Εγκατάσταση arch σε NUC8i7HVK2

Καλησπέρα σε άπασες και άπαντες!

Εξαπανέκαθεν τους υπολογιστές μου τους έκανα με τα χεράκια μου: έψαχνα εξοντωτικά ένα ένα τα εξαρτήματα του υπολογιστή, αγόραζα γαϊδούρια κουτιά, για να χω χώρο, να βαζωβγάζω κάρτες, εξαρτήματα, δίσκους, να κάνω αναβαθμίσεις και υποβαθμίσεις, να βάζω μυριάδες φουρφούρια, για να κρατιέται δροσερός και ήσυχος ο τσιτωμένος στο overclocking επεξεργαστής / υπολογιστής κτλ κτλ… Τα τελευταία χρόνια όμως (κάτι το ό,τι παίζω παιχνίδια μία φορά το χρόνο, κάτι το ό,τι και απλούστερες κάρτες γραφικών κάνουν τα κουνιοτράμπαλα desktop effects που τόσο μου αρέσουν, κάτι το ό,τι “ου γαρ έρχεται μόνον”) άρχισα να έχω προϊόντα ερωτικά συναισθήματα για τα intel nuc.

To τελευταίο μου απόκτημα, με το οποίο σκοπεύω να αντικαταστήσω το προσωπικό μου κομπιούτερ στο σπίτι (κάτι σαν τη σύζυγό μου, ας πούμε) είναι ένα Intel NUC8i7HVK2 με 16gb μνήμη και έναν 500άρη samsung evo M.2 NVMe.

To αγόρασα πριν κάνα μήνα και ένεκες έχω απίστευτο τρέξιμο και δουλειές δεν πρόκαμα ακόμα να κάνω μία σωστή και ψαγμένη εγκατάσταση. Απενεργοποίησα την intel κάρτα γραφικών από το bios, πέταξα βιαστικά επάνω το arch (the wiki way) και το κότσαρα πάνω στην τηλεόραση να κάνει το htpc (και να δω το χαϊρι του και τα χαϊρια μου).

Πέραν της ασχήμιας της stock εγκατάστασης (ούτε fonts της προκοπής δεν έβαλα), όλα φαίνεται να δουλεύουν σωστά πλην του ήχου (μέσω hdmi στην τιβί ακούω ήχο). Σε βίντεο της πλακός (youtube, f1tv κτλ) όλα ακούγονται καλά. Όταν βάζω όμως καμιά ταινία ή σειρά με dts και άλλα τέτοια προχώ φορμάτ ήχου, τρελαίνομαι στο κρακ, κρουκ, φυσήματα κτλ.

Τις επόμενες μέρες σκέφτομαι να κάτσω να το στήσω ξανά από την αρχή, με την ησυχία μου και το πάσο μου, ψάχνοντας πριν κάνω το οτιδήποτε. Θα βάλω και kde, που είδα σε άλλα νήματα εδώ τι ωραίο που μπορεί να γίνει.

Οπότε, ήθελα να ρωτήξω: έχει κανείς εμπειρία σε εγκαταστάσεις σε η/υ με τέτοιο ζευγαράκι καρτών γραφικών (intel + amd)? Αυτά τα κρακαρίσματα στον ήχο σας παραπέμπουν κάπου (αν και πλέον για ήχο θα χρησιμοποιώ την έξοδο - καρφάκι)? Έχετε κάποια συμβουλή ή κατιτίς να μου δώκετε?

Προφανώς δεν αναζητώ μασημένη τροφή και τάισμα - απλά αν υπάρχει κάποια προγενέστερη γνώση / εμπειρία / αφετηρία, να μην ξαναανακαλύψω την αμερική…

Εννοείται ότι το thread θα το ενημερώνω προϊούσης της εγκατάστασης…

1 «Μου αρέσει»

Μου έκαναν δώρο τον Αύγουστο αυτό

δεν έχω καταφέρει, λόγω χρόνου, όχι να προσπαθήσω να κάνω εγκατάσταση, αλλά ούτε καν να το βάλω στην πρίζα.

Λογικά θα είναι το side-project του χειμώνα. Δώσε και σώσε.

