Δεν μπορώ να συνδεθώ στον υπολογιστή μου μετά από αλλαγές στο /home.

Λιπών, έκανα μια μεγάλη γκάφα. Ο φορητός μου έχει δύο σκληρούς δίσκους, έναν ssd (όπου και έχω εγκαταστήσει το manjaro gnome) και έναν hdd. Έκανα φορμάτ το τέταρτο partition στον HDD (sda4) και εκεί είδα μια επιλογή να το βάλω στο /home. Την επέλεξα αλλά μετά κατάλαβα ότι αυτό ήταν λάθος και το ξαναέκανα φορμάτ (αυτή την φορά χωρίς να το βάλω στο /home). Συνέχισα την δουλειά μου και μετά από αρκετές ώρες ο φορητός κόλλησε και έκανε μόνος του επανεκκίνηση. Τώρα όταν ανοίγω τον υπολογιστή μου βγάζει κανονικά την οθόνη για login αλλά όταν βάζω τον κωδικό απλά δεν γίνεται τίποτα. Σαν να μην έφτανε αυτό δεν έχω κανένα USB ούτε πρόσβαση σε άλλον υπολογιστή μέχρι την Τετάρτη. Υπάρχει τρόπος να διορθωθεί αυτό που έκανα και αν ναι πώς; Ακόμα, πώς μπορώ να το αναζητήσω στο google;

Η σύνδεση σε γραφικό περιβάλλον αποτυγχάνει γιατί δεν υπάρχει ο κατάλογος /home/$USER όπου $USER το όνομα χρήστη που έχεις. Επίσης θα πρέπει αυτός να ανήκει στον συγκεκριμένο χρήστη και αυτός να έχει πλήρη δικαιώματα εκεί.

Θα περίμενα με το δεύτερο φορμάτ να έχει αλλάξει το uuid στον δίσκο και να μην μπορεί να προσαρμοστεί, αλλά μάλλον προσαρμόστηκε κανονικά και απλά είναι άδειος. Πρέπει να ακολουθήσεις μια ειδική διαδικασία για να μεταφέρεις τους καταλόγους.

Μπορείς να βγεις σε περιβάλλον “κονσόλας” απο το grub ή με CtrAltF2. Εναλλακτικά αν μπορείς να κάνεις σύνδεση με λογαριασμό root. Φτιάχνεις την κατάσταση :slight_smile:

Αν βρεις να έχει γίνει προσάρτηση του sda4 κάνε σχόλιο την σχετική γραμμή και επανεκκίνηση, νομίζω είναι η ποιο απλή λύση αλλά θέλει μια διερεύνηση από την “κονσόλα” (και μια σχετική έλλειψη φόβου) να καταλάβεις τι πραγματικά έγινε.

Έχω μπει σε περιβάλλον τερματικού, τι σημαίνει ότι θα πρέπει να μεταφέρω τους καταλόγους;
Το να κάνω σχόλιο την προσάρτηση του sda4 (όταν βρω πως γίνεται αυτό) δεν αρκεί;
Επίσης γράφοντας

sudo nano /etc/fstab

μου λέει ότι δεν υπάρχει αυτός ο κατάλογος.

Γιατί δεν πρόκειται περί καταλόγου αλλά περί αρχείου



Τι ακριβώς πρέπει να αλλάξω;

Από ότι καταλαβαίνω δεν υπάρχει κάτι λάθος, μήπως είναι αλλού το πρόβλημα και το έχω καταλάβει λάθος;

Edit: και με ένα απλό ls μου δείχνει το home οπότε μάλλον άλλου είναι το πρόβλημα και εγώ το καταλαβαίνω λάθος.

Πάρε ένα backup του fstab

cp fstab fstab.old

και δοκίμασε

mount /dev/τοσκλήρο_που_έχεις_το_home /home/το_username_σου

και στη συνέχεια

genfstab -U /mnt > /etc/fstab
2 «Μου αρέσει»

Να βάλω το όνομα του σκληρού δίσκου ή του partition; Δηλαδή nvme0n1 ή nvme0n1p2;

Του partition που βρίσκεται ο φάκελος /home


Δεν φαίνεται να έγινε σωστά, θα κάνω φορμάτ μάλλον την Τετάρτη.

Μην τα παρατάς, αν καταφέρεις να το διορθώσεις θα έχεις μάθει πολύ περισσότερα.

