Dual boot 20.04 LTS

Καλημερα στο forum!
Ειμαι νεος χρηστης και θελω να dual boot 20.04 lts (με τον πανθηρα) με windows 10.
Oστοσο θελω να μπουνε σε ξεχωριστο δισκο (εχω 2 στο pc).
Δεν μου βγαζει την επιλογη για συνεγκατασταση με τα windows

Αυτο συνηθως συμβαινει οταν το ενα λειτουργικο (windows) ειναι εγκατεστημενο σε uefi ή bios mode και το δευτερο λειτουργικο (λινουξ συνηθως) παει να εγκατασταθει σε διαφορετικο mode απο τα windows. Ετσι ο installer του λινουξ δεν μπορει να “ανιχνευσει” την υπαρξη του πρωτου λειτουργικου.
Πρεπει να τσεκαρεις σε τι mode ειναι εγκατεστημενα τα windows (αν το μηχανημα εχει uefi support , συνηθως η εγκατασταση των windows ειναι σε uefi mode) και να μπουταρεις το cd/dvd/usb stick στο ιδιο mode.
Με rufus μπορεις να φτιαξεις το usb stick του λινουξ στο mode που θες πολυ ευκολα. Εχει σχετικες ρυθμισεις.

Τελος προσωπικα αποφευγω τα dual boots , γιατι γινονται μπλεξιματα με το “ρολοι” του Η/Υ , με τους bootloaders (λιγοτερο στο σεναριο που σκεφτεσαι με 2 διαφορετικους δισκους) , με uefi/bios modes και αλλα πολλα ομορφα…

ευχαριστώ για την απάντηση,
τι προτείνεις να κανω?
εχω 1) pc ,με ένα ocz 320 όπου τρέχω τα w10 + ένα σκληρό 1TB για αρχεία.
Τα ubuntu με το rufus τα εγκατεστησα στο στικακι κ απο εκει αποφασισα για dualboot.

Δινεις ελλειπεις πληροφοριες. Τι specs εχει το μηχανημα σου ? Για ποιον λογο θες να χρησιμοποιησεις λινουξ ? Σηκωνει το μηχανημα σου virtual machines ? Τι γνωσεις εχεις απο λινουξ/partitions/bootloaders και τα σχετικα ?
Αν παρολα αυτα θες να κανεις dual boot , απλα κοβεις ενα κομματι απο τον ελευθερο χωρο του ocz και βαζεις εκει το λινουξ. Με αυτο το σεναριο σημαινει οτι θα εχεις τον bootloader (grub) του λινουξ να αντικαθιστα τον bootloader των windows και καθε φορα που τα windows περνανε καποια μεγαλη αναβαθμιση (feature update) θα ξαναπερνανε τον δικο τους bootloader και θα πρεπει να ξαναπερνας τον grub απο την αρχη.
Το να βαλεις το λινουξ στον 1ΤΒ δισκο , ενεχει λιγοτερα προβληματα , αλλα δεν ειναι κομψη λυση κατ’εμε. Η λογικη ειναι παλι η ιδια , κοβεις ενα κομματι απο τον ελευθερο χωρο του , και το επιλεγεις στην εγκατασταση του λινουξ. Προσεχεις ο bootloader (grub) να μπει σε αυτον τον δισκο και οχι στον ocz σε αυτο το σεναριο.
Στην περιπτωση αυτη απλα θα αλλαζεις το boot order απο το bios για να διαλεγεις καθε φορα ποιος δισκος θα μπουταρει.

Τελος για να δεις αν τα windows ειναι σε uefi ή bios mode , πηγαινε στα windows - start menu - system information . Καπου αναφερει “BIOS Mode” . Αναλογα τι λεει εκει , θα πρεπει να φτιαξεις και το usb stick του λινουξ . Π.χ. αν λεει UEFI εκει , πας rufus και επιλεγεις gpt/uefi για την δημιουργια του usb stick. Η λογικη λεει οτι η εγκατασταση του λινουξ μετα θα ανιχνευσει τα windows…

Τελος #2 , αναλογα τις αναγκες σου (για λινουξ) και τα specs του μηχανηματος σου , η πιο ανωδυνη λυση ειναι να στησεις καποιο virtual machine.