EDIT: Βασικά φακ ιτ, θα το ανοίξω τώρα :crazy_face:
EDIT2: τώρα κατάλαβα γιατί μου το χάρισαν. Δεν βγάζει σήμα στην οθόνη και μάλλον δεν έβγαζαν άκρη.
here we go again

1 «Μου αρέσει»

Πάντως, αν δεν έχει hardware πρόβλημα, θα ναι piece of cake. Είναι Q4/2013, οπότε όλοι οι σύγχρονοι κέρνελς βλέπουν τα πάντα του…

1 «Μου αρέσει»

Δοκίμασα να φλασάρω BIOS αλλά δεν ακούει, οπότε θα το λύσω τελείως να μετρήσω και τα ρεύματά του, και το άφησα για σήμερα. Δεν είναι τίποτα τρελό από specs απότι διάβασα αλλά για το γραφείο είναι λουκούμι. Αν πάνε όλα καλά θα κάνω και πατέντα να μπαινοβγαίνει πίσω από οθόνη.

Μία λύση που μπορείς να δοκιμάσεις είναι να εγκαταστήσεις alsa-utils και pulseaudio. Η εγκατάσταση γίνεται με τον συνηθισμένο τρόπο.

pacman -S alsa-utils pulseaudio

Το pulseaudio θεωρείται από τους καλύτερους drivers ήχου που υπάρχουν, οπότε δεν είναι και πολύ πιθανό να έχεις προβλήματα.

2 «Μου αρέσει»

Pulseaudio είχα στημένο… (και alsa-utils)…

Τότε μάλλον υπάρχει κάποιο λάθος με την εγκατάσταση. Κατέβασε ένα καινούργιο ISO, επαλήθευσέ το και ξαναστήσε το σύστημα.

Η “εύκολη” λύση του reinstall είναι αυτό ακριβώς που απεχθάνομαι να κάνω.

Εν πάσει περιπτώσει, για το λόγο και μόνο ότι την πρώτη εγκατάσταση την έκανα πολύ πολύ βιαστικά, χωρίς ψάξιμο και δεν είχα βάλει KDE (που θέλω να βάλω), τελικά θα κάνω εγκατάσταση.

Έχω την αίσθηση ότι επειδή τώρα ήχο θα ταϊζω από το “καρφάκι” και όχι μέσω hdmi, δεν θα έχω κανένα πρόβλημα.

Anyway, I will keep you posted… :upside_down_face:

πόσο σε νιώθω, για αυτό το λόγο έχω μηχανάκι στο γραφείο με windows XP 11(!!) χρόνια.

1 «Μου αρέσει»

Πολλές φορές η επανεγκατάσταση είναι πιο συμφέρουσα από άποψη χρόνου από το να κάθεσαι με τις ώρες να βρεις τι φταίει. Φυσικά αν έχεις χρόνο και όρεξη καλό είναι να κάθεσαι και να του βγάζεις τα μάτια μέχρι να βρεις τι και πως, μαθαίνοντας.

Λοιπόόόνν… Ας είμαι on topic για μία φορά… :crazy_face:

Χθες το απόγιομα έκατσα να κάνω εγκατάσταση arch + kde - the wiki way. Έβαλα και networkmanager και pulseaudio (ως είθισται)…

Οι εμπειρίες μου και οι εντυπώσεις μου δεν είναι καλές… :japanese_goblin:

Τρία προβλήματα αντιμετώπισα κυρίως: το ένα εντελώς ακατανόητο, το οποίο λύθηκε μόνο του - το άλλο επίσης ακατανόητο, και ελπίζω να λυθεί με workaround που θα έκανα ούτως ή άλλως… Το τρίτο το αντιμετώπισα the kde way. Το θέμα με τον ήχο που περιέγραψα σε παλιότερο μήνυμα (σε προηγούμενη εγκατάσταση) δεν το συνάντησα, μιας και ήχο ταϊζω πλέον στα ηχεία από την έξοδο ήχου (το γνωστό καρφάκι)

  1. Πολύ πολύ πολύ (μα πάρα πολύ!!) κακή η αρχική εγκατάσταση και οι αρχικές ρυθμίσεις στο networkmanager (ή έστω στο applet, οπότε έπαιρνε μπάλα και το network manager). Έχω κάνει ουκ ολίγες εγκαταστάσεις arch με cinnamon (και άλλα distros) - τέτοιο χάλι ποτέ. Τα network connections ήταν κουκουρούκου (ούτε καν στις mac address ή στο device name των καρτών δικτύου δεν ήταν “κλειδωμένα” - το autonegotiation ήταν off) με αποτέλεσμα το δίκτυο να είναι ό,τι να ναι. Όταν το πήρα χαμπάρι και το ρύθμισα, για έναν ακατανόητο λόγο επί ένα 10λεπτο το networkmanager έκανε διαρκώς και διαδοχικώς activate και deactivate το interface. Μετά από ένα δεκάλεπτο αίφνης έστρωσε… :astonished:

  2. To monitor μου έχει τρεις εισόδους: μια hdmi, μία dp και μία dvi. Στις δύο τελευταίες σηκώνει ανάλυση 2560x1440 και στην hdmi έως 1920x1200 (μην με ρωτάτε γιατί - dell είναι αυτή). Έως χθες είχα συνδεδεμένο στο monitor ένα λίγο παλιότερο intel nuc με dvi καλώδιο (το συνέδεα με hdmi adaptor στην hdmi θύρα του nuc) και είχα ανάλυση 2560x1440 κανονικά. Χθες πήρα en block καλώδιο και hdmi adaptor από το παλιό nuc και το σύνδεσα στην hdmi θύρα του καινούριου nuc. Το οποίο αρνούνταν να σηκώσει ανάλυση πάνω από 1920x1200. Έκανα τα γνωστά και ενδεδειγμένα the wiki way (xrandr, addmode κτλ), αλλά πάπαλα. Άλλο πάλι και τούτο… Δεν το έψαξα παραπάνω (πχ παίζει πιθανότητα η hdmi θύρα του καινούριου nuc να μην βγάζει την “ενδιάμεση” ανάλυση??? :anguished: ) γιατί σήμερα λογικά καταφτάνει το κομψότατο displayport <-> minidisplayport καλώδιο που είχα παραγγείλει. Εκεί θα δω τι γίνεται, μιας και αυτή θέλω να είναι η τελική συνδεσμολογία…

  3. Το pamac-aur μου ριξε “dumped core”… :exploding_head: Και θυμήθηκα ότι και στην προηγούμενη (πολύ βιαστική και τσαπατσούλικη) εγκατάσταση το έκανε - ακριβώς λόγω τσαπατσουλιάς και προσωρινότητας, είχα βάλει το pamac-classic το οποίο δούλεψε ρολόι. Εν πάσει περιπτώσει, στην τωρινή εγκατάσταση ούτως ή άλλως είχα σκοπό να βάλω το octopi, όπερ και έπραξα, οπότε και αυτό το πρόβλημα πήγε στις καλένδες (και στις αύλακες του οπισθεγκεφάλου μου ως ανησυχία)… Πλην όμως συνέβη και δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί…

Αβντά προς το παρόν… Αν κάποιος έχει να προσφέρει κάποιο feedback, είμαι όλος αυτιά!

Update 5/10: Έφτασε το καλώδιο που περίμενα (ένα γλυκύτατο, λεπτότατο displayport <-> mini-displayport που σηκώνει 8Κ) και κατευθείαν μπούταρα σε 2560x1440 αυτόματα. :upside_down_face:

2 «Μου αρέσει»

Λοιπόόόννν…

Μια βδομάδα είμαι μετά την εγκατάσταση. Το ρημάδι δουλεύει αρκετά καλά… Καναδυό κουλαμάρες μου έχει κάνει (μία φορά δεν έκανε resume από suspend, ο εκτυπωτής αρνείται να εκτυπώσει ένα συγκεκριμένο pdf…). Θα βλέπω, θα ψάχνω και θα ενημερώνω…

Μια αρνητική εντύπωση που μου έκανε το kde είναι ότι τα κάνει λίγο σαρδάμ σε ό,τι αφορά στη γλωσσική υποστήριξη… Θαυμάστε:

Τρεις γλώσσες σε ένα παραθύρι! Ομορφιά! :japanese_goblin:

Στο plasma translations έχω βάλει (με σειρά) ελληνικά, αγγλικά και γερμανικά. Στο formats έχω βάλει region Ελλάδα (όπως βλέπετε και στο screenshot που ακολουθεί).

Το /etc/locale.conf μου έχει μόνο τη γραμμή LANG=en_US.UTF-8

Πώς στα κομμάτια κατέληξα με αυτό το translingual αποτέλεσμα, πραγματικά δεν το καταλαβαίνω… Bug? Έχει κανείς καμιά ιδέα?

Anyway, θα γυρίσω όλα τα settings σε αγγλοαμερικάνικα (εκτός από τα formats) και θα δω… Λογικά θα στρώσει.

Θα επανέλθω, με το αποτέλεσμα. Εννοείται ότι αν έχετε κάποια ιδέα, σφυράτε! :wink:

3 «Μου αρέσει»