Εικαστικές φωτό λινουξάδων

Είμαι σίγουρος. Έχουμε πολλές ομορφιές!!!

Κάπου στο Θερμαικό

11 «Μου αρέσει»

Μοναδικής οφορφιάς τοπίο η Βάλια Κάλντα!!!
Περιμένουμε και άλλες φωτογραφίες!

Αράχωβα

12 «Μου αρέσει»

Η λιμνουλα με τα νουφαρα διπλα στο χωριο Γρεβενίτι.
Εδω να πω οτι λιμνες με νουφαρα ειναι σπανιες στην ελλάδα, αν βρειτε καποια ισως να της αφιερωσετε λιγο χρονο…

10 «Μου αρέσει»

Αφού ξεκινήσατε με τοπία θα βάλω και εγώ ένα, αν και δεν είναι το δυνατό μου σημείο.

Τίτλος: Η βάρκα πιάστηκε στο Αγκίστρι

Τοποθεσία: Σκάλα,Αγκίστρι
Κάμερα: Kodak Ektra (κινητό)

8 «Μου αρέσει»

Να ήμουν στην Αράχοβα! https://www.youtube.com/watch?v=6c20IvROBuE :smile:

Walk On Water

10 «Μου αρέσει»

ωωω πολυ ωραια αυτη @thanp . Αν εχεις και άλλες τετοιες ριξε

απο μενα μονο πετρα, νερο και βλαστηση θα δεις λογικα. ειμαι λιγο μονοδιαστατος σε αυτο…

1 «Μου αρέσει»

ΤΕΤΡΑΣ ΤΟΥ ΠΕΙΡΑΙΩΣ https://www.youtube.com/watch?v=d3M1h3AJF4M :smile:

8 «Μου αρέσει»

εξαιρετικα
οχι μονο η φωτογραφια αλλά και το τραγουδι. ολοκληρωμενο πακετο. ευγε!

1 «Μου αρέσει»

Χαίρομαι που σου άρεσε!

1 «Μου αρέσει»

Στο σημείο αυτό θά ήθελα να κάνω και μία σύντομη αναφορά στα εργαλεία
φωτογραφίας που χρησιμοποιώ αποκλειστικά μετά την γνωριμία μου με το linux πριν πολλά πολλά χρόνια…
Darktable ένα και μονάδικό! χρησιμοποιώ .raw file format κατά τη λήψη
φωτογραφιών (αλλά δουλεύει άψογα και σε .jpeg). Το 99-100% της επεξεργασίας στις φωτογραφίες μου γίνεται μ`αυτό, το συνιστώ ανεπιφύλακτα δοκιμάστε το.
μετά ακολουθούν: Hugin για πανόραμα, LuminanceHDR για δημίουργία HDR από μία μόνο φωτογραφία, Tintii για παιχνίδι μερικού αποχρωματισμού και ελάχιστα το Gimp αν θέλω να κάνω καμμια κάρτα.

Θά ήθελα να ακούσω και τις δικές σας εμπειρίες - γνώμες στο θέμα των εφαρμογών επεξεργασίας της φωτογραφίας

8 «Μου αρέσει»

ευχαριστουμε. Το darktable το ειχα χρησιμοποιησει μια φορα αλλά δε θυμαμαι για ποιο λογο, ομως μου εδωσε την εντυπωση οτι ειναι πολυ καλο. Γενικα απλως τραβαω φωτογραφιες με το κινητο (και μαλιστα οχι συχνα) και για αυτο η αναλυση ειναι χαλια :grinning: . Καποτε ειχα και μια φωτογραφικη μηχανη, που δεν ηταν και τοσο καλη, αλλά τη διελυσα :grinning:

1 «Μου αρέσει»

Στη σκοπιά :smile:
https://www.youtube.com/watch?v=l043XY2_Bac

11 «Μου αρέσει»

ένας φασιανός (κολχικός-κολχικός) που είχα κάποτε. Αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν ακόμα μερικοί ελεύθεροι κάπου στον έβρο

8 «Μου αρέσει»

δυστυχως το σημειο αυτο δε σου επιτρεπει να τραβηξεις μια φωτογραφια του καταρρακτη ακριβως διπλα οπως θα επρεπε, ομως μπορειτε να δειτε και τον καταρρακτη και το σημειο που βρισκεται στο δευτερο μερος που δειχνει το βιντεο παρακατω. Το πρωτος μερος που δειχνει το βιντεο χαλασε πρωτον απο ανθρωπινη παρεμβαση και δευτερον απο ανθρωπινη αδιαφορια, καθοτι ο δημαρχος της περιοχης ετρεχε να εξυπηρετησει την εταιρεια που θελει να κανει εξορυξεις πετρελαιου στην ηπειρο. Παλι καλα που εχουμε και μερικες φωτογραφιες να μας θυμιζουν καποια πραματα…

12 «Μου αρέσει»

Δεν ξέρω πόσο εικαστική είναι αλλά τα σπάει, η γάτα είχε ανέβει σε πάγκο που πουλούσε ρούχα κοντά στον Ηλεκτρικό Ταύρος (τότε είχε και FOSSCOMM και είχα πάει και όπως ανέβηκα το είδα) και έχει στογγυλοκαθήσει.

8 «Μου αρέσει»

Ιθάκη, θέα από Μονή Καθαρών προς Βαθύ.

Πετάχτηκα για 2 μέρες να στήσω ένα δίκτυο, πρόλαβα και βολτούλα. Προτείνω ανεπιφύλακτα, όχι Ιούλιο - Αύγουστο είναι μικρό το νησί και πήζει από κόσμο. Στα 20 λεπτά από Κεφαλλονιά.

15 «Μου αρέσει»

10 «Μου αρέσει»