ενας νεος χρηστης να μπλεκει με ορολογιες…

1 «Μου αρέσει»

Σιγουρα ο επαγγελματιας ξεπερνα τον ερασιτεχνη σε πολλες περιπτωσεις αλλά παντα προς μια κατευθυνση, την εμπορικη. Πολυ περιοριστικο αυτο…
Επισης ο επαγγελματιας στηριζει στη συγκεκριμενη περιπτωση τη δουλεια του, σε άλλες δουλειες που εχουν κανει ερασιτεχνες…
Ισως να μην εχουμε καταλαβει οτι η αξιοποιηση του ελευθερου χρονου (ας το παρω και εγω ετσι οπως το θετεις) και το απλο μερακι, ειναι υποτιμημενο…

και τους διαφημιζει… σε τετοιο βαθμο που αν κατι ειναι καλό μπορεί να αποφερει και χρηματα απο δωρεες για τον εραστη της τεχνης

Σε καμια περιπτωση. Τα μεγάλα opensource εργα στηριχτηκαν σε ανθρωπους με μερακι. Π.χ ο Linus , μπορει να είναι ζαμπλουτος απο αυτο που εφτιαξε, αλλα ξεκινησε με μερακι

Μια general tech ιστοσελίδα που χρησιμοποιεί τακτικές αύξησης της επισκεψιμότητας έχει μεγαλύτερη επισκεψιμότητα από άλλες, Linux specific, που δε χρησιμοποιούν τέτοιες τακτικές. Φέρε μου σύννεφο να πέσω. Είναι λανθασμένα τα κριτήρια που χρησιμοποιείς εδώ.

Επίσης, ξέρεις τι δεν έχουν τέτοιες ιστοσελίδες; Εξειδίκευση στο αντικείμενο. Τα άρθρα τους είναι συνήθως επιφανειακά, σαν αυτά που γράφει ο Joey στο OMG! Ubuntu! π.χ. (που και αυτό έχει επισκεψιμότητα), ενώ πολλές φορές περιέχουν και λάθη. Άλλες πάλι, αντλούν (για να μην πω κλέβουν) πληροφορίες από κοινοτικούς ιστότοπους.

Βεβαίως. Ακριβώς όπως και οι φίλοι σου θα σου δώσουν συμβουλές για ένα πρόβλημα υγείας ας πούμε. Όμως ο γιατρός ξέρει καλύτερα και στο τέλος σε αυτόν θα απευθυνθείς, γιατί είναι το κατάλληλο άτομο στον κατάλληλο χώρο. Δε θα ρωτήσεις τον μανάβη επειδή τυχαίνει και αυτός να πέρασε το ίδιο, έτσι δεν είναι;

Όλες ανεξαιρέτως οι κοινότητες; Εμείς ως ιστοσελίδα έχουμε κατηγορηθεί στο παρελθόν γιατί τολμήσαμε να παρουσιάσουμε λύσεις που δεν είναι ΕΛ/ΛΑΚ ή αμιγώς ΕΛ/ΛΑΚ. Και πάλι όμως, λογικό δεν είναι; Για κοινότητες ΕΛ/ΛΑΚ πρόκειται, όχι για τμήματα marketing εταιρειών. Αλλά έχει διαφορά το να απορρίπτει κάποιος κάτι επειδή δεν είναι ΕΛ/ΛΑΚ από το να το απορρίπτει γιατί είναι επί πληρωμή. Ο δεύτερος είναι μάλλον απλά τζαμπατζής που τυγχάνει να χρησιμοποιεί ΕΛ/ΛΑΚ.

