Διαμοιρασμός οθόνης με smart tv

Ξέρετε κανέναν τρόπο να εμφανίζεται στην τηλεόραση το deskrop μου; Υπάρχει κάτι στα windows 11 και δεν ξέρω αν έχουμε και στο linux κάτι παρόμοιο. Μιλάω για επικοινωνία με wifi κι όχι καλώδιο hdmi από την κάρτα γραφικών.

οι ειδικοι λενε οτι γινετε αν η τηλεοραση υποστηριζει Chromecast η DLNA.
βαλε στο ψαχτηρι ubuntu screen smart tv mirroring wifi η κατι παρομοιο.

1 «Μου αρέσει»

Χρησιμοποίησα αυτό display - Samsung TV "Mirror Screen" - Ask Ubuntu

Λέει σε κάποια απάντηση να κάνω αυτά μόνο:

flatpak install org.gnome.NetworkDisplays.flatpakref

flatpak run org.gnome.NetworkDisplays

Το έτρεξα λοιπόν από τερματικό και μου έβγαλε λίστα με συσκευές που πράγματι έχω. Δεν μου έδειξε καθόλου την τηλεόραση ως τέτοια αλλά μου έδειξε το tv box (της cosmote. Μάρκα Skyworth νομίζω).
Το πάτησα και είδα στην τηλεόραση που ήταν στο tv box εκείνη tη στιγμή, να αλλάζει οθόνη και να δείχνει ένα λογότυπο- σύμβολο wifi. μετά έκλεισε το παράθυρο του flatpak στο κομπιούτερ και στο τερματικό έδειξε ότι έκλεισε το πρόγραμμα. Το μήνυμά του είναι:

$ flatpak run org.gnome.NetworkDisplays
Gtk-Message: 13:36:34.886: Failed to load module "appmenu-gtk-module"
Gtk-Message: 13:36:34.886: Failed to load module "canberra-gtk-module"

(gnome-network-displays:2): Gnd-WARNING **: 13:36:34.998: Error calling DBus method during Screencast portal initialization: GDBus.Error:org.freedesktop.DBus.Error.UnknownMethod: No such interface “org.freedesktop.portal.ScreenCast” on object at path /org/freedesktop/portal/desktop

(gnome-network-displays:2): Gnd-WARNING **: 13:36:34.999: Error initializing screencast portal: GDBus.Error:org.freedesktop.DBus.Error.UnknownMethod: No such interface “org.freedesktop.portal.ScreenCast” on object at path /org/freedesktop/portal/desktop

(gnome-network-displays:2): Gnd-WARNING **: 13:36:34.999: Screencasting portal is unavailable! It is required to select the monitor to stream!

(gnome-network-displays:2): Gnd-WARNING **: 13:36:34.999: Falling back to X11! You need to fix your setup to avoid issues (XDG Portals and/or mutter screencasting support)!

(gnome-network-displays:2): Gnd-ERROR **: 13:36:52.271: CcHttpServer: Failed to create gst elements

Παίρνετε χαμπάρι κάτι;

Γι αυτό τι λέτε;

https://deskreen.com/lang-en?ref=owlhowto.com

Aν έχεις ένα raspberry pi μπορείς να το κάνεις αυτό μέσω vnc και δεν χρειάζεται να είναι και smart η τηλεόραση.

Καλημέρα αυτό φαίνεται ότι κάνει ότι ακριβώς χρειάζεται @anon74452261 .
Υπάρχει και σε appimage για εγκατάσταση.
Για τον διαμοιρασμό απλά γράφεις τη διεύθυνση IP στον φυλλομετρητή.

Ποιο λες; Μήπως ήθελες να παραθέσεις κάποιο σύνδεσμο; Ή εννοείς αυτό που πόσταρα, το deskscreen;

Ρωτάω για το deskcreen γιατί κάπως μου φάνηκε από θέμα ασφάλειας

Ναι για το deskscreen λέω.
Από άποψη ασφάλειας, είναι μέσω WiFi, άρα θα έχει όλες τους πιθανούς κινδύνους που έχουν να κάνουν με τον συγκεκριμένο τρόπο σύνδεσης.