Επανέφερε το παλιο fstab εφόσον κράτησες backup.
Δοκίμασε

mount /dev/partition_που_εχεις_το_ΛΣ /mnt
genfstab -U /mnt > /mnt/etc/fstab

Το έκανα, επανέφερα το παλιό fstab και έτρεξα την εντολή.
Edit: ξανά ετρεξα τις εντολές

Και μπήκα στο γραφικό περιβάλλον. Στην εκκίνηση ομως μου εμφάνισε ενα error. Τ

Άρα το αρχικό πρόβλημα λύθηκε; Για το άλλο βάλε εδώ τι λάθος βγάζει.

Ναι, το αρχικό πρόβλημα λύθηκε, ευχαριστώ που επέμενες να συνεχίσουμε, έμαθα όντως πολλά πράγματα και γλίτωσα το φορματ. Στην εκκίνηση μου εμφανίζει: [[color=red]FAILD[/color]] Faild to Remount Root and Kernel File Systems Επίσης αργεί πάρα πολύ να κλείσει και εμφανίζει κάποια faild αλλά δεν προλαβαίνω να τα διαβάσω.

Αν έτρεξες επακριβώς αυτές τις εντολές:

mount /dev/τοσκλήρο_που_έχεις_το_home /home/το_username_σου
genfstab -U /mnt > /etc/fstab

τότε δημιούργησες ένα fstab από το /mnt, που στη δική σου κατάσταση δεν ξέρω τι περιέχει αλλά σίγουρα δεν περιέχει το $HOME σου.

Πιθανότατα υπάρχει αναντιστοιχία στο fstab με τα πραγματικά UUID. Σε πρώτη φάση, δώσε την παρακάτω εντολή

ls -l /dev/disk/by-uuid

και βεβαιώσου ότι τα UUID που βλέπεις για κάθε κατάτμηση είναι τα ίδια με αυτά που αναγράφονται στο /etc/fstab. Αν δεν είναι, μπορείς να τα διορθώσεις χειροκίνητα.

1 «Μου αρέσει»

Τα UUID στο /etc/fstab είναι τα ίδια με αυτά που φαίνονται στο αποτέλεσμα της εντολής ls -l /dev/disk/by-uuid αλλα στο /etc/fstab φαίνονται μόνο τα UUID των partition του ssd ενώ στο τερματικό φαίνονται και τα UUID των partition του HDD.

Έχεις δημιουργήσει swap στον HDD ;

Όχι, δεν έχω δημιουργήσει swap στον HDD. Στον HDD έχω 4 partitions για τα windows και τα αρχεία μου.

Για δώσε τα αποτελέσματα των εντολών όπως φαίνονται στην εικόνα

─    ~ ································································································· ✔ ─╮
╰─ ls -l /dev/disk/by-uuid                                                                                      ─╯
σύνολο 0
lrwxrwxrwx 1 root root 15 Δεκ  13 14:56 04692bfa-8391-4fc1-90e5-f35864c8e168 -> ../../nvme0n1p3
lrwxrwxrwx 1 root root 10 Δεκ  13 14:56 10B2EE56B2EE4038 -> ../../sda3
lrwxrwxrwx 1 root root 10 Δεκ  13 14:56 2155069f-3241-4d4d-ba4f-c7aaeb659801 -> ../../sda4
lrwxrwxrwx 1 root root 15 Δεκ  13 14:56 2AC9-1D32 -> ../../nvme0n1p1
lrwxrwxrwx 1 root root 10 Δεκ  13 14:56 c485cca9-1bc9-4e3a-9e6a-0f086e227d91 -> ../../sda1
lrwxrwxrwx 1 root root 15 Δεκ  13 14:56 f1fded09-5b8b-4540-81c2-1ad41d78fd63 -> ../../nvme0n1p2
╭─    ~ ································································································· ✔ ─╮
╰─ cat /etc/fstab                                                                                               ─╯
# /dev/nvme0n1p1
UUID=2AC9-1D32      	/         	vfat      	rw,relatime,fmask=0077,dmask=0077,codepage=437,iocharset=iso8859-1,shortname=mixed,utf8,errors=remount-ro	0 1

# /dev/nvme0n1p2
UUID=f1fded09-5b8b-4540-81c2-1ad41d78fd63	/         	ext4      	rw,relatime	0 2

# /dev/nvme0n1p3
UUID=04692bfa-8391-4fc1-90e5-f35864c8e168	none      	swap      	defaults  	0 0

To /dev/nvme0n1p1 τι ειναι ? vfat βλεπω και mount point στο / ?
Το ιδιο mount point με το /dev/nvme0n1p2 ? Κατι δεν ειναι σωστο με το n1p1…

Μηπως να εβαζες mount point το /boot/efi στο n1p1?