Υποθέτω ότι χρησιμοποιείς ως κριτήριο το περιορισμένο εύρος της Ελλάδας. Αν όχι, υπάρχουν ιστορικοί ιστότοποι, όπως το linuxquestions.org, με εκατομμύρια αναρτήσεις, που ξεπερνούν όλες μαζί τις επαγγελματικές ιστοσελίδες. Επίσης, η γνώση δε μεταδίδεται μόνο με οδηγούς και δοκιμές. Η παροχή βοήθειας μεταδίδει γνώση. Οι ομιλίες μεταδίδουν γνώση. Τα installfests μεταδίδουν γνώση. Η επικοινωνία με developers μεταδίδει γνώση. Η συζήτηση που μπορεί να γίνει σε fora (όπως αυτή εδώ) αλλά όχι σε socials μεταδίδει γνώση. Τα wikis μεταδίδουν γνώση. Όλα τα παραπάνω και ακόμα περισσότερα είναι κοινοτική προσφορά. Φαντάσου έναν κόσμο όπου δε θα είχαν υπάρξει ποτέ και θα βασιζόσουν αποκλειστικά στον κάθε Κυρίτση. Παρεμπιπτόντως, δεν καταλαβαίνω γιατί αγνοείς το γεγονός ότι ένας πολύ μεγάλος αριθμός «επαγγελματικών» ιστοσελίδων άρχισε να γράφει και για Linux όταν αυτό διαδόθηκε ευρύτερα, ενώ πριν δεν είχαν την παραμικρή αναφορά. Ποιος το διέδωσε άραγε;

Αν στοχεύεις αποκλειστικά τον χαμηλότερο κοινό παρονομαστή μέσω της υπεραπλούστευσης, αυτό που θα παίρνεις θα είναι πάντα ο χαμηλότερος κοινός παρονομαστής και σταδιακά αυτό θα βλάψει το αντικείμενο και η εξειδικευμένη γνώση θα χαθεί. Δεν είναι «ελιτισμός» το ότι υπάρχουν επίπεδα στη γνώση και είναι αδύνατο να γίνουν τα πάντα «απλά» και «εύκολα».


Μέσα σε όλα αυτά υπάρχει και μια παρανόηση. Ο σκοπός των κοινοτήτων του Linux δεν ήταν και δεν είναι να «φέρουν κόσμο» (εμπορική νοοτροπία) αλλά να προωθήσουν και να υποστηρίξουν το αντικείμενο γύρω από το οποίο σχηματίστηκαν, και να μεταδώσουν τη γνώση που απέκτησαν. Ο κόσμος έρχεται γιατί ανακαλύπτει και μαθαίνει κάτι που ειδάλλως δε θα μάθαινε ποτέ ότι υπάρχει. Επίσης, οι 100 που θα έρθουν γιατί τους αρέσει αυτό που βρήκαν και θα εμπλακούν -με οποιονδήποτε τρόπο- προσφέρουν πολλά περισσότερα από τους 10000 νέους χρήστες που θα παραμείνουν εσαεί χρήστες. Η ποσότητα δε συνεπάγεται πάντα την ποιότητα.

1 «Μου αρέσει»

και το kolibri os εχει κοινοτητα αλλα δεν εχει καμια τυχη αν δεν ασχοληθουν μαζι του εταιρειες η online μεσα (παλιοτερα θα ελεγα περιοδικα) Το freebsd εχει κοινοτητα, αλλα ασχολουνται καποιοι επαγγελματιες μαζι του αλλιως θα ειχε την τυχη του kolibri

Το linux απο την αλλη ειχε την τυχη στο σωστο timing να ασχοληθουν μαζι του σοβαρες εταιρειες και εγινε αυτο που εγινε. Αληθεια, αν δεν ασχολουνταν επαγγελματιες με το linux, ο kernel σε ποια εκδοση πιστευετε οτι θα ηταν… θα ειχε καταφερει να ξεπερασει την 0.9?. Πιθανων ο Linus να τυλιγε σουβλακια στο 8ωρο του και να ασχολουνταν με τον kernel τον ελευθερο χρονο του

Ακομη και για λυσεις σε ubuntu η centos ο πρωτος που βγαινει αμεσως πανω πανω και με αποδεδειγμενη σωστη λυση ειναι ο digitalocean. Δεν ειναι τυχαιο γιατι εφοσον πεφτουν καποια κεφαλαια , καποιοι πληρωνονται για να γραψουν τη σωστη λυση. Πιθανων να κανουν και test πρωτα σε δικο τους server.

