Δεν λειτουργεί το touchpad | Ubuntu 19.04 | Lenovo | Ryzen 3 2200U

Καλησπέρα παιδιά. Όπως λέει ο τίτλος στο laptop έχω εγκαταστήσει Win 10 και ubuntu 19.04 dual boot.
Ποτέ δεν κατάφερα να κάνω το touchpad να δουλέψει. Έχει κάποιος αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα; Υπάρχει καμιά ιδέα να δοκιμάσω;

Ευχαριστώ!

2 «Μου αρέσει»

Καλώς ήρθες στο forum @green_dragon, μπορείς να δεις εδώ όπου κάποιοςσε lenovo με Ryzen έχει ανάλογα προβλήματα.

1 «Μου αρέσει»

Εκτός αν είναι πιο απλό το πρόβλημα και έχει πλήκτρα συντόμευσης για το κλείδωμα.

1 «Μου αρέσει»

Είχαμε μια αντίστοιχη περίπτωση (Lenovo V130-15 4Gb/500Gb HD) στην ομάδα του mint στο fecebook. Δες εδώ

Η λύση ήταν απλά μια αναβάθμιση του πυρήνα σε τελευταία έκδοση.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, τελικά χθες ήρθε το ριμάδι ;) Παρόλο που ειχα μιλήσει με αντιπροσωπεία και μου ειχαν πει οτι δεν “υποστηρίζει” Linux , αφού μπηκα BIOS (Fn+F2) έβγαλα το “UEFI” το εκανα “Legasy”, Βοοτ απο USB , εγκατασταση το 19.1 , ολα καλά εκτος από το “tuchpad” ,δουλεψα με εξωτερικό mouse-USB ,κανονικά για λιγάκι έως ότου γίνουν οι ενημερώσεις, ρυθμίσεις κλπ , μετά κάνω update το Kernel σε 5.1 και βουαλά ;) ολα πανε σφαίρα, Αντε γειά Lenovo-support & παραθυράκια ;) :D .Ολα λύνονται σε ενα λειτουργικό που υπάρχει (πραγματικό support και πραγματικό Update)

Δες εδώ για το πως μπορείς να αναβαθμίσεις τον πυρήνα

2 «Μου αρέσει»