Disc-o-Brain: Ο "ειδικός" στα CD

Καλησπέρα ξανά, χάθηκα από το development του LinuxPreparerX για να φτιάξω κάτι νέο. Ένα Web-based app όπου μπορεί να <<κάψει>> ISO, να κάνει format σε cd & dvd, να κάνει rip αρχεία μουσικής και απλά αρχεία από CD και να βρεις την διεύθυνση του cd drive σου. Το φτιάχνω 1 μήνα και χθές το δημοσίευσα στο github. Βασίζεται σε πολλά packages και ένα tool χειροποίητο… Λειτουργεί σε αυτές τις γλώσσες: HTML, CSS, JS, PYTHON, PHP, SHELL. Μπορείτε να το κατεβάσετε από εκεί: https://github.com/Karapatakis106/Disc-o-brain/releases

ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗ ΘΕΣΗ ΝΑ ΣΑΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΩ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ OFFICIAL ΕΚΔΟΣΗ ΤΟΥ DISC-O-BRAIN. ΕΝΑ ΑΡΧΕΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΕΣ. ΤΩΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΙ ΦΛΑΣΑΚΙΑ. ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ BOOTABLE ΚΑΙ FORMAT.

11 «Μου αρέσει»

Μπορείς να το κάνεις μια πιο αναλυτική παρουσίαση με screenshots για να δούμε τις λειτουργίες του;

Επίσης να αναφέρεις τις διανομές στις οποίες λειτουργεί.

Μπράβο για την προσπάθεια σου :clap::clap::clap:

1 «Μου αρέσει»

Αδελφε @ChocolateAdventurouz προσπαθω να μου αρεσει το προτζεκτ σου αλλα δεν μπορω και σορρυ κιολας :slight_smile: Αξιεπαινη η προσπαθεια σου αλλα σαν αποτελεσμα…οχι.

  1. Στο install.sh εχεις εντολες του στυλ “apt-get <κατι>” . Αυτο σημαινει 3 πραγματα.
    α) Υποθετεις οτι ολοι τρεχουν debian/ubuntu-based διανομες.
    β) Οτι περιμενεις η εντολη “apt-get” να εγκαταστησει αυτο το “κατι” χωρις να βαλεις την παραμετρο “install” , δηλ κατι του στυλ “apt-get install <κατι>”. Σε ενημερωνω οτι δεν θα δουλεψει χωρις το install :slight_smile:
    γ) Οτι δεν εχεις συνηθισει ακομα να χρησιμοποιεις την apt. Την πετας στην αρχη στο “apt update” και μετα πιανεις την “apt-get”.
  2. Υποθετεις οτι ολοι εχουν εγκατεστημενα τα lxterminal ,cdrecord & dvd+rw-format. Το πιστευεις τοσο πολυ αυτο που ουτε σκεφτηκες να τα βαλεις στο install.sh.
  3. Η επιλογη να τα κανεις με python/html λιγο ακυρη. Σιγουρα ειναι προσωπικη σου επιλογη , αλλα με bash scripting θα γινοταν πιο ευκολα και ομορφα. Τεσπα.
  4. Σε ενημερωνω γιατι μπορει να μην το ακουσες στις ειδησεις , αλλα τα cd/dvd πεθανανε εδω και καμμια δεκαετια. Ολοι παιζουν πλεον με στικακια.

Το συμπερασμα μου ειναι το εξης. Εφτιαξες ενα προτζεκτ που θεωρεις οτι εχει χρησιμοτητα για σενα , στο δικο σου συστημα και με τα εργαλεια που ξερεις. Αυτο δεν ειναι κακο , αλλα δεν μπορει να χρησιμοποιηθει απο πολλους. Αν ηθελες να το προσαρμοσεις για χρηση απο πολλους , θα επρεπε να εκανες πολλη περισσοτερη δουλεια.
Σκριπτ για να ελεγχει σε τι διανομη τρεχει , ποια πακετα θελει , ποια ειναι η ονομασια του καθε πακετου αναλογα την διανομη και ελεγχος ποια απο αυτα ειναι εγκατεστημενα και error control για καθε περιπτωση που προκυπτει.
Τα πακετα που χρησιμοποιεις δεν μπορει να ειναι ειδικα. Π.χ. το lxterminal ερχεται με το lxde. Δεν μπορεις να αναγκασεις καποιον να το περασει ενω δεν χρησιμοποιει lxde , μονο και μονο για το προγραμμα σου και πιθανον να τραβηξει και αρκετα πακετα απο το lxde μαζι του. Αρα πρεπει να φτιαξεις το προτζεκτ σου με πιο “γενικα” εργαλεια.
Τελος αυτο που εγραψα και στο #4 . Τα dvd/cd εχουν πεθανει. Ενα τετοιο προτζεκτ οσο καλο και να το φτιαξεις , εχει μικρη χρησιμοτητα στις μερες μας. Αν εφτιαχνες κατι αντιστοιχο για usb sticks θα ειχε περισσοτερο ενδιαφερον. Κατι σαν το rufus ή το etcher κλπ.
Βεβαια αυτος ο τομεας βρωμαει απο τετοια προγραμματα , δεν ξερω δηλ αν εχει καν νοημα να ασχοληθει καποιος…

