Dual boot 20.04 LTS

  • Prt Scrn για εικόνα της επιφάνειας εργασίας
  • Alt+Prt Scrn για εικόνα του επιλεγμένου παραθύρου
  • Shift+Prt Scrn για εικόνα μιας περιοχής που θα επιλέξεις

Οι εικόνες σώζονται στο φάκελο ~/Pictures ή ~/Εικόνες

2 «Μου αρέσει»

@Carsed85 Η πρωτη εντολη δεν μας ειπε κατι καινουργιο , αναμενομενο. Η δευτερη εντολη , θελει αλλα εισαγωγικα , τα μονά που ειναι στο ιδιο κουμπι με τα διπλά.
Η πλακα ειναι οτι οπως την εγραψα στο ποστ μου ειναι σωστη. Αν την κανεις copy/paste στο τερματικο (μολις το εκανα δηλ) , αλλαζουν τα εισαγωγικα!! :slight_smile:
Καντην copy/paste και απλα αλλαξε τα εισαγωγικα με το χερι.
Ολα αυτα τα κανουμε διοτι , αν εχει 2 καρτες το μηχανημα πρεπει να περασουμε τους drivers μεσω αλλου πακετου απο ο,τι στην περιπτωση που εχει μονο μια καρτα , την nvidia.

Kατα πασα πιθανοτητα εχει μονή καρτα , την nvidia και θα πρεπει να μαντεψουμε ποιον driver πρεπει να περασεις , τον 340.x ή τον 390.x . Το ubuntu προτεινει τον 390.x . Αρα ισως αυτον πρεπει να περασεις και ο Θεος μαζι σου.

sudo apt install xserver-xorg-video-nvidia-390

για να τον περασεις.
ή

sudo ubuntu-drivers autoinstall

ή πας στο προγραμμα “additional drivers” , επιλεγεις τον πρωτο που λεει 390 και πατας “apply changes”.
Ολα οσα εγραψα , το ιδιο πραγμα θα κανουν , ο,τι σε βολεψει …

1 «Μου αρέσει»

χτύπησα
sudo ubuntu-drivers autoinstall

@Carsed85 Aπο ο,τι βλεπω τον περασε. Κανε reboot και αν φορτωσει τα παντα κανονικα , εισαι κομπλε.
Τωρα κατι i386 πακετα , δεν ξερω πως του ρθε και τα περασε…

1 «Μου αρέσει»

πως θα το .αταλάβω?υπάρχε. εντολη?
το πλη.τρολόγ.ο μου :-1: :-1: :-1:

Πως θα καταλαβεις οτι τον περασε ? Διαφοροι τροποι , π.χ.

  1. Αν πας στο “additional drivers” θα εχει επιλεγμενο τον 390.x. Τον πρωτο δηλ.
  2. Σε τερματικο αν χτυπησεις “lsmod |grep nvidia” (χωρις εισαγωγικα προφανως) θα πρεπει να σου βγαλει καποια αποτελεσμα. Αν δεν σου βγαλει κανενα υπαρχει προβλημα.
    Επισης αν χτυπησεις “lsmod |grep nouveau” ΔΕΝ πρεπει να σου βγαλει αποτελεσματα.
  3. Στο τερματικο αν χτυπησεις “lspci -k” και πας και βρεις την nvidia , εκει που αναφερει τον driver της θα πρεπει να λεει “nvidia” και τιποτα αλλο.
1 «Μου αρέσει»

Το συγκριτικά απλούστερο για να δει κανείς όλες τις πληροφορίες είναι η εντολή

inxi -F
1 «Μου αρέσει»

Eυχαρστώ
γlα τlς απαντήσες σας
ήταν απαρα.τητες γlα το entry μου στο gόσμο του ubuntu
θα to αφήσω ως έχεl

@Carsed85 Δυο καρτες γραφικων τελικα. Λογικα πρεπει να εγκαταστησεις και το πακετο “nvidia-prime”.
Νομιζω μετα ειναι διαθεσιμο και το “nvidia x server settings” , οπου στην καρτελα Prime Profiles διαλεγεις με ποια καρτα θα δουλευει το ubuntu.
Εχω καιρο που εβαλα το ubuntu στο μηχανημα μου ( που εχει 2 καρτες) αλλα νομιζω αφου δηλωσεις να παιζεις με την intel , μπορεις να κανεις δεξι κλικ σε διαφορες εφαρμογες και να επιλεξεις “Launch in dedicated graphics card” ή καπως ετσι δεν θυμαμαι πως το λεει ακριβως και να τρεχεις την εφαρμογη με την nvidia.
Λιγο πονεμενη ιστορια τα διπλά γραφικα στο linux.

ΥΓ: Βλεπω gnome 3.36.x . Ξεχασα οτι εισαι στο ubuntu 20.04. Προσωπικη αποψη , να αναβαθμισεις σε 20.10 μιας και εκει εχει μπει η νεα εκδοση του gnome (3.38.x) , με πολλες αλλαγες και βελτιωσεις.

Σε όχι πολύ καινούργιο μηχάνημα με nvidia θα έλεγα καλύτερα να μείνει σε έκδοση μακράς υποστήριξης (LTS = Long-term support) όπως το 20.04. Αν δουλεύει καλύτερα μην το πειράζει. Δηλαδή να μην αναβαθμίσει σε 20.10. Αν είχε καινούργιο μηχάνημα ή έστω όχι nvidia θα συμφωνούσα για αναβάθμιση.

1 «Μου αρέσει»

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 2 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.