Η υπεροχη του linux εγινε κυριως απο δυο εταιρειες. Canonical και Red Hat…

Το μεγαλυτερο ποσοστο χρηστων χρησιμοποιει παραγωγες διανομες. Οσο για το debian, εφοσον ειναι συμβατο με ubuntu το χρησιμοποιουν παρα πολλοι εστω και ιδεολογικα. Και φυσικα το gentoo αναστηθηκε λογω της google.

Για ιστορικα forum του εξωτερικου δεν νομιζω να χρειαζεται απαντηση. Τα εγραψε η ιστορια και ολα οκ… Και το xda εχει εκατομμυρια ποστ αλλα ειναι παγκοσμιο. Φυσικα και γω μιλαω για ελλαδα μιας και ειναι ο μονος τοπος που τεχνολογικα συνηθως παει προς τα πισω.

Τωρα για το χαμηλο παρονομαστη ειναι το πως βλεπει καποιος τους συνανθρωπους του. Για μενα δεν υπαρχουν χαμηλοι παρονομαστες. Ο ταξιτζης που θα επιλεξει linux, ο προγραμματιστης και η νοικοκυρα, για μενα ειναι το ιδιο. Ο προγραμματιστης οταν θελει να ψαξει κατι θα βρει λυση και οχι απαραιτητα μεσα απο κανενα forum. ο ταξιτζης που γκουγκλαρε το προβλημα του ομως και βγηκε το χ forum γιατι να νομιζει οτι μιλαει σε προεστους;

Δεν ξερω με ποιους συναναστρεφεται ο καθενας απο εδω. Εγω συναναστρεφομαι και με γνωστες του linux αλλα οι περισσοτεροι που γνωριζω ειναι αρχαριοι. Με τους γνωστες αντε μια φορα το χρονο να με ρωτησουν κατι. Οι αρχαριοι ομως;

Οποτε οι κοινοτητες ειναι καλες αλλα… ευτυχως που ασχοληθηκαν καποιοι εμπορικα με το linux και μπορουν να υπαρχουν με 1000 εγγεγραμμενους

Σαφέστατα. Δεν έπαιξε κανέναν ρόλο η υιοθέτηση της GPL που επιτρέπει σε οποιονδήποτε να εμπλακεί χωρίς NDAs, CLAs και λοιπές δεσμευτικές συμφωνίες ή η αναδιανομή κώδικα και όχι το κλείσιμό του, όπως δεν έπαιξε ρόλο και η εμπορικοποίηση του UNIX και τα εσωτερικά προβλήματα του BSD τότε. Και βεβαίως δεν έπαιξε ρόλο το γεγονός ότι άλλες -ιδιοταγείς- λύσεις είναι υποδεέστερες σε πολλά πεδία εφαρμογής, παρότι αναπτύχθηκαν με σωρούς εκατομμυρίων και αποκλειστικά από επαγγελματίες προγραμματιστές. Να ξαναγράψουμε την τεχνολογική ιστορία λοιπόν.

Το αστείο εδώ είναι ότι μάλλον αγνοείς πως το Ubuntu «γιγαντώθηκε» γιατί κάποτε (παλιάαααα) επιδίωκε να έχει ενεργή κοινότητα, αρκετοί από τους οποίους είναι πλέον υπάλληλοι της Canonical (μέχρι και «community manager» είχαν, κάτι που θυμήθηκαν πρόσφατα και θέλουν να επαναφέρουν) και πως το CentOS είναι community-driven -το γράφει κυριολεκτικά στην αρχική του σελίδα- έργο.