Αξιεπαινη προσπαθεια οπως και να εχει…

2 «Μου αρέσει»

Το ξέρω… Προσπαθώ να το δουλέψω. Έχω δει πολλά… Επειδή μπλέχτηκα, θα αργήσω να τα φτιάξω. Όπως και στο LPX έκανα μεγάλα updates κάθε 10 μέρες. Χθές βγήκε η beta, δηλαδή δεν έχει offical ανακοινωθεί. Θα χρησιμοποιήσω τις συμβουλές σας μέχρι να βγάλω την πρώτη official έκδοση.

1 «Μου αρέσει»

Μια συμβουλή από εμένα είναι να μάθεις τη χρήση του git για να μπορείς να βελτιώσεις τον κώδικα σου και παράλληλα να μπορούν και άλλοι να σου στείλουν προτάσεις. Έψαχνα χτες το άλλο πρόγραμμα που είχες κάνει και δεν το έβρισκα.

Ναι, το εχω private το repo του LPX…

Μπράβο φίλε , πιθανότατα παιδεύεσαι μόνος σου. Συνέχισε να το απολαμβάνεις δημιουργικά αποκτώντας εμπειρίες και ξεκλειδώνοντας μυστικά… Οι περισσότεροι χρήστες έχουμε μάθει να τα βρίσκουμε όλα έτοιμα και να κρίνουμε με πολύ μεγάλη ευκολία, ακριβώς επειδή υπάρχουν κάποιοι μερακλήδες δημιουργικοί σαν εσένα. Εύχομαι να σε προσέξουν και να σου δοθεί οπωσδήποτε η ευκαιρία να αναλάβεις πρωτότυπα έργα , από εκείνα τα μεγάλα, τα πρωτοπόρα όπου συνεργάζονται πολλά μυαλά μαζί…για να τα προσφέρουν με υπερηφάνεια και σεμνότητα στο λαό εκεί έξω .

3 «Μου αρέσει»

Μπορεί κάποιος από τους συντονιστές ή τους διαχειριστές να αλλάξετε όλο το κείμενο μου και να το αντικαταστήσετε με αυτό που θα γράψω:

Καλησπέρα ξανά, χάθηκα από το development του LinuxPreparerX για να φτιάξω κάτι νέο. Ένα script όπου μπορεί να <<κάψει>> ISO, να κάνει format σε cd & dvd, να κάνει rip αρχείων και να κάνει format και bootable USB και να βρεις την διεύθυνση του cd drive σου. Βασίζεται σε πολλά packages και ένα tool χειροποίητο… Μπορείτε να το κατεβάσετε από εκεί: https://github.com/Karapatakis106/Disc-o-brain/releases

Ευχαριστώ :)

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τα ωραία λόγια που μου 'πες. Πράγματι δουλεύω μόνος μου το project όπως, και το LPX. :grinning::grinning::grinning::grinning::grinning::grinning::grinning::grinning::grinning::grinning:

1 «Μου αρέσει»

Μπράβο για την προσπάθεια σου. Καλό είναι να αναφέρεις ότι προορίζεται για Debian/Ubuntu based εφαρμογές. Εγώ που είμαι σε Arch Linux έπρεπε να το κατεβάσω για να το διαπιστώσω.

Επίσης καλό θα ήταν να βάλεις 2-3 screenshots του προγράμματος σε λειτουργία.

@ChocolateAdventurouz Θα γινω παλι ο κακος της υποθεσης , αλλα ο,τι γραψω θα το γραψω με πολλη αγαπη :slight_smile:

  1. Το σκριπτ ξεκιναει με προβλημα διοτι ειναι “#! bin/bash” και οχι “#! /bin/bash”. Η καθετος με λιγα λογια λειπει…
  2. Αντε και ξεκινησε . Το μονο που βγαζει ειναι "Select your option: ". Που ειναι τα options ?
    Αντε και πες οτι ανοιξαμε το .sh και ειδαμε τα options. Ο,τι και να επιλεξω , βγαζει error στην γραμμη 93. Κατι με την αγκυλη εκει.
  3. Δεν μπορεις να αφηνεις ελευθερο τον χρηστη να επιλεξει καποιο option χωρις να εξασφαλισεις οτι ειναι εγκατεστημενα τα απαραιτητα εργαλεια που τα βαζεις με το option “tools”.
  4. Το option “tools” υποθετει debian/ubuntu-based διανομη.
  5. Ολες οι λειτουργιες υποθετουν οτι το sudo δεν θα ζηταει κωδικο ? Γιατι το πιο πιθανο ειναι σε καθε εντολη να ζηταει κωδικο και να πρηζει @@ ειδικα σε κατι διανομες που τα credentials κανουν timeout σε μικρο χρονικο διαστημα.
  6. Στα “tools” δεν εγκαθιστας το zenity. Υποθετεις οτι το εχουν ολοι εγκατεστημενο ?
  7. Το GUI το εκοψες ? Γιατι αν καταλαβα καλα το προτζεκτ πλεον ειναι αυτο το run.sh και μονο αυτο ?
  8. Το να λες δεν υπαρχει error handling ειναι λιγο τραγικο…
  9. Ακομα και στο σημειο που λες “choose your filesystem” δεν εμφανιζεις μια λιστα των filesystems για να δει ο χρηστης να ξερει τι να πληκτρολογησει…

