Εγκατασταση linux σε παλαιο λαπτοπ με ssd

Καλησπερα. Ειμαι καινουριος στο linux και ως εκτουτου δεν σκαμπαζω γρι… Προσπαθησα να κανω εγκατασταση σε ενα παλιο λαπτοπ που εχω με δισκο ssd. Το προβλημα ειναι πως δεν βλεπει τον δισκο οταν παω να κανω την εγκατασταση. Να σημειωσω οτι στο ιδιο λαπτοπ εβαλα αρχικα windows 10 και τα εκανε εγκατασταση κανονικα. Αλλα απο ταχυτητα αστα… Καποια ιδεα? Ευχαριστω

Δωσε πληροφοριες για το μηχανημα , τον δισκο , ποια διανομη πας να εγκαταστησεις και τι εννοεις “δεν βλεπει τον δισκο”. Ποιος ? Το μηχανημα ? Η εγκατασταση ? σκρινσοτ ?

1 «Μου αρέσει»

Καλησπερα. Ειναι ενα παλαιο λαπτοπ του γαμπρου μου με sata 1 ssd patriot sata3 120 gb επεξεργαστης amd 64 bit. προσπαθησα και με kubuntu και με mint. Οταν φθανει στο σημειο να κανει την εγκατασταση και τα διαμερισματα στον δισκο το παραθυρο που ιχει τους δισκους ειναι κενο. Σε απλο δισκο οχι ssd περναει κανονικα η εγκατασταση αλλα με το γνωστο θεμα ταχυτητας. Το θσβ το τρεχει πιο γρηγορα

Ο ssd αναγνωριζεται στο bios ? Κατι παλια μηχανηματα ειχαν περιορισμους στο μεγεθος του δισκου , και αν μου λες για sata 1 μπορει να παιζει και αυτο το σεναριο.

Αν ειναι δυνατον το ακριβες μοντελο του λαπτοπ και σκρινσοτ (εικονα και απο κινητο αν γινεται) το σημειο της εγκαταστασης που δεν βλεπει τον δισκο. Μην ειναι εκει και απλα δεν υπαρχουν partitions ?

Δυστηχως δεν εχω το λαπτοπ αυτη την στιγμη εδω. Το bios τον βλεπει κανονικα. Μηπως παιζει καποιο ρολο το οτι ειναι γραμενα windows επανω του?

Καλώς ήρθες @aKIS στην παρέα μας :hugs:

Το usb stick που χρησιμοποίησες δουλεύει ως live; Mε τι πρόγραμμα το έκαψες;

Το ρωταω πληροφοριες για ενα προβλημα για ενα μηχανημα το οποιο δεν εχω στα χερια μου , ειλικρινα με ξεπερναει. Εμεις απανταμε και προτεινουμε και σε καποιο σημειο θα σταματησει η κουβεντα μεχρι να βρεθεις με το λαπτοπ και να δοκιμασεις αυτα που ειπαμε και μετα θα ξαναερθεις να μας πεις τι εγινε και οταν σου προτεινουμε νεα πραγματα θα μας πεις “Δεν το εχω το λαπτοπ αυτην την στιγμη”…και θα τραβηξει η συζητηση μεχρι το Πασχα.
Παρε το λαπτοπ και τοτε ρωτα. Τι φοβασαι ? Οτι θα αργησουμε να απαντησουμε οποτε ρωτας εκ των προτερων να εχεις ετοιμες τις λυσεις οταν θα παρεις το λαπτοπ στα χερια σου ?

Δεν σας καταλαβαινω ειλικρινα. Πολλοι το κανουν αυτο. Ρωτανε , απαντανε ανθρωποι και προτεινουν ενα σωρο λυσεις και εκει που περιμενουν ολοι ενημερωση για το τι δουλεψε και τι οχι σκαει η κλασικη ατακα “δεν το εχω το μηχανημα αυτην την στιγμη”…τι φαση δηλ…

Λυπαμε αλλα δεν μπορουσε να το φερει σημερα γιαυτο και σταματησα την συζητηση. Χθες το εδωσα με τα λινθχ δορτωμενα στον hdd. Ξερης δεν στεκομαστε ολοι με το μηχανακι στο χερι. Υπαρχουν και οικογενειες παιδια κλπ απο πισω που μας βγαζει εκτος μερικες φορες.Το μονο ευκολο ειναι η κριση η κατακριση και το να εριζουμε… Λιγο καλμα. Ρωταει κατι ενας ανθρωπος 60 ετων που πραγματικα προσπαθει να μαθει. Λιγη επιεικια δεν βλαπτει παιδια

Δεν πιστεύω ότι ο @mphxths είχε τέτοια πρόθεση και δε γνωρίζουμε τι κρύβεται πίσω από κάθε λογαριασμό. Όλα τα μέλη στο παρόν forum βοηθούν και με το παραπάνω τους νεοεισερχόμενους.

Και πάλι καλως ήρθες :slight_smile:

Ευχαριστω για το καλως ηλθα. Προσπαθω να μπω αν και λιγο αργα στον κοσμο του λινουξ. Απλα ετυχε μια παρεξηγηση. Στο δικο μου pc περασαν αμεσως αν και θελω πολυ αγωνα μεχρι να μαθω τα προγραματα. Και παλι ευχαριστω

Κανεις δεν ειπε οχι στην μαθηση. Αλλα 60 ετων ανθρωπος θεωρεις οτι μπορει να γινει κουβεντα αν δεν εχεις το μηχανημα μπροστα σου ? Μας ρωτας κατι , σου απανταμε δες αυτο , δοκιμασε το αλλο , τσεκαρε εκεινο. Και γυρνας και λες (οχι μονο εσυ αλλα και πολλοι αλλοι σε πολλα φορουμς) … δεν εχω το μηχανημα μπροστα μου. Κανεις δεν κατακρινει τις ερωτησεις ουτε το γιατι δεν εχεις το μηχανημα μπροστα σου. Αλλα τι νοημα εχει η συζητηση αν δεν εχεις το μηχανημα μπροστα σου ?

@billniakas Ειναι κλασικο φαινομενο αυτο που γινεται εδω περα. Ολοι ρωτανε για ενα μηχανημα που δεν ειναι δικο τους συνηθως και δεν το εχουν μπροστα τους. Γιατι δεν το παιρνουν μπροστα τους και μετα να ανοιξουν το θεμα και να ρωτησουν ? Μην και αν το κανουν ετσι , θα αργησουν οι απαντησεις και επειγει η κατασταση ?
Σαν να ρωταω τον μαστορα στο συνεργειο πληροφοριες για αμαξια πριν αγορασω αμαξι…τι νοημα θα ειχε?

Καλωσορισες @aKIS στην παρεα μας. Οπως βλεπεις ειμαστε μια παρεα με ζωηραδα :slight_smile:

Στο κατω μερος του laptop υπαρχει ενα σημειο που αναφερει την μαρκα και το μοντελο. Οποτε μπορεις βγαλε μια φωτογραφιουλα με το κινητο σου και ανεβασε την εδω για να δουμε τι προδιαγραφες εχει το συγκεκριμενο μηχανημα. Επισεις μια φωτογραφια με το κινητο οταν συμβαινει το προβλημα με τα διαμερισματα στο δισκο εαν το ξαναπροσπαθησεις για να δουμε μηπως κατα τυχη υπαρχει κατι λαθος στις ρυθμησεις για να σε καθοδηγησουμε καταληλως :slight_smile:

Εαν επιτρεπεται… πια διανομη προσπαθεις να του βαλεις;

2 «Μου αρέσει»