Εδώ υπάρχει το κλασικό argumentum ad populum και μια αντιστροφή της πραγματικότητας, καθώς χωρίς το Debian δε θα υπήρχε καν το Ubuntu. Το dpkg, το apt, τα χιλιάδες διαθέσιμα πακέτα, η υποστήριξη τόσων αρχιτεκτονικών και πολλά ακόμα είναι έργο Debian. H Canonical των 600 (στην καλύτερη περίπτωση) υπαλλήλων και με μια δεκαετία καθυστέρηση δε θα μπορούσε ποτέ να δημιουργήσει ένα τέτοιο οικοσύστημα. Βρήκε έτοιμα πράγματα, σε αρκετά συνεισέφερε και της αναγνωρίζεται, σε άλλα πάλι όχι και της χρεώνεται. Αλλά δεν είναι ο σωτήρας που νομίζετε πολλοί ότι είναι.

Δεν είναι θέμα ανθρώπων αλλά θέμα γνώσης. Υπάρχουν πολλοί (δυστυχώς, όλο και πληθαίνουν) που δε θέλουν να ανοίξουν το μυαλό τους και να διευρύνουν τους ορίζοντές τους αλλά επιδιώκουν τον χειρισμό απίστευτα πολύπλοκων μηχανημάτων (γνωστά και ως «υπολογιστές») με όσο το δυνατόν λιγότερη αλληλεπίδραση και σκέψη. Ο περίφημος (υποτιμητικός κατ’ εμέ) όρος «idiot-proof» προέκυψε από εμπορικές εταιρείες και αφορά ακριβώς αυτό το είδος χρηστών.

Γιατί, όπως παντού στη ζωή, υπάρχουν και ηλίθιοι. Αυτό όμως δε χαρακτηρίζει εξ ολοκλήρου τις κοινότητες. Δεν είναι καν πλειονότητα αυτοί. Αν τώρα εννοείς «γιατί καμιά φορά προσπαθουν να του εξηγήσουν με όρους που δεν καταλαβαίνει», θα σε παραπέμψω στο προηγούμενό μου σχόλιο. Δεν είναι δυνατόν να υπεραπλουστευθούν τα πάντα και την ίδια στιγμή υπάρχει απώλεια πληροφορίας στην υπεραπλούστευση.

Όταν όλοι αυτοί χρειάζονται βοήθεια, όπου και να ψάξουν, θα τη λάβουν από κάποιον που ασχολήθηκε, έβγαλε τα μάτια του και απέκτησε εμπειρία, συνεπώς και τη δυνατότητα να βοηθά. Με ένα παράδειγμα από το παρόν forum, το πρόβλημα με το boot που έχει ένας φίλος σε άλλο νήμα δε θα του το λύσει κάποιος που γνωρίζει απλά πώς να προσαρμόζει τον Grub μέσω GUI και τίποτα παραπάνω ή που δεν ξέρει καν τι είναι ο bootloader.

1 «Μου αρέσει»

Παντως ενω πριν χρονια ελεγα δικες μου αποψεις, τωρα δεν κανω αυτο, αν αυτο νομιζει οποιοσδηποτε. Μπορει να τα λεω με δικο μου τροπο , αλλα ειναι κυριως ιστορια και γεγονοτα.
Η γνωμη μου ετσι κι αλλιως δεν μετραει γιατι δεν θεωρω οτι γνωριζω linux. Δεν μπορω να βοηθησω κανεναν μεσω κανενος forum. Δεν εχω καν το υποβαθρο να γραψω εναν οδηγο.

Μονο απο κοντα μαθαινω περι τα 2-3 ατομα το μηνα και διαχειριζομαι τους server μου με δικο μου τροπο. Ετσι κι αλλιως τα προβληματα που εχω συνηθως ειναι τοσο συνθετα που τα λυνω παντα μονος μου.

( πχ εχω ενα firewall watchguard xtm 820. Τωρα που τελειωσε η υποστηριξη του fireware os ηθελα να δω αν μπορω να του εγκαταστησω pfsense.Στο νετ δεν υπαρχει τιποτα πλην καποιων σχολιων. Οποτε ξηλωμα απο το rack, ψαξιμο ondemand, και σημερα σε 1-2 ωρες περασα το δοκιμαστικο pfsense.Αυριο θα βαλω και ενα δισκο να δω αν μπορω να το κανω και proxy. Αλλα ειχε πολυ hardware δουλεια μπλεγμενη με software. )
Φυσικα ενα forum δεν απαιτω να με βοηθησει σε αλλαγη εξοπλισμου που καποτε αγοραστηκε καποιες χιλιαδες και πιθανων να μην υπαρχουν και πολλα ωστε να βρω πληροφοριες.