σε windows7, που έχω στο λαπτοπ μου την εβγαλε την επιλογη.Οπότε εγκαθιστώ εκει.
ΟΙ λόγοι που εγκαθιστώ ubuntu είναι καθαρά εκπαιδευτικοί,δηλαδή για να τα μάθω,πιο πολύ σε επίπεδο server.

Κάνε ένα έλεγχο στους δίσκους μέσα από τα Windows και φρόντισε να τερματίσουν κανονικά. Απενεργοποίησε το Fast Boot. Ακόμα καλύτερα κάνε κενό χώρο στον δίσκο μέσα απο τα Windows. Σβήσε τις κατατμήσεις ή άφησε κενό χώρο. Μετά κάνε εγκατάσταση στον κενό χώρο και δεν θα έχεις πρόβλημα.

YΓ1: Το πρόβλημα με την ώρα εύκολα λύνεται. Ένα παλιό μου άρθρο

YΓ2: Τα Windows τρέχουμε σε εικονική μηχανή όχι τα Linux :slight_smile:

2 «Μου αρέσει»

τελικα το προχώρησα…με την εκδοση 20.04 lts
μου έβγαλε ότι εχει bug
το έκνα restart
Eπιλέγω *Ubuntu ->φορτώνει->
/dev/sda6: clean, 160507/1189024 files, 1739539/4752896 blocks
(πληκτρολογιο “νεκρο”)

πατησα alt + f2
αλλα στο password δεν βγαζει τουσ αριθμους που παταω

Μωρε ευκολα λυνεται , αλλα πρεπει να ασχοληθει ο χρηστης…αλλιως η ωρα θα χανει στο ενα απο τα δυο λειτουργικα. Πρεπει δηλ να το εχει υποψη του οτι θα γινει και να επιληφθει περι αυτου του θεματος :slight_smile:

Μην αρχισω…ΜΗΝ ! :slight_smile:
@Carsed85 Αν δεν μας πεις τι ακριβως εκανες με την εγκατασταση και τι ακριβως δειχνει στο μπουταρισμα , θα φαμε ωρες με διερευνητικες ερωτησεις μεχρι να μαθουμε…μονο εικασιες μπορουμε να κανουμε προς το παρον…
Επισης δωσε πληροφοριες για το μηχανημα , μην ντρεπεσαι. Επρεπε να φορτωσει την login screen. Δεν την φορτωσε , αρα πολυ πιθανο να παιζει θεμα με τα γραφικα ? καρτα γραφικων ? Τι να σου πω…δεν δινεις πληροφοριες.

Αυτο ειναι η φυσιολογικη λειτουργια. Δεν αποτελει προβλημα.


1)εδω,τι πατάω?
2)στο password ,δεν ενφανιζει τις “τελειες” για το νουμερο που παταω
Laptop dell N7110

Το ονομα χρηστη που εφτιαξες κατα την διαδικασια της εγκαταστασης και τον κωδικο του.

Μην με κανεις και γραφω τα ιδια.

