Earbuds bluetooth μη αναγνωρισιμα

Καλησπέρα αας !

Το πρόβλημα έχει ως εξής.
Έχω τα Lenovo Wireless Earbuds (PS-1551B), δουλεύουν μια χαρά σε άλλες συσκευές, άλλα στο λαπτοπ μου ενω συνδέεται δεν αναγνωρίζετε ως ακουστικά, ακομα και στης ρυθμίσεις ήχου δεν εχει επιλογή για για earbuds. Επίσης όταν κάνει pair την πρώτη φορά πάντα, κάνει το verification με τους αριθμούς.
Info
Το λαπτοπ είναι lenovo T430 με Fedora 37 workstation, και Kernel: Linux 6.4.13-100.fc37.x86_64.
Μερικές φωτογραφίες και πληροφορίες που συνέλεξα.


Screenshot from 2023-09-09 13-46-05

Θέλω βοήθεια για το πως να επιλύσω αυτο το πρόβλημα.

1 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα, έχεις κάποιον εξωτερικό USB bluetooth adapter για να δεις εάν δουλεύει απρόσκοπτα με αυτόν?

1 «Μου αρέσει»

Δυστυχώς όχι δεν έχω.

Δεν θυμάμαι λεπτομέρειες, είχε πάρε το μάτι μου αλλαγή στο configuration του bluetooth (/etc/bluetooth/main.conf) για τα earbuds.

Δοκίμασε να ενεργοποιήσεις το
ControllerMode = bredr
Το default value είναι dual.

Προφανώς restart το bluetooth.service και δοκίμασε από την αρχή pairing, connect, trust.

EDIT
Βρήκα το link
Δες το τέλος.

3 «Μου αρέσει»

Λοιπόν ακολούθησα της οδηγίες, αλλα τίποτα, επίσης αναρωτιέμαι αν πρέπει να αφιερώσω την #, μιας και το main.conf δεν εχει guide η documentation.

Προφανώς διαγράφεις τη δίεση.
Τα configuration files δεν έχουν guide ή documentation. Μπορεί να έχουν comments. Εσένα γιατί μπορεί να σε ενδιαφέρει;

1 «Μου αρέσει»

καλα τα λες εσύ αλλα με το μυαλό που είχα εκείνη τι μέρα(κουρασμένος ), έπρεπε να ρωτήσω.

Τα configuration files δεν έχουν guide ή documentation. Μπορεί να έχουν comments.

Αυτό δεν το ήξερα για τα configuration files, περίμενα να βρω κάτι σχετικά με το main.conf στην αρχή άλλα δεν βρήκα, comments βρήκα και ηταν χρήσιμα.

Ακολούθησα της οδηγίες και το μόνο καινούργιο που είδα είναι " error updating services: Host is down (112)", εκτελώντας “sudo systemctl status bluetooth.service” στον terminal, τα Earbuds δεν δούλεψαν.

Μάλλον δεν σε καταλαβαίνω.
Ζητάς status σε ένα service και δεν δουλεύει; Γιατί να δουλέψει;

Κάνε διαγραφή του bluetooth profile, restart το service και ζεύξη μέσω bluetoothctl. Και πάλι restart bluetooth service και ζήτα status. Αν δεν δουλεύει επαναφορά του ControllerMode σε dual. Και ξανά restart & status.
Τσεκάρισε με bluetoothctl info 45:FC:02:00:ae:73

Και μία δεύτερη σκέψη.
Κοίταξα πάλι (κακώς δεν το είδα από την αρχή - my bad) το info του bluetoothctl δείχνει ότι τα buds είναι paired, connected και trusted.
Συνεπώς υπάρχει bluetooth connectivity.
Με αυτό κατά νου, θα αναζητούσα τη λύση του προβλήματος στον ήχο και τη διαχείριση του A2DP Sink, πιθανώς αλλαγή codec σε SBC.
Δεν γνωρίζω πως κουμαντάρει η f37 τον ήχο (pulse? - pipewire? - wireplumber?), το pactl info θα σε βοηθούσε.

2 «Μου αρέσει»

Κατάλαβα, θα πράξω και θα δω τι γίνεται ευχαριστώ