Δυσκολία επέκτασης Linux Partition

Καλησπέρα σας,

Όπως αναφέρει ο τίτλος δυσκολεύομαι να επεκτείνω το partition του σκληρού δίσκου στο οποίο τρέχουν τα Linux. Είχα δώσει μόνο 60 GB κατα την εγκατάσταση τα οποία κοντεύουν να γεμίσουν.

Πιό συγκεκριμένα, έχω εκγαταστήσει το Gparted με το οποίο και προσπαθώ να ξανακάνω διαμοιρασμό αλλά δεν τα καταφέρνω. Μέχρι στιγμής έχω αποδεσμέυσει κάπου στα 80GB(unllocated) από το partion των Windows και θα ήθελα να τα μεταφέρω σε αυτό των Linux.

Φωτογραφία του Gparted.
https://imgur.com/tE2q0Az

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

1 «Μου αρέσει»

θα ρωτησω κάτι χαζο. το κάνεις με το δισκο αποπροσαρτημενο με κάποιο live μεσον ετσι δεν είναι;

1 «Μου αρέσει»

Όχι, προσπαθώ όσο τρέχουν live στο δισκο τα linux, και μάλλον αυτό είναι το πρόβλημα. Εγώ θα ρωτήσω κάτι χαζό πάνω σε αυτό μιάς και είμαι προτάρης στα linux ακομα. Πως ακριβώς το κάνεις αυτό; έχεις έτοιμο το στικακι όπως όταν πας να εγκαταστήσεις τα linux για πρώτη φορά;

Καλησπέρα και καλώς ήρθες, ναι το Live περιβάλλον, όπως το περιγράφεις, απλά δεν θα κάνεις εγκατάσταση αλλά χρήση/δοκιμή της διανομής.

2 «Μου αρέσει»

ανοίγεις στο live μεσον το gparted και εκει κάνεις πρωτα αποπροσάρτηση του partition που θελεις να αλλαξεις μεγεθος.και μετα αλλάζεις μεγεθος. υποψιν οτι μπορεί να παρει αρκετή ωρα.

2 «Μου αρέσει»

Αν κατάλαβα καλά προσπαθείς να κάνεις την επέκταση του partition την ώρα που δουλεύεις στο λειτουργικό (linux) όπως θα έκανες και στα windows, αν είναι έτσι τότε αυτό δεν μπορεί να γίνει στο linux, πρέπει να γίνει από live περιβάλον όπως σου περιγράφει ο @MetFM

1 «Μου αρέσει»

Καλώς όρισες @stavrosv !!!
Νομίζω ότι η φωτογραφία είναι λίγο θολή.
Έχεις dual boot με windows 10; Η διανομή είναι linux mint ;
Κάνε ένα backup πρώτα σε εξωτερικό δίσκο μη γίνει κανένα λάθος.

2 «Μου αρέσει»

Καλώς όρισες.
Όπως σού ανέφεραν οι συμφορουμίτες, πρέπει να ξεκινήσεις το gparted από live για να έχεις τη δυνατότητα αλλαγής μεγέθους στο partition τού λειτουργικού.
Εγώ θα ήθελα να εστιάσω σε κάτι άλλο που πιστεύω ότι θα πρέπει να προσέξεις.
Η κατάτμηση ρ3 (649 MiB, ntfs), απ’ όσο ξέρω είναι η recovery partition των Windows. Αν μείνει εκεί , θα σε εμποδίσει να πάρεις χώρο από το unallocated των ≈80G.
Σκέψου αν θες να την καταργήσεις, διαβάζοντας εδώ.
Αν θες να την κρατήσεις, πολύ φοβάμαι ότι δεν είναι τόσο απλό να μεταφερθεί αριστερά. Όχι γιατί δεν γίνεται, αλλά γιατί δεν νομίζω να την αναγνωρίζουν τα Windows (ως recovery partition), αν η μεταφορά γίνει μέσω gparted. (Δεν το έχω κάνει, ίσως κάποιος φίλος έχει εμπεριστατωμένη άποψη). Σε κάθε περίπτωση, η μεταφορά γίνεται, με μέθοδο που περιγράφεται εδώ.
Τέλος, το unallocated τού 1 Mib πριν την κατάτμηση τού Linux, δεν είναι τυχαία εκεί, υπάρχει για κάποιους λόγους. Καλό θα ήταν να κρατήσεις unallocated χώρο 1 MiB, ακόμα κι αν το βάλεις στο τέλος.
Καλή επιτυχία!

