Dynamic DNS updates

Μια γρήγορη σημείωση σχετικά με το Dynamic DNS και τα updates. Δε θα το έλεγα άρθρο, αλλά δε βρήκα κάποια κατηγορία για mini (ή και σούπερ μίνι :slight_smile: ) οδηγούς.

Αν έχετε ορίσει στο σύστημά σας τους DNS resolvers της Cloudflare (1.1.1.1, 1.0.0.1), αργούν αρκετά να λάβουν τις ενημερώσεις από τους nameservers της FreeDNS (freedns.afraid.org) (τουλάχιστον σήμερα, που είχα και άλλο πρόβλημα με το DNS, δε ξέρω αν είναι γενικό το θέμα ή απλά έτυχε).

Δοκιμάζοντας τους resolvers της Google (8.8.8.8, 8.8.4.4), οι ενημερώσεις είναι πολύ γρήγορες (σίγουρα < 5min).

The End

Αν και ειναι πιο γρήγοροι της Google, λόγω του ότι ο DNS server μπορεί να αποτυπώσει την κίνηση ενός πελάτη στο διαδίκτυο, πρέπει να βάλουμε στην εξίσωση και το ζήτημα της ιδιωτικότητας πριν αλλάξουμε τους servers.

3 «Μου αρέσει»

Συμφωνώ. Απλά αναφέρω την παρατήρηση από τεχνική σκοπιά, για κάποιον που για κάποιο λόγο δε μπορεί να περιμένει εκείνη τη στιγμή. Εγώ πχ καιγομουν να δω γρήγορα μια security camera και είχε αλλάξει λίγο πριν η dynamic ip του 3g modem.

Για το θέμα της ιδιωτικοτητας επέλεξα να μη το αναφέρω για να μη μακρυγορησω. Εξάλλου, έχουν γράψει πολλοί και πολύ καλύτερα απ ότι θα έγραφα εγώ περί αυτών. Πάντως συμφωνώ ότι η Google δε πρέπει να είναι πανάκεια.

1 «Μου αρέσει»

Κατάλαβα το σενάριο χρήσης της αλλαγής που πρότεινες, πιο πολύ για λόγους πληρότητας έγραψα το σχόλιο παρά για διασκαλιστικη παρέμβαση :slight_smile: -

1 «Μου αρέσει»

Ερωτηση… τα updates για το Dynamic DNS στα οποια αναφερομαστε γινονται μεσω προγραμματος ανανεωσης στον υπολογιστη (dynamic dns client) ή μεσω του εκαστοτε δρομολογητη (router)?

Ισχυει η εν λογω καθηστερηση αν ο δρομολογητης κανει την ανανεωση στην IP?

Το update που ανέφερα γίνεται μέσω cronjob στο Linux. Εχω την ίδια dynamic ip να αντιστοιχιζεται και σε άλλο dynamic domain μέσω router (από άλλο παροχο dyn dns) αλλά έκαναν ένα λάθος χθες στις ρυθμίσεις τους και δεν έπαιζε, γι αυτό ψάχτηκα με εναλλακτικό παροχο και cronjob μέσω του OS. Αν ενδιαφέρει, μπορώ να αναφέρω πιο αναλυτικές λεπτομέρειες αύριο.

1 «Μου αρέσει»

Τα δικα μου Dynamic DNS (το κυριο μου domain με 5 subdomains και ενα δευτερευων), τα εχω ολα μεσα απο τον δρομολογητη που εχω φτιαξει (IPFire με τις τελευταιες ενημερωσεις που τρεχει σε ενα παλιο AMD διπυρινο μηχανιμα με μια wifi καρτα και 3 Gigabit Ethernet καρτες σε απλες PCI θυρες). Για αυτους που χρειαζονται λυση dynamic DNS μεσω desktop υπολογιστη στο Debian και κατ’επεκταση και στο Ubuntu/Mint/Elementary και διαφορες Ubuntuειδεις διανομες υπαρχει το ddclient που υποστηριζει το FreeDNS καθως και Νο-IP,DynDNS και αλλους παροχους Dynamic DNS Domains.

Θα ειχε ενδιαφερον να αναφερουμε ομως πια λυση βρηκες που περνας με cronjob ανα τακτα χρονικα διαστηματα :slight_smile: