discord failed to update!

Καλησπέρα/καλήμερα

Κατέβασα το discord μέσω terminla “sudo dnf install”, ανοίγω το discord, ζηταει update, κατεβάζω ταρ, extract και πατάω στο terminal “sudo cp -Rf discord-0.0.38/Discord/* /usr/lib64/discord/”, άλλα update δεν λέει να κάνει, με μήνυμα failed update.

κάνω κάτι λάθος ?

Καλημέρα, πού την βρήκες αυτήν την εντολή?
Το πρόβλημα με το discord είναι ότι επιβάλλει τις ενημερώσεις στους χρήστες του και δεν ανοίγει εάν δεν είναι fully updated.
Απ’ ότι βλέπω στο Fedora μπορείς να εγκαταστήσεις το discord μέσω του repository rpmfusion, που είναι αυτό που έκανες, έτσι δεν είναι?
Η έκδοση που υπάρχει στο rpmfusion είναι η 37, αλλά δεν είναι η τελευταία που βγήκε. Υπάρχει πλέον και η 38.
Οι επιλογές σου είναι οι εξής :
Ή περιμένεις τους developers του Fedora να αναβαθμίσουν το πακέτο
Ή δημιουργείς πακέτο για το Fedora με τον πηγιαίο tar.gz που κατέβασες με την έκδοση 38.
'H μπλοκάρεις τον έλεγχο που κάνει το discord κατά την εκκίνηση για το έαν τρέχεις την τελευταία έκδοση.
Για το τελευταίο δες εδώ :

2 «Μου αρέσει»

Ναι απο rpmfusion εκανα.

Την εντολή την έφτιαξα μόνος μου, ετσι έκανα και στο προηγούμενο μηχάνημα που είχα, με παρόμοια εντολή, κατέβαζα τα αρχεία και τα αντέγραφα στο directory του discord(Έχασα την παλιά εντολή).

Αυτο πως μπορώ να το κάνω?

Για να χτίζεις rpm πακέτα διάβασε καλά εδώ :

Μπορείς βέβαια με το εργαλείο alien να μετατρέψεις το .deb του Discord σε .rpm, δες εδώ :

https://support.discord.com/hc/en-us/community/posts/360039113131-Provide-RPM-package-in-Downloads

3 «Μου αρέσει»