όχι για το wifi. Μήπως στέλνει η εφαρμογή δεδομένα κάπου λέω. Μην με παρεξηγείς με έχει πιάσει μια κινδυνολογία τελευταία.

Λοιπόν το βάζω να δω.

Αφού έχουμε το κινητό γι αυτή τη δουλειά, εννοώ για παρακολουθήσεις,γιατί να χάνεται άσκοπα ο χρόνος,:smile:

Δεν μου δούλεψε. Το απεγκατέστησα. Κανένα άλλο ξέρουμε;

Καλημέρα, το deskreen δουλεύει @Poor .
Το δοκίμασα με εγκατάσταση αρχείου appimage και όχι .deb, ώστε να αφορά σε περισσότερα distro.
Η εγκατάσταση γίνεται με έναν ιδιαίτερο τρόπο που συναντώ πρώτη φορά.
Δηλαδή πατάς το πλήκτρο “Glory to Ukraine…”
Έπειτα σαρώνεις το Qrcode που εμφανίζεται ή πληκτρολογείς ολόκληρη την διεύθυνση που εμφανίζεται με http://.
Η εφαρμογή σε παροτρύνει για λόγους ασφαλείας να ελέγξεις την ομοιότητα της διεύθυνσης στις συνδεδεμένες συσκευές.
Γίνεται μόνο διαμοιρασμός οθόνης, δηλαδή δεν υπάρχει διάδραση όπως στο vnc. Δεν μπορείς να χειριστείς για παράδειγμα τον κέρσορα από τη συνδεδεμένη οθόνη π.χ. κινητό.
Ψάχνω όμως να βρω και κανένα άλλο.

Πάω να το ξανακάνω. Το είχα βάλει με αρχείο deb θα δοκιμάσω όμως τον τρόπο που λες

Λειτουργεί ναι. Δεν είχα καταλάβει πως να το κάνω. Αλλά το κάνει μέσω browser της tv. Και είναι διαδικασία για κάθε φορά. Τώρα έχω να σκεφτώ πως αυτοματοποιείται αυτό.
Τα windows μας φάγανε πάντως σε αυτό. Έχουν στις ρυθμίσεις κάτι σαν “Σύνδεση συσκευής”. Δεν θυμάμαι τώρα, μόνο αν το δω που ακριβώς το έχει. Αυτή τη φάση την έκανα συνυόμευση στην Επιφάνεια εργασίας και με ένα κλικ, εκεί που παίζει πρόγραμμα η τηλεόραση, τη βλέπεις να φορτώνει την επιφάνεια εργασίας σου.
Και σκέφτομαι τώρα… το deskscreen απευθύνεται σε browser. Αυτό των windows, όπως και το “Μετάδοση” από το κινητό μας, που απευθύνεται; Τα βλέπεις να λέει κάτι στην τηλεόραση κι αυτή σου βγάζει σημάδια για έγκριση σύνδεσης. Το ίδιο κάνει και η εντολή flatpak run org.gnome.NetworkDisplays Με το που την τρέχω βλέπω ένα παραθυράκι στην επιφάνεια εργασίας μου με λίστα από συσκευές που έχω και μπορεί να γίνει η μετάδοση (ένα smart display βασικά). Επιλέγω tv, και βλέπω στην τηλεόραση το σήμα του wifi και μια ετοιμότητα να γίνει η σύνδεση. Αλλά κάνει έξοδο η εντολή αμέσως μετά.

Επειδή πάνε αρκετές μέρες, κάνω άλλο ποστ για να φανεί ως καινούργιο και να πάρω απάντηση αν γίνεται.

Θέλω να ρωτήσω σχετικά με το τερματικό,
αν του δώσεις μία εντολή που ξέρεις ότι πρόκειται να σε ρωτήσει μία παράμετρο για να την εκτελέσει, μπορείς να να δώσεις την παράμετρο εξαρχής;
και συγκεκριμένα:

mkchromecast -s --video -i /home/μπλα-μπλα.mp4

Αυτό αν το δώσεις καθυστερεί 1-2 δευτερόλεπτα (προφανώς ψάχνει τις συσκευές σου) και στις δείχνει σε μία αριθμημένη λίστα.