1 «Μου αρέσει»

Φιλε βάλε σε άλλο δίσκο τα Linux,αυτά τα πείραματα τα έχω κάνει και γω και θα έχεις συνέχεια προβλήματα.

2 «Μου αρέσει»

Το πιο απλό είναι να δημιουργήσεις μια νέα κατάτμηση για λίνουξ και να την κάνεις μόνιμη προσάρτηση με το /etc/fstab Στην κατάτμηση αυτή φτιάξε φάκελο για τον χρήστη σου και δώσε δικαιώματα στον χρήστη σου (δεν χρειάζεται να μεταφέρεις τον home, είναι απλά επιπλέον χώρος) και βουαλά έχεις χώρο να βάλεις πράγματα και παιχνίδια στο steam και ότι άλλο θες. για το κυρίως σύστημα 60 γίγα είναι υπεραρκετά. Με κατάλληλα συμβολικά λινκ μπορείς να κάνεις την πρόσβαση πιο εύκολη.

4 «Μου αρέσει»

οπως βλέπω τα partition εγω θα κολαγα το p3 που είναι τα διαγνωστικά των windows διπλα στο μεγάλο partition των win. και μετά θα μεγαλωνα του λινουξ οσο είναι το κενο αφηνοντας στο τέλος το κενο 1mb. kai αν ήταν δικός μου θα τα εσβηνα όλα και μόνο linux.

Για μελλοντικά, το να επεκτείνεις προς τα αριστερά είναι κάπως χρονοβόρα (και επικίνδυνη, προτείνεται να κάνεις backup) διαδικασία.

Αυτό διότι το filesystem (ext4 στη προκειμένη περίπτωση) λειτουργεί σχετικά με την αρχή του partition. Αν επέκτεινες προς τα αριστερά είτε θα είχες χώρο που δεν μπορεί διευθυνθεί είτε καταστροφή του filesystem. Έτσι, αν και τεχνικά όχι αναγκαίο, πρακτικά η επέκταση ενός partition μπορεί να γίνει μόνο στα δεξιά και επέκταση προς τα αριστερά ουσιαστικά σημαίνει πρώτα μετακίνηση του partition στα αριστερά (sector/block με sector/block) και στη συνέχεια επέκταση προς τα δεξιά (του partition–βασικά διαγραφή και μετά δημιουργία νέου που καταλαμβάνει το ζητούμενο χώρο–και του filesystem ώστε να καλύψει το κενό χώρο).

Σαν παράδειγμα της δύναμης του Linux είναι δυνατό κάτι τέτοιο να γίνει live. Δημιουργείς και μπαίνεις σε ένα temp root σε ramdisk. Στη συνέχεια κάνεις unmount το παλιό και μπορείς να κάνεις ότι θες σε αυτό.

Αυτά πληροφορικά. Το καλύτερο είναι ότι είπαν οι υπόλοιποι παραπάνω.

1 «Μου αρέσει»

Ήταν τόσο απλό όσο το περιγράφεις, ευτυχώς όλα πήγαν καλά.

Τελικά αφαίρεσα το recovery partition των windows το οποίο μου δημιούργησε κάποιο πρόβλημα στα windows, δεν μπορούσα να τα τρέξω και έτσι έκανα recovery μέσω usb. Ύστερα επικεντρώθηκα στην επέκταση του partition των linux, η οποία έγινε κανονικά δίχως κανένα πρόβλημα σύμφωνα με τις οδηγίες.

1 «Μου αρέσει»

ετσι όπως πάει με τα προβλήματα που προκύπτουν, δεν το βλέπω άσχημη ιδέα.

1 «Μου αρέσει»

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 2 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.