εγκατάση με το make install ή μέσω package manager

Έχω μερικές απορίες … .
επειδή πολλοί χρησιμοποπούμε διανομές που είναι καλώς ή κακώς πίσω σε πακέτα
όταν κάνουμε εγκαταστάση μεσω compiling το κάνουμε γίνετε εγκαταστάση στο

/usr/local 

που είναι σαν το

~/.local

που έχουμε στο home directory
ενώ ολά τα πακέτα που που τα κάνες εγκαταστάση μέσω με package manager τύπου deb/rmp
μπαινουν στο

/usr/

εφόσον έχω μια σταθέρη διανομή τύπου debian stable / rocky linux και δεν είναι rolling
γιατί να μην κανω εγκατάσταση μερικά προγραμμάτα που θέλω να είναι στην τελευταία εκδόση ;

Είναι δύσκολη η διαχείριση όταν θα έχεις πολλά τέτοια προγράμματα, από την πλευρά των ενημερώσεων και της συμβατότητας βιβλιοθηκών, καθώς σε αυτό βοηθάει το επίσημο package management των διανομών.
Αυτό δεν σε αποτρέπει βέβαια από την χρήση τέτοιων πρακτικών εάν μιλάμε για μικρό αριθμό προγραμμάτων.
Εάν όμως προτεραιότητα σου είναι οι τελευταίες εκδόσεις σε περισσότερα προγράμματα, σκέψου σοβαρά την μετάβαση σε rolling release διανομή, καθώς η σταθερότητα εκεί δεν είναι τόσο άσχημη όσο διαφημίζεται.
Να προσθέσω επίσης ότι υπάρχει και το διαφορετικό packaging format τύπου snap, flatpak, AppImage που έρχεται να αντιμετωπίσει τέτοια προβλήματα, ρίξε μια ματιά και εκεί.

δεν αντιλέγω αλλα θα προτιμούσα πχ να έχω μερικά προγραμμάτα πχ transsmission-gtk και htop-vim ετσι

δοκιμάσα να έχω devuan ceres( δηλαδη το λεγόμενο sid ) και είχα μερικά προβλημάτα με το git να το κάνω να δουλέψει με το gpg … για αυτο και πάλι είπα να βάλω devuan stable

1 «Μου αρέσει»