Δυναμικά φόντα στο Gnome ανάλογα με την ώρα της ημέρας

Στον υπολογιστή μου συνήθως έχω κάποιο τοπίο σαν φόντο. Τα τελευταία χρόνια την έχω να αλλάζει ανάλογά με το αν είναι μέρα ή νύχτα μαζί με το θέμα του γραφικού περιβάλλοντος. Φωτεινά χρώματα και ένα ηλιόλουστο τοπίο την ημέρα και σκούρο θέμα και κάποιο νυχτερινό τοπίο τη νύχτα. Αλλά δε θα ήταν ωραίο να είχα περισσότερα βήματα; Άλλη εικόνα το πρωί, άλλη το μεσημέρι, άλλη το απόγευμα και άλλη την ώρα του σοβαρού προγραμματισμού, λίγο πριν λαλήσουν τα πουλάκια;

Ας εγκαταστήσουμε ένα να δούμε τι είναι

Πάμε εδώ

Βλέπουμε τι μας αρέσει και

curl -s "https://raw.githubusercontent.com/saint-13/Linux_Dynamic_Wallpapers/main/Interactive_Install.sh" > install.sh* https://crates.io/crates/sky-color-wallpaper

sudo bash install.sh

Οι οδηγίες στο αποθετήριο είναι λάθος. Οι παραπάνω εντολές είναι οι σωστές

Δε βρήκαμε κάτι να μας αρέσει;

curl -s "https://wallpapers.manishk.dev/install.sh" > install2.sh

και μια από τις παρακάτω εντολές

bash ./install2.sh  A_Certain_Magical_Index 
sudo bash ./install2.sh  A_Certain_Magical_Index --global

Αντικαταστήστε το A_Certain_Magical_Index με κάποιο άλλο κωδικό που θα βρείτε εδώ:

Στη συνέχεια επιλέγουμε το φόντο κανονικά

Στην εικόνα με κόκκινο βέλος δείχνω πως ξεχωρίζεις ένα δυναμικό φόντο

Λίγο βαθύτερα

Ας δούμε τι αρχεία εγκαταστήσαμε. Μπορείς να τα εγκαταστήσεις και για ένα μόνο χρήστη ή για όλους τους χρήστες. Το sudo παραπάνω μας δείχνει πως τα βάλαμε για όλους τους χρήστες.

Για το A_Certain_Magical_Index θα βρούμε τον φάκελλο /usr/share/backgrounds/gnome/A_Certain_Magical_Index-timed που περιέχει τις εικόνες

To συγκεκριμένο μάλλον το παρακάνει, συνήθως έχουν λιγότερες.

Επίσης, θα βρούμε το αρχείο /usr/share/backgrounds/gnome/A_Certain_Magical_Index-timed.xml όπου ορίζονται οι χρόνοι και οι εικόνες

H δομή είναι απλή, από μια αρχική ημερομηνία ορίζουμε τις εικόνες (προσοχή με απόλυτα paths) και πόσο χρόνο θα εμφανίζονται καθώς και πόσο χρόνο θα κρατήσει η μετάβαση. Δυστυχώς, δεν υπάρχει πουθενά η τεκμηρίωση των κλειδιών του XML.

Καλύτερα βέβαια να χρησιμοποιήσουμε κάποιο γραφικό εργαλείο

flatpak install flathub com.github.maoschanz.DynamicWallpaperEditor

Δεν τελειώσαμε όμως. Για να το δούμε σαν επιλογή στον πίνακα ελέγχου θέλει άλλο ένα αρχείο XML. Θα πρέπει να είναι στη θέση ~/.local/share/gnome-background-properties/ ή στη /usr/share/gnome-background-properties/. Θα περιέχει τα παρακάτω:

<?xml version="1.0"?>
<!DOCTYPE wallpapers SYSTEM "gnome-wp-list.dtd">
<wallpapers>
  <wallpaper deleted="false">
    <name>A_Certain_Magical_Index</name>
    <filename>/usr/share/backgrounds/gnome/A_Certain_Magical_Index-timed.xml</filename>
    <options>zoom</options>
  </wallpaper>
</wallpapers>

Αυτό είναι το πρώτο μέρος σχετικά με τα δυναμικά φόντα στο Gnome. Θα ακολουθήσει άρθρο για το πως να κλέψουμε δυναμικά φόντα από ένα Mac κατ τα αρχεία HEIC καθώς και πως μπορούμε να έχουμε κάτι ανάλογ* crates.io: Rust Package Registry
ο σε άλλα γραφικά περιβάλλοντα, με λίγο systemd.

Διαβάστε στην συνέχεια

4 «Μου αρέσει»

Συνέχιση της συζήτησης από το Δυναμικά φόντα στο Gnome ανάλογα με την ώρα της ημέρας:

Καλημέρα. Αν θελήσω να κάνω απεγκατάσταση, πως γίνεται?
Καλή Ανάσταση και Καλό Πάσχα!

Δεν είναι κάποιο λογισμικό για να το κάνεις απεγκατάσταση. Είναι απλά κάποιες εικόνες. Απλά επιλέγεις κάποια άλλη εικόνα σαν φόντο και διαγράφεις τις εικόνες αν έχεις πρόβλημα χώρου στον δίσκο.

ΥΓ: Γιατί άνοιξες νέο θέμα ;

Δεν ήξερα πως να στείλω το μήνυμα. Συγνώμη. Πάντως εμένα μου κατέβασε 2 εικόνες μόνο και έπιασε 600 Mb χώρο.

Όταν εννοείς 2 εικόνες εννοείς πλήρη θέματα ή ένα θέμα με 2 εικόνες; Ποιο συγκεκριμένα εγκατέστησες.

Μιας και συνήθως μπορεί να είναι μέχρι και 24 εικόνες με αναλύσεις συχνά μέχρι και 5Κ είναι λογικό να παίρνουν κάμποσο χώρο στον δίσκο.