Eγκατάσταση shared εκτυπωτή epson stylus sx125

To concept ήταν να συνδέσω ένα παλιό ενσύρματο εκτυπωτή μόνιμα σε ενα raspberry και να τον έχω συνεχώς διαθέσιμο σε όλες τις συσκευές του σπιτιού ασύρματα.
Στο raspberry τρέχει manjaro arm sway edition
O εκτυπωτής ένας epson stylus sx125
για την εγκατάσταση του driver στο rpi απαίτησε τον default driver συν τον gutenprint
από το κέντρο εφαρμογών με αναζήτηση epson εχει έναν γενικό driver για διάφορα μοντέλα
με αναζήτηση gutenprint εχει δυο πακέτα που τα εγκατέστησα και τα δυο
και με αναζήτηση cups έκανα εγκατάσταση το cups και τα dependencie του

απο τις ρυθμίσεις εκτύπωσης > προσθήκη εκτυπωτή > αναζήτηση > εμφανίζει έναν Epson Stylus SX115 - CUPS+Gutenprint v5.2.11(en)
Το γκολ εδώ νομίζω είναι ο συνδυασμός του sx115 με τον gutenprint

Σημείωση:
Πριν καταλήξω επέλεγα τον sx125 σκέτο που είναι και ο "κανονικός"του μοντέλου μου αλλά δεν εκτυπώνει σωστά το κείμενο (έβγαζε κάτι τυχαίους χαρακτήρες και κολλούσε στην μέση της εκτύπωσης)

Αφού προστεθεί ο εκτυπωτής από τις ιδιότητες του τον έκανα shared και that’s all στην ουσία

Στο android
Με αναζήτηση εκτύπωση στις ρυθμίσεις του τηλεφώνου, ανοίξα το συνδεδεμένες συσκευές>προτιμήσεις σύνδεσης>εκτύπωση>υπηρεσίες εκτύπωσης>προεπιλεγμένη>
Πάνω δεξιά μενού προσθήκη εκτυπωτή>
Στη διεύθυνση εβαλα την διεύθυνση του printer
Την βρήκα εύκολα από localhost:631/printers
Ανοίξα τον printer που εμφανίζει και αντεγραψα το url

Στα windows
Από ρυθμίσεις>εκτυπωτές>προσθήκη επέλεξα ότι η συσκευή μου δεν εμφανίζετε στη λίστα και μετά επιλογή με βάση το όνομα
Στη μπάρα αναζήτησης έβαλα το παραπάνω url και πάτησα επόμενο (και όχι αναζήτηση)
Driver δεν είχα εγκατεστημένο και δεν τον βρήκε να μου τον προτείνει(υποτίθεται πως ρωτάει τον printer και εμφανίζει αυτόματα) οπότε έβαλα έναν generic που βγάζει των windows
Μάλλον ανορθόδοξη μέθοδος αλλά μάλλον χρειάζετε για να πάρει το url για το επόμενο βήμα με την εγκατάσταση του windows driver.δε ξέρω αν εμφάνιζε τον printer αν προηγουμένως είχα συνδέσει με usb τον printer στα windows και εγκαθιστουσα τον driver.

Για την εγκατάσταση του windows driver τον κατέβασα από το επίσημο σάιτ και κατά την εγκατάσταση του όταν με ρώτησε να συνδέσω τον printer από ένα drop-down μενού επέλεξα το url που κράτησε από την προηγούμενη εισαγωγή

Περιγραφικά μάλλον ακούγονται λίγο περίεργα και σίγουρα θα βοηθούσαν κάποια screenshot για να καταλαβαίνουμε τι λέμε αλλά παρόλα αυτά ελπίζω να βοηθήσει κάποιους ακόμα και έτσι

Να σταθώ στα σημεία του gutenprint driver που χωρίς αυτόν εκτυπώνε ότι να ναι
Και την εγκατάσταση του windows driver που ήθελε το url του printer από drop down μενού

Παντως να πω οτι τα περισσοτερα ρουτερ εχουν ενσωματομενο print server που μπορει να γλυτωσει πολλα βηματα και πορους.

Ωπ
Ωραίος
Κάτσε να το δω αυτό ίσως βολεύει περισσότερο