Αλλα αυτα τα λιγα που ξερω και θελω να κανω, ειναι σπανιο να ρωτησω μια κοινοτητα, Οι ερωτησεις που βλεπω να αναρτωνται ομως συνηθως ειναι απλες.

Δεν είναι βρε Κώστα. Παρερμηνεία γεγονότων είναι.

Η υφέρπουσα προσμονή της τελευταίας πρότασης είναι ακριβώς η πελατειακή νοοτροπία (το «περιμένω να βρω έτοιμες λύσεις»).

Και αυτή είναι η νοοτροπία που πάντοτε επιθυμούσε να καλλιεργήσει το Linux, αυτή που δημιούργησε κοινότητες και οδηγούς και αύξησε τη γνώση. Θα μπορούσες, αν ήθελες, να αποτυπώσεις τη δική σου εμπειρία από όλο αυτό. Τι έκανες, τι πέτυχε, τι δε δούλεψε. Αυτό, όσο κι αν δεν το πιστεύεις, θα ήταν ένας κανονικότατος οδηγός για όσους τυχόν βρεθούν στην ίδια ανάγκη, με πολύ μεγαλύτερη ποιότητα και ποσότητα γνώσης από ένα πληρωμένο άρθρο σε έναν ιστότοπο.

1 «Μου αρέσει»

Δεν ειναι η πελατειακη νοοτροπια για ετοιμες λυσεις… Μην ξεχναμε οτι ο χρονος καποιων απο εμας ειναι περιορισμενος. Καποτε αλλαζα rom σε κινητα. Καποτε ειχα ενα netbook asus ha1101 που αναστηθηκε μονο οταν περασα pixielive 4(αυτο κι αν ηθελε ψαξιμο!). Οταν δουλευεις 12-15 ωρες ομως, δεν ειναι ευκολο να πεις οτι θα κανεις κατι χωρις οδηγο…

…Οκ καποια στιγμη που δεν δουλευα για ενα διμηνο εμαθα blender και με οδηγους και με δοκιμες γιατι ειχα απεριοριστο χρονο… Οχι οτι το παιζω στα δαχτυλα, αλλα μπορω αν ασχοληθω να φτιαξω κατι που σκεφτομαι.

Χωρις χρονο δυσκολα ξηλωνεις απο το rack το watchguard και το λυνεις πανω στο γραφειο χωρις να ξερεις αν θα δουλεψει αυτο που σκεφτηκες… Θα προτιμουσα εναν οδηγο και να το κανω σε 20 λεπτα, παρα να ψαχνω τι κανει το καθε τζαμπερακι για να περασω λειτουργικο.

Δεν αναφερόμουν προσωπικά σε εσένα με την πελατειακή νοοτροπία, γι’ αυτό και το συνέχισα παρακάτω.

Απόλυτα κατανοητό. Καλό θα είναι όμως να μην ξεχνάμε ότι ένας τέτοιος οδηγός δε δημιουργείται με μαγικό τρόπο αλλά συμπυκνώνει χρόνο, κόπο, ενασχόληση, εμπειρία και παίδεμα άλλων. Αν όλοι μας θέλαμε τον οδηγό των 20 λεπτών αλλά κανένας δεν καθόταν να τον φτιάξει, δε θα είχαμε τέτοιους οδηγούς. Πολλές φορές, δε, δε λέμε καν ένα απλό «ευχαριστώ».

3 «Μου αρέσει»

Που να ξερω; Αυτα πρεπει να γινουν hardtesting για να μπει στην παραγωγη. Γενικα ειχε καλο hardware q9400 2gb ram 10 ethernet 1000mbit (εχει και vga που πρεπει να χρησιμοποιηθει αλλα ειναι σε τζαμπερ. Εγω επειδη δεν ειχα καλωδιο χρησιμοποιησα καλωδιακια resim. Τα εβαλα στην οθονη και εψαχνα τα jumper που θα παιξει.)
Εχει μια θυρα cf card και ενα sata 2. Προσθεσα αλλα 2g ram και πηγα στα 4.

