Εικαστικές φωτό λινουξάδων

Μία πρόσφατη που μου άρεσε ιδιαίτερα ως θέμα.

Τοποθεσία: Λόφος Φιλοπάππου
Κάμερα: Kodak Ektra (κινητό)

12 «Μου αρέσει»


Δίχρονες, αερόψυκτες αναμνήσεις!
(ολίγον Gimpημένες…)

10 «Μου αρέσει»

ναι ξερω δεν ειναι καλη ποιοτικα η φωτογραφια και σας διαβεβαιωνω οτι η πραγματικοτητα ειναι πιο χρωματιστη και ομορφη απο οτι αντικατοπτριζεται στην φωτογραφια (που ειναι σημερινη απο την περιοχη μου) . Το φθινοπωρο δημιουργει πολυ ωραιους χρωματισμους στα δαση, να πατε καμια βολτα αν μπορειτε

10 «Μου αρέσει»

Σε αυτη την φωτό είμαι εγώ και ο γατούλης μου που κάθεται στον ώμο μου.
Η αλήθεια είναι πως την ώρα που έβλεπα ίντερνετ ανέβηκε μόνος του μου γουργουριζε
και μου έκανε πατουσάκια.Κι ετσι όπως ήταν τον τράβηξα φωτό με την webcam του λάπτοπ.

9 «Μου αρέσει»

Aγαπητέ φίλε @leobatakis αν επιτρέπεται η μτοσυκλέτα αυτή είναι δική σου;Καπου έχω ακουσει
οτι οι μοτοσυκλετες ΜΖ κατασκευαζονταν στην πρωην Ανατολικη Γερμανια μηπως κανω λαθος;

Όπως τα λες είναι.
Η φωτό είναι παλιά γι’αυτό και η λέξη “…αναμνήσεις”.
Η φωτό τραβήχτηκε καλοκαίρι στη Νάξο την “αναλογική εποχή” , την σκαναρα και την πείραξα σχετικά πρόσφατα.
Όσο για τους ΜεΖεδες, συνέχισαν να παράγονται, μετά το 1990, στην Τουρκία σαν εμπορεύματα πλέον και όχι σαν προϊόντα!

1 «Μου αρέσει»

Σε ευχαριστώ για τις ενδιαφέρουσες πληροφορίες καλε φιλε @leobatakis έμαθα
και πράγματα που δεν ήξερα.Χρόνια πολλά!!

1 «Μου αρέσει»


Κωνστάντζα χειμώνας 2019
Xiaomi MiA3

6 «Μου αρέσει»

ενας μικρος καταρακτης διπλα στο γεφυρι της Νονούλως κατω απο το χωριο Δολό Πωγωνίου. (σημερινη φωτο λιγο πριν αρχισει να σκοτεινιαζει)

10 «Μου αρέσει»

Μια φωτογραφία στο πνεύμα των ημερών από την όμορφη Δράμα!!!

7 «Μου αρέσει»


“Στραβός είναι ο γιαλός ή στραβά αρμενίζουμε;;;”
(ένα παλιό φιλοσοφικό ερώτημα :blush:)
Βαρκάδα στον Νότιο Ευβοικό… Ωκεανό!

9 «Μου αρέσει»

Ακόμα έχω τον ήχο του MZ στ αυτιά μου!

κουπαστάρισμα ως τα μπούνια βλέπω και χωρίς κυματισμό, η χαρά του του “παιδιού”

1 «Μου αρέσει»

Ήταν η μόνη μηχανή που όταν δούλευε έλεγε το όνομά της: …ΜεΖ, ΜεΖ, ΜεΖ…! :grinning:


Αμφίκλεια, Σιδηροδρομικός Σταθμός 2019

Ο χρόνος ρέει, ενώ ο χώρος απλώς "είναι"

11 «Μου αρέσει»

το λαμπατέρ…

6 «Μου αρέσει»

οκ καταλαβαινω οτι οι περισσοτεροι ειστε κλεισμενοι μεσα και δε θελω να κανω ψυχολογικο πολεμο, αλλά άνοιξη ειναι, να μη βαλουμε μια φωτο;

για οποιον αναρωτιεται για το τι δεντρο ειναι → https://el.wikipedia.org/wiki/Κουτσουπιά

5 «Μου αρέσει»

Δεν είναι κάτι φοβερό είναι μια photo που έφτιαξα στο gimp στην προσπάθειά μου να το ξαναθυμηθώ.
Την έκανα με αφορμή τη μετάβαση μου στο arch που ως τώρα το έχω καταευχαριστηθεί και με έχει βολέψει απίστευτα. Άλλο πράγμα να έχει το τελευταίο gimp το distro.

υ.γ έχω μαζέψει και μια καλή συλλογή με wallpapers αλλά δεν ξέρω που να την ανεβάσω σε περίπτωση που τα θέλει κάποιος…

10 «Μου αρέσει»

Θα μπορούσες λογικά να τα ανεβάσεις σε αυτό το φόρουμ σε νήμα που θα ανήξεις. Δεν ξέρω την γνώμη τών διαχειριστών αλλά κρίνοντας ότι οι φωτό ακόμα και από συνδέσμους σώζονται εδώ αυτομάτως, είναι κάτι εντελώς αποδεκτό. Σε κάθε περίπτωση με δεδομένο το μέγεθος που έχουν ακόμα και αρκετές εκατοντάδες wallpapers δεν βλέπω πώς μπορεί να θεωρηθεί σημαντική επιβάρυνση.

Εναλλακτικά υπάρχουν σελίδες όπως photobucket κλπ.

2 «Μου αρέσει»

Σωστά τα λέει ο @lucinos, μπορείς να τις ανεβάσεις εδώ. Προφανώς αν μιλάμε για φωτογραφίες αρκετών ΜΒ, μια συμπίεση θα βοηθούσε.

1 «Μου αρέσει»