Εγκατάσταση RustDesk χωρίς PulseAudio, PopOS

Την τελευταία περίοδο όλα γίνονται με Rust, μάλιστα και ο Linus Torvalds ανέφερε θα το φέρει πιο κοντά και στον Kernel.

image

Μια εφαρμογή που χρησιμοποιώ καθημερινά, και στην εργασία μου (20+ σταθμοί εργασίας), είναι το RustDesk.

Το RustDesk είναι ένα τίμιο FOSS alternative για AnyDesk / TeamViewer / Ammyy / κ.α. σαφώς γραμμένο σε Rust, πολύ lightweight και γρήγορο. Υποστηρίζει και local relay με πολλά features, που δεν θα τα αναφέρω στο τρέχον νήμα.

Το πρόβλημα δημιουργήθηκε με το latest 22.04 PopOS που τρέχω που “δεν” έχει PulseAudio αρά PipeWire.

Όταν ξεκίνησα λοιπόν με λήψη του ανάλογου deb από το http://rustdesk.com/ και έδωσα
sudo dpkg -i rustdesk-1.1.9.deb μου ζήτησε ότι θέλει pulseaudio & python3-pip, το δεύτερο είναι εύκολο και έτυχε να μην το έχω γιατί είναι φρέσκια η εγκατάσταση.

Για το pulse audio όμως το θέμα, εγώ ΔΕΝ το θέλω στο μηχάνημά μου, είμαι της άποψης ότι το pipe wire είναι το μέλλον του sound daemon/mixing. Και ψάχνοντας βρήκα ένα github σχόλιο που βοήθησε σε βαθμό που έχω RustDesk επιτυχώς εγκατεστημένο στο σύστημά μου, και παραθέτω τις εντολές :

$ mkdir -p newpack oldpack/DEBIAN
$ dpkg-deb -x rustdesk-1.1.9.deb oldpack
$ dpkg-deb -e rustdesk-1.1.9.deb oldpack/DEBIAN/

# modify control
$ sed -i "s/pulseaudio/pulseaudio | pipewire-pulse/g" oldpack/DEBIAN/control

$ dpkg-deb -Z xz -b oldpack newpack
sudo dpkg -i newpack/rustdesk_1.1.9_amd64.deb

Το αποτέλεσμα είναι να γίνει ξεπακετάρισμα το deb σε φάκελο, να γίνει αλλαγή με sed αντί να ψάχνει το pulseaudio να ψάχνει το pipewire-pulse και μετά ξαναπακετάρισμα.

Για το μέλλον λοιπόν, που πιστεύω θα φτιαχτεί πολύ σύντομα το requirement, αυτή είναι μια λύση που μας δίνει την δυνατότητα να τρέξουμε το φρέσκ-νέο-αγαπημένο μας remote desktop app γραμμένο σε Rust :wink:

7 «Μου αρέσει»

Ευχαριστούμε πολύ @SomniusX !!!

1 «Μου αρέσει»