Τωρα για τον οδηγο. Σιγουρα δεν μπορω να γραψω κανεναν. Καποια φορα νομιζω ειχα γραψει κατι για το pixielive4 σε καποιο forum. Το θεμα ειναι οτι αυτο το κανουν καποιοι με χρονο ωστε προσεκτικα να καταγραφουν τι κανουν. Εγω συνηθως κανω πολλα ταυτοχρονα. Πχ μπορει να κανω rendering την ιδια ωρα που ανεβαζω αρχεια σε καποιο server και ανοιγω και χρηστη στη mariadb.Ταυτοχρονα θα εχω ανοικτο το watchguard σε αλλη οθονη, ενω σε τριτη οθονη πιθανων να κοιταζω κατι απομακρυσμενα με το anydesk.Ταυτοχρονα τηλεφωνα απο πελατες και ταυτοχρονα μπορει να γραψω και κατι στο παρον forum… οποτε ειμαι απο αυτους που τα περιμενουν στο πιατο!!

Για τις κοινοτητες κατι ειπαμε, για τις ιδιωτικες επιχειρησεις κατι ειπαμε, για τα πανεπιστημια και τους ελληνες προγραμματιστες τι λεμε;
Εγω δε σπουδασα τετοια πραματα, οποτε πειτε άλλοι… Ποσο βοηθα η ακαδημαϊκη πραγματικοτητα στην ελλαδα να παραχθει υπεραξια στο συγκεκριμενο θεμα; Γινεται τιποτα ή εχουμε αναθεση προτζεκτ σε ιδιωτικες επιχειρησεις για τη μιζα ή εχουμε αναθεση σε ιδιωτικες επιχειρησεις και μεσω αυτων μπορει να γινει κατι; Τι παιζει;

χαχαχα . κατσε να αναψω το φυτιλι… μεχρι και το 2000 ηταν ισχνα τα πραγματα. μετα αρχισαν οι χρηματοδοτησεις απο ευρωπαικη ενωση και λοιπους και κατι ξεκινησε να γινεται. Τωρα αν και υπαρχουν σοβαρές αντιδρασεις, αρχισαν να παρουσιαζονται οι χρηματοδοτησεις απο ιδιωτικες εταιρειες. Ομως για να μην το παιρνουν πρεφα τα αντιδραστηρια δεν ονομαζονται χορηγιες που αυτο θα σημαινε οτι θα επρεπε να γραφτει το ονομα τους με μεγαλα γραμματα πανω απο το πανεπιστημιο. Ειναι απλα “δωρεες”. Στην Ελλαδα παιζουν πολύ η Samsung και η LG, (Πάτρα σίγουρα αλλα νομιζω και σε κάποια τμήματα της Κρήτης) Πιστευω οτι απο το 2010 και μετα που αρχισαν αυτές οι “δωρεες” έχει αρχίσει να γίνεται δουλίτσα

Υποθέσεις χωρίς κανένα στοιχείο. Απλά υποθέσεις. Πέραν αυτών ένα πανεπιστήμιο για να μπορέσει να παράγει γνώση δεν πρέπει να έχει καμία εξάρτηση από την αγορά. Αν θέλει η κάθε Samsung να κάνει έρευνα να την κάνει μόνη της και όχι από την τσέπη μου. Δηλαδή και θα την πληρώσω για να κλείσει με πατέντες ότι παραχθεί. Επίσης θα πρέπει και να της χρωστάω χάρη; Δεν ζούμε σε ένα υπέροχο κόσμο;

Αλλιώς δεν έχει καμία απολύτως αξιοπιστία. Ας πάρουμε ένα γεωργικό πανεπιστήμιο ή μια ιατρική σχολή. Μπορεί να κάνει έρευνα αξιόπιστη για τις επιπτώσεις κάποιου φαρμάκου, αν την επόμενη κλείσει η χρηματοδότηση από αυτούς που πάει να μελετήσει; Και τι εμπυστοσύνη θα του έχω αν μου πει πως κάποια συσκευή της πχ Samsung είναι ασφαλής;

Και τα λεφτά; Αυτή είναι μια ψευδής ερώτηση. Αν υπάρχει θέληση λεφτά υπάρχουν. Σε μια εβδομάδα ξαφνικά βρέθηκαν χρήματα για φράκτες και φρεγάδες. Μέσα σε μια εβδομάδα βρεθήκαν κάτι απιθανοεκατομύρια για να σώσουμε τις τράπεζες. Για κάποιο παράξενο λόγο όμως λεφτά ποτέ δεν μπορούν να βρεθούν για την υγεία την παιδεία και την έρευνα. Δεν ζούμε σε ένα υπέροχο κόσμο;

2 «Μου αρέσει»

Ε είπα , ηταν για να αναψει το φυτιλι… Φυσικά και δεν υπάρχουν επίσημα στοιχεία μιας και αυτά τα κανονίζει η πρυτανία η εστω κάποιος καθηγητης που αναλαμβανει να κάνει ερευνα…

Αλλα γενικά υπάρχουν οι χορηγίες ελληνικών εταιρειων. πχ ο upsat που αναφέρθηκε εχει στην ιστοσελίδα του εταιρειες χορηγους. αλλιως πως θα τον στελνανε? με σφεντόνα?

Τωρα για την οικονομια ειναι συνθετο και δεν αναλυεται σε ποστ στο ιντερνετ. η λογικη λεει οτι το κρατος δεν εχει ενα πορτοφολι αλλα πολλα. Το πορτοφόλι του ικα καταρρεει πχ ενω των δημοσίων εργων ειναι ανοδικό. Καπου καπου το πορτοφόλι των δημοσίων εργων βοηθαει το πορτοφόλι του ικα αλλα αυτό ειναι λάθος. Κανονικά το πορτοφόλι του ικα πρεπει να παράγει τοσα οσα χαλαει. Αυτο ομως δεν γίνεται ποτε. Ετσι καταληγουμε να βλέπουμε φρεγατες και φρακτες και να μη βλέπουμε νοσοκομεία. Λογικό θα έλεγα.

Γενικα αυτο το σχόλιό μου, ειναι εντελως οφτοπικ, αλλά πρεπει να πω οτι μιλας μικροοικονομικα για μακροοικονομικο θεμα.

Αυτο και αν ειναι οφτοπικ, αλλά ειναι αδυνατον να μην πω, οτι πολυ κακως το εγραψες, καθοτι ειχε βουηξει ο τοπος ακομα και απο τα mainstream media για το γεγονος οτι εφαγαν τα λεφτα του ικα και λοιπων ασφαλιστικων ταμειων των εργαζομενων (με χειροτερη περιπτωση του ταμειου των ναυτικων που ηταν και το πιο πλεονασματικο), με τα δομημενα ομολογα κυριως…

Ας πουμε κατι για τα πανεπιστημια καλλιτερα…

2 «Μου αρέσει»