Mkchromecast v0.3.9
Creating Pulseaudio Sink...
Open Pavucontrol and Select the Mkchromecast Sink.
Starting Video Cast Process...
 * Serving Flask app 'mkchromecast.video' (lazy loading)
 * Environment: production
   WARNING: This is a development server. Do not use it in a production deployment.
   Use a production WSGI server instead.
 * Debug mode: off
PID of main process: 4961
PID of streaming process: 4965
 * Running on http://192.168.1.15:5000/ (Press CTRL+C to quit)
 
List of Devices Available in Network:
-------------------------------------

Index   Types   Friendly Name 
=====   =====   ============= 
0 	Gcast 	LG-tv
1 	Gcast 	Speaker-τάδε
2 	Gcast 	Speaker-άλλο
3 	Gcast 	TV Box
4 	Gcast 	κλπ-κλπ

Please, select the Index of the Google Cast device that you want to use:

Εσύ Πατάς το 2 ας πούμε και μετά enter και σου παίζει το βίντεο στην οθόνη αυτή.

Επειδή έχω κάνει την εντολή σε σκριπτάκι ώστε αν αν κάνεις δεξί κλικ πάνω στο βίντεο να δεις στο μενού “Αναπαραγωγή στη τάδε οθόνη” ας πούμε, θέλω να παίρνει τον αριθμό 2 κατευθείαν γιατί όπως καταλαβαίνετε δεν γίνεται να σε ρωτήσει κάπου και να περιμένει τον αριθμό.
Δοκίμασα την κάθετη παύλα, κάνα δυο άλλα σύμβολα αλλά τίποτα.

Γίνεται αυτό που λέω; Κι όχι μόνο γι αυτήν την εντολή. Για οποιαδήποτε, που θα σου ζητήσει να εισάγεις κάτι.

Για ένα input

printf "1\n" | command

ή με here string

command <<< "1"

Για περισσότερα inputs με το πρώτο τρόπο

printf "1\n2\n" | command

ενώ με το δεύτερο

command <<< "1
2"

Για input από αρχείο

command < options.in

όπου το αρχείο

1
2

Για επαναλαμβανόμενο input

yes "1" | command
2 «Μου αρέσει»

Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω:

Αντίστοιχες λύσεις υπάρχουν και για άλλες γλώσσες προγραμματισμού. Αν γνωρίζεις ελάχιστη Python υπάρχει για παράδειγμα το pexpect. Στο πολύ πολύ γρήγορο και αδοκίμαστο κάτι τέτοιο:

#!/usr/bin/env python
import pexpect

video = "/home/file.mp4"
child = pexpect.spawn("mkchromecast -s --video -i %s" % video )
time.sleep (1)
child.expect('Please, select the Index ')
child.sendline('2')
child.interact() 

Μπορείς να το παίξεις ποιο έξυπνος και να βρεις τον αριθμό της συσκευής, διαβάζοντας τι παίρνεις πίσω, αλλά το αφήνω σαν άσκηση για το σπίτι :joy:.

ΥΓ: Είσαι σίγουρος πως δεν μπορείς να προσδιορίσεις τη συσκευή με άλλο τρόπο; Με την παράμετρο -n "TV Box" ίσως; :joy:.Θα έσβηνα τα παραπάνω, αλλά τώρα τα έγραψα και ίσως φανούν χρήσιμα κάπου αλλού.

konfou

Εντελώς διαφωτιστικό. Την ήθελα αυτή τη γνώση. Δεν δοκίμασα ακόμη, άλλα από αύριο θα παίξω πολύ με αυτό. Σε διάφορα δηλαδή, όχι μόνο για το θέμα μου.
Είδες όμως που το ήξερα ότι θα υπάρχει κάτι τέτοιο στη linuxάρα μας; :stuck_out_tongue_winking_eye:

Asfodelus τι μου κάνεις μωρέ βραδιάτικα και είμαι κομμάτια (τέτοια ώρα γυρίζω από τη δουλειά). Μου αρέσει όμως που μου το βάζεις ως άσκηση. Με έχεις καταλάβει ότι γουστάρω πολύ :grinning: Αύριο θα το δω.

Ο τρόπος που λες για να βρω τις συσκευές είναι

mkchromecast -t
1 «Μου αρέσει»