Εδω εχεις παει στο tty2. Αντε και μπηκες με τον χρηστη/κωδικο. Και μετα ? Ελυσες το προβλημα σου ? Το φορητο σου εχει intel/nvidia ? Σκετη nvidia ? Τι bug ειναι αυτο που λες οτι σου ανεφερε οτι υπαρχει ? Φωτο ?
Επρεπε να ειχε φορτωσει ο login manager (gdm) και να κανεις login στην επιφανεια εργασιας.
Αρα αν κανεις login με χρηστη/κωδικο εδω στο tty2 χτυπα ενα :

systemctl status gdm

να δουμε σε τι κατασταση βρισκεται το gdm. χτυπα και ενα :

lspci -k

να δουμε τι γινεται με τις συσκευες του συστηματος…


Αφου τα χτυπησω βγαζει αυτο

Δεν ειναι σωστο το password που βαζεις , αν υποθεσουμε οτι βαζεις το σωστο login name. Αν δεν κανεις login στο συστημα δεν μπορω να προτεινω πραγματα…

@Carsed85 Χτυπα τις εντολες που εγραψα προηγουμενως να παρουμε μια ιδεα του τι γινεται.
Χτυπα και ενα update στο συστημα μπας και γινει κανα θαυμα.

sudo apt update
sudo apt dist-upgrade

κανε ενα reboot και αν δεν ξεκινησει γραφικο και παλι , μπες στο τερματικο οπως εκανες τωρα και χτυπα τις εντολες που εγραψα πριν να παρουμε μια ιδεα που βρισκομαστε…

Εκανα φορματ κ επσνεγκατασταση και μου βγαζει ακριβως τα ιδια με πριν




@Carsed85 Δοκιμασε εγκατασταση χωρις να τικαρεις “install 3rd party drivers” ή οπως τελοσπαντων το λεει.

1 «Μου αρέσει»

Tελικά,ήταν αυτο!
Έχω γραφικό περιβάλλον και κατεβάζω απο software updater.

1 «Μου αρέσει»

@Carsed85 Υπαρχει προγραμμα “additional drivers” , που ψαχνει να βρει ποιο hardware χρειαζεται εξτρα driver και προτεινει καποιους για να περασει. Αυτο πηγε να το κανει αυτοματα κατα την διαρκεια της εγκαταστασης λογικα και κομπλαρε.
Αρα υπαρχει καποιο θεμα με καποιο hardware που θελει εξτρα driver αλλα αυτον που προτεινει/θελει να περασει το ubuntu δεν ειναι ο σωστος και τα ξεσκιζει ολα.
Καλο ειναι να πας σε αυτο το προγραμμα ( additional drivers ) , να δεις ποιο hardware θελει εξτρα driver αλλα μην περασεις καποιον απο αυτον που προτεινει εκει γιατι μπορει να γινει μακακια παλι.
Απλα να ξερουμε ποιο ειναι το hardware να δουμε τι driver πρεπει να περαστει και να το κανεις χειροκινητα και οχι με την αυτοματη διαδικασια. Υποπτευομαι οτι καμμια nvidia θα “κλωτσησε”…


Καλημερα,αυτο μου βγαζει.
Ευχαριστω γιαντην υπομονη και καλη διαθεση.

@Carsed85 Λογικη κατασταση , να θελει η nvidia , driver. Ποιον απο τους δυο ομως ? Ο πρωτος ειναι σειρα 390.x και ο δευτερος σειρα 340.x .
Για χτυπα και ενα (σε τερματικο) :

ubuntu-drivers devices

να δουμε τι “recommended” δειχνει και εκει.
Τελος εχει σημασια να ξερουμε αν εχει μονο την nvidia το μηχανημα ή και καποια intel. Δυο καρτες δηλ.
Χτυπα ενα (σε τερματικο) :

lspci -k | grep -EA3 ‘VGA|3D|Display’

να δουμε τι υπαρχει. Πολυ πιθανο να εχει μια καρτα , μονο την nvidia , στην εγκατασταση με ενεργοποιημενο το “install 3rd party drivers” , να περασε τον λαθος driver για αυτο να μην υπηρχε γραφικο. Αν υπηρχε intel και δουλευε η intel δεν θα εσκαγε αυτο το προβλημα.
Αλλα καλυτερα να ειμαστε σιγουροι , σκασε την παραπανω εντολη να δουμε τι υπαρχει.

2 «Μου αρέσει»