Το κοστος του RnD στην Ελλαδα (και σε καθε χωρα) ειτε σε Πανεπιστημιο ειτε σε εταιρειες ειναι αρκετα μεγαλο και θελει χρονο και κοπο. Η εμπειρια μου στο RnD ειναι μονο στην εταιρεια μου και στο σχολειο. Στο σχολειο λογω του οτι οτι εκανα σε RnD θεωρουνταν εκτος σχολικου προγραμματος, το εκανα μετα τις 14.00 και τα Σαββατοκυριακα. Τοτε εφτιαξα την πρωτη μου ιστοσελιδα σε notepad (Η ιστοσελιδα του σχολειου που τωρα βλεπω ποσο χαλια ηταν… μετα ανακαλυψα το Frontpage) και τοτε εφτιαξα και το πρωτο μου ρομποτ, οπως και τοτε εγραψα κωδικα απο το μηδεν. Στην εταιρεια μου το RnD κοστιζει ακριβα. Κατα καιρους ομως καποιοι υπαλληλοι(συνεργατες) που θελουν, τους δινω την ευκαιρια με πορους της εταιρειας να μαθουν και να αναπτυξουν κατι. Δεν εχει σημασια αν τελικα θα οφεληθει η οχι η εταιρεια. Μπορει να αναπτυξει καποιος ενα ταλεντο που ισως χρειαστει μεταγενεστερα. Online Μαθηματα (επι πληρωμη) αγορα εξοπλισμου, χαμενες ωρες απο την παραγωγη, ειναι αυτα που αντιμετωπιζουμε οταν καποιοι ενδοεταιρικα ξεκινανε RnD. Και μην ξεχναμε οτι ενα προιον η ενα προγραμμα η οτι εχει βγει απο RnD για χρηση στην εταιρεια ειναι παρακινδυνευμενο γιατι μπορει για οποιοδηποτε λογο να σταματησει χωρις να ξερουμε το γιατι - και ποιον θα ρωτησουμε εφοσον το εχουμε φτιαξει εμεις;;;. Ενα πανεπιστημιο ομως εχει χρονο και κοσμο να ξεκινησει καθε στιγμη κατι τετοιο. Τα χρηματα ειναι το μονο που λειπει. Καποιες μεγαλες εταιρειες συνηθως δινουν τον οβολο τους και ειναι κερδισμενοι ολοι

Τω καιρώ εκείνω είχα φτιάξει ως ερασιτέχνης μια εφαρμογή για ΛΟΤΤΟ ,(LottoGem) για τον Atari ST. Είχα δουλέψει με την Turbo C της Borland αλλά, ειδικά για την παραγωγή συστημάτων ΛΟΤΤΟ πολλών αριθμών , έφτιαξα ένα μικρό αλλά κρίσιμο μέρος του προγράμματος σε assembly . Άλλαξα χόμπυ μετά…δηλαδή άλλαξαν πολλά για να το πω ακριβέστερα. Κσι πέρασαν τα χρόνια και μ’ έπιασε ξαφνικά μια μανία να προγραμματίσω ξανά τώρα “στα γεράματα”… Με την Turbo C πάλι , βρήκα και μια φρέσκια βιβλιοθήκη γραφικών που αντικαθιστούσε την ακατάλληλη παλαιά και έφτιαξα ένα εορτολόγιο και μια εφαρμογή για δημιουργία βάσεων δεδομένων σε δίσκο (pedaba) για 64μπιτους υπολογιστές που τρέχουν Linux (για τις περισσότερες διανομές). Ότι έκανα το έκανα … δεν ξέρω ακριβώς γιατί το έκανα … είναι απλά το πάθος του προγραμματιστή , η μανία να γράφεις κώδικα !!
Όταν είσαι ερασιτέχνης δεν πειράζει… Απ’ εκεί και πέρα όμως, νομίζω ότι αυτό που απαιτείται κατά προτεραιότητα είναι μια “λίστα των αναγκών” …μια λίστα πραγματικού χρόνου και χώρου που να δείχνει τι λείπει ρε παιδί μου μέσα από το λογισμικό “χάος” , πάντα λείπουν πράγματα … και πρέπει να επικαιροποιείται διαρκώς. Για να μπορούν οι επαγγελματίες του χώρου να προσαρμόζουν την δραστηριότητα τους πάνω σε αυτές τις πραγματικές ανάγκες. Αυτό όλο χρειάζεται ενιαία κατεύθυνση !!!
Υ.Γ. Δεν θέλω να ξαναγράψω κώδικα. Τα μάτια μου δεν αντέχουν άλλες τέτοιες “συγκινήσεις”, ήδη άρχισε καταρράκτης στο δεξί μάτι και κάτι άλλα περίεργα στο αριστερό . Ένα ξέρω ότι παρά ταύτα, το ευχαριστήθηκα και το χόρτασα !!
Καλή συνέχεια…

6 «Μου αρέσει»