Με πολλη αγαπη ολα αυτα :slight_smile:

1 «Μου αρέσει»

Δε θα διαφωνήσω σε αυτά που αναφέρεις και καλό είναι ο φίλος μας με αφορμή το άλλο πρόγραμματάκι του να μάθει 2-3 πράγματα γύρω από το bash scripting και την προγραμματιστική λογική

Έχω γράψει αυτή τη σειρά ακριβώς για αυτό το σκοπό

1 «Μου αρέσει»

Αυτο κυριως. Θυμαμαι στο πανεπιστημιο που μαθαιναμε C . Καναμε στο χαρτι την λογικη λυση του προβληματος . Εισαγωγη δεδομενων , επεξεργασια αυτων και διαφορα αλλα. Φτιαχναμε προγραμματα τελειως τυπικα που ξεραμε μονο ΕΜΕΙΣ πως δουλευει.
Του στυλ "input1: " , "input2: " και ξεραμε τι πρεπει να εισαγουμε και τι θα βγαλει. Απλα για να δουμε αν η (λογικη) λυση που ειχαμε σχεδιασει στο χαρτι δουλευει με διαφορα δοκιμαστικα “inputs”.
Ooooooλο αυτο για να γινει προγραμμα , εμφανισιμο , λειτουργικο , χρηστικο ηθελε ΑΠΕΙΡΗ δουλεια.
Δεν πα να ξεραμε C. Το να γραψουμε κατι που θα το διναμε σε καποιον αλλον να κανει αυτος ο αλλος δουλεια , με αυτο , ηταν κατι τελειως διαφορετικο πραγμα.

  1. Εμφανιση
  2. Λειτουργικοτητα
  3. Error handling

Στην προκειμενη περιπτωση μπορει ο φιλος να πειραματιζεται και να μαθαινει bash scripting. Αυτο ειναι μεγαλη υποθεση. Αλλα οταν δημοσιοποιει ενα προτζεκτ αυτο θελει πολλη δουλεια για να ειναι “σωστο” γιατι απευθυνεται σε πολλα διαφορετικα “περιβαλλοντα” και setups τα οποια πολυ πιθανο να διαφερουν απο το δικο του περιβαλλον και setup στο οποιο το εφτιαξε και για αυτο υποθετει και διαφορα πραγματα …

1 «Μου αρέσει»

Μαζί σου αλλά μαντεύω ότι ο @ChocolateAdventurouz είναι νεαρός σε ηλικία και για αυτό προσωπικά θέλω να τον ενθαρρύνω να μάθει περισσότερα και ας κάνει και λάθη.

Θα του πρότεινα να δει το άλλο του πρόγραμμα και να το βελτιώσει. Θα μάθει πολλά από αυτή τη διαδικασία.

1 «Μου αρέσει»

Να μαθει περισσοτερα και ας κανει λαθη αλλα οπως του εχω πει , ειδικα αυτο το προτζεκτ ειναι λιγο ακυρο μιας και τα cd/dvd εχουν πεθανει εδω και καιρο.
Αν εφτιαχνε ενα gui που να “χειριζοταν” μονο usb sticks , κατι σε στυλ rufus , προφανως πιο απλοικο , αλλα με διαφορες επιλογες του στυλ π.χ. να γραφει iso στο stick , να φτιαχνει gpt/mbr/uefi schemes και αλλα τετοια σχετικα , θα ειχε πιο πολυ νοημα.
Ενα παλικαρι σε διπλανο φορουμ εχει φτιαξει gui για το dd. Απλοικο αλλα κανει μια απλη δουλεια και την κανει σωστα.
Μονο και μονο το error handling που θελουν κατι τετοια προτζεκτς θα ειναι τρελη εμπειρια και γνωση. Και στην τελικη το “εργαλειο” ειναι χρησιμο.

1 «Μου αρέσει»

Δεν είσαι ο κακός της υπόθεσης… Απλά καλά κάνεις, και μπράβο σου που μου λές, τι έχω κάνει λάθος. Ότι μου λές το λαμβάνω υπόψιν μου και προσπαθώ να τα προσθέσω (κάποια) σε επόμενες εκδόσεις… Τώρα φτιάχνω το check distro. :grinning:

Σκέψου όμως ότι κάποιοι χρησιμοποιούν τα CD ακόμα και τώρα! :grinning::grinning:

1 «